Citat:
Ursprungligen postat av
T02
Du som är SD-väljare: Håller du med om att det är kommunism att stoppa det här systemet?
Citat:
Ursprungligen postat av
Excenter32
Hur kan man stoppa vinster i ett AB? Vad ens innebär det? Måste finnas 100 olika sätt att runda "vinstförbud". Påminner om miljardärsskatten. Ren okunnighet.
Motivationsfaktorn i det privata ägandet är att kunna tjäna pengar. Om möjligheten att tjäna pengar ska regleras eller förbjudas så behövs en ny problemlösning som inte har med vinsterna att göra.
Jag anser att snacket om vinstförbud eller vinstreglering ska läggas ned och därefter ska vi låta alla viktiga välfärdsinstitutioner förstatligas på nytt. Skola, sjukvård, socialtjänst, äldreomsorg osv. Det var även tryggt och ekonomiskt fördelaktigt att staten ägde alla kärn- och vattenkraftverk. Vi får gärna återgå där med. Så, nu börjar vi närma oss kommunism, välfungerande kommunism.