Citat:
Ursprungligen postat av
Charles-Lynton
https://youtu.be/KJlqa2MeWEw?si=6XQPw5yQTpEtFfvE&t=67
Mitt svar ovan och din kommentar för mig osökt in på det här med fördelar (och nackdelar) med att ha tillgång till välutbildade utrikespolitiska rådgivare i en partiledning. Särskilt sådana som på sin egen hemsida stoltserar med ett storslaget historieintresse. Hur ser t ex ekonomigurun Magnus Stenlund på Michail Golitsyns och Gustaf Otto Douglas administration av Finland under Stora nordiska kriget? Hade det inte bara varit bäst att samarbeta med ryssarna så det hade blivit fred tidigare? Ryssland erövrade ju ändå Finland i början av 1800-talet.
Poängen är att det inte spelar någon roll vad personer har för IQ-nivåer eller vilket grad av utbildning de har när de har drabbats av hjärnviruset antisemitism (som i Magnus Stenlunds fall) eller hjärnviruset antikolonialism (som i Robert Mugabes fall). Och vad Robert Mugabe lär oss är att dessa åkommor brukar förvärras med åren. En person som "kritiserar judarna" eller "kritiserar islam" kan mycket väl beordra våldsdåd mot judar eller muslimer flera årtionden senare. Och jag tror att svensk nationalism på 2000-talet kommer påminna mycket om rysk patriotism på 1700-talet (där Putin verkar befinna sig mentalt), eller Robert Mugabe i början av 2000-talet. Det spelar ingen roll om det för tillfället är judarna eller muslimerna som är i skottgluggen. I slutändan kommer det vara vi själva som drabbas av denna ideologi.lva som drabbas av denna ideologi.lva som drabbas av denna ideologi.
I Sverige tror jag inte det är muslimerna, och definitivt inte judarna, som riskerar att råka illa ut. Till skillnad från icke-judiska svennar skyddas de nämligen av att grundlagen förbjuder diskriminering p g a härstamning och religion om man är en del av en minoritetsgrupp. Men eftersom svennarna troligen aldrig kommer att erkännas som minoritetsgrupp när de väl hamnar i minoritet inom något årtionden så kommer troligen aldrig grundlagens minoritetsskydd att kicka in för denna grupp. Det är en högst rimlig slutsats då JK sagt att lagen om hets mot folkgrupp inte skall tillämpas med svennar som brottsoffer och då man inte brukar tillämpa hatbrottslagstiftningen om brottsoffret är svenne. En annan faktor som talar i samma riktning är att staten vid Karlstads universitet undervisar i Critical Race Theory (kritiska vithetsstudier) som i princip går ut på att vita icke-judar är onda och källan till andra rasers vantrivsel. Lärare var åtminstone fram till helt nyligen Tobias Hübinette som år 1995 i tidskriften Creol förklarade att det var naturligt att tycka illa om den vita rasen "på alla upptänkliga vis" och att man skulle sträva efter att låta den vita rasen "gå under i blod och lidande". Moderatregeringen under Reinfeldt lät vidare Hübinette göra en utredning om rasism. Som om han skulle vara en sann antirasist. Ordet antirasist funkar idag snarast som ett kodord för antivit.
Man kan också notera att SD i Tidö-förhandlingarna inte krävde att grundlagens skrivningar om diskriminering på härstamningsmässig eller religiös grund skulle göras neutral apropå påstådd minoritets- eller majoritetsställning samtidigt som det tydligt skulle framgå av förarbetena att även svensk germansk härstamning och liknande skulle kunna räknas som en härstamningsgrupp precis som samer, romer, judar, afrikaner och olika blandgrupper. Detta trots att grundlagsförändringar på yttrandefrihetsområdet var i pipeline. Eventuellt skulle Markus Allard kunna påpeka att SD struntade i att säkra ett sådant här skydd för Sveriges ursprungsbefolkning samtidigt som grundlagsförändringar i framtiden kommer att kräva 2/3 majoritet och därmed blir svåra eller omöjliga att göra, i alla fall i vissa avseenden.
Man kan också notera att om prioriteringen för SD är någon slags integration eller assimilation, typ att invandrarna skall anpassa sig kulturellt och hoppa runt midsommarstången sjungandes små grodorna, så spelar det ingen större roll om svennarna samtidigt blir diskriminerade eller inte. Den grundläggande målsättningen uppfylls ändå. Samtidigt kan vi notera att det väl kommer att finnas kvar en grupp av den typ som invandrare kallar "svennar" när de ser sådana på stan i kanske ett par hundra år till. Denna grupp kommer samtidigt i praktiken under denna tid sakna grundlagsmässigt skydd mot diskriminering samtidigt som man explicit i form av företeelser typ Critical Race Theory/tidskriften Creol och indirekt via det eviga medieflödet kommer att inpränta företeelsen om vitingarnas eviga skuld, ungefär som etniska tyskars (inte färgade invandrare i det landet) eviga skuld. Men eftersom det är etnonationalism att påtala den här typen av problem så är blir det svårt för SD numera att ens lyfta ett lillfinger för att göra något åt det här problemet. I stället är det viktiga "Små grodorna" och att bekämpa islam. Som om det skulle vara bättre om muslimerna blev AFA:iter eller Expo:iter, och vänta förresten SD samarbetar ju numera med Expo där Tobias Hübinette en gång i tiden var tidskriftens förste redaktör.
Har förresten för mig att Örebropartiets Peter Springare är en figur som ser islam som det stora problemet (rätta mig om jag har fel). Markus Allard verkar också jama på om islam. Som om detta skulle vara huvudproblemet trots att islam inte är en rasbaserad religion och blonda geger från norra Albanien och blonda muslimer från Bosnien har samma status som mer svartmuskiga muslimer. Det går att i nödfall konvertera till islam. Men det går inte att i nödfall konvertera till att bli färgad och därmed slippa skurkrollen i Critical Race Theory. Går du som vit in i ett ghetto i Chicago eller Detroit så får du inte stryk för att du har en muslimsk majoritetsbefolkning i dessa områden. Utan för att du är vit.
Däremot medger jag att ordet "muslim" funkar rätt bra som kodord för "svartskalle" och att den breda allmänheten i hög grad använder sig av denna kodordsmetod, speciellt då man inbillar sig att detta innebär att man blir kompis med judarna och - nästan - immuniserad mot anklagelser om nazism. Aspekter typ att invandrarna inser att det är fråga om ett kodord och att man binder ris åt sin egen (eller sina barnbarns) rygg på det här viset, och detta inte bara visavi muslimer, tenderar man att glömma eftersom ingen påpekar detta problem för dem och sätter detta problem på deras agenda.
Citat:
Ursprungligen postat av
PiffEllerPuff
Är det någon som på allvar tror att Allard och Örebropartiet kommer att komma in i riksdagen - eller vad är det frågan om? [- - -]
Hittills är väl oddsen bättre än för Sven-Olle i Skåne (eller var det Malmöhus läns valkrets) efter att Sven-Olle-dödaren Ny Demokrati blixtlanserats inför 1991 års val.