Citat:
Ursprungligen postat av
PatricHbg
De som pekas ut, är de familjer som har fem barn. Hela tiden.
Men, då behöver man läsa noggrant i förslaget ( som sågas av lagrådet ) - att det handlar om en generell sänkning som omfattar alla. 150 000 hushåll är det totala antal av ALLA som får försörjningsstöd i Sverige. Alltså kommer även Gunilla, ensamstående mamma med tonårsdotter, att få sänkt bidrag.
Vidare tuggar Tidö på med samma snack -"det ska löna sig att skaffa ett arbete". Samtidigt som vi har den högsta arbetslösheten på väldigt många år.
Samma tugg kör arbetsmarknadsministern på med.
Lägg där till födelsetalen som är på rekordlåga nivåer.
(FB) SCB: Svenska barnafödandet minskar
Om det mot förmodan det scenario som
Hanif Bali målade upp med rosa moln i en poddcast med Aron Flam nyligen, dvs att radhusfamiljen skaffar en sladdis, vad är det som säger att radhusfamiljens höglönejobb kommer vara säkra om 15 år? Allt pekar på att levnadsstandarden kommer vara radikalt försämrad om 15-20 år. Och med polisstatsreformerna kommer det inte ens vara ett skönt fattigdomsland där rika utlänningar kan festa och
streetkidsen kan försörja sig på en sidehustle. Sverige kommer se ut som Albanien på 90-talet med en befolkning som är luspank och (utan att nedvärdera albaner) totalt utvecklingsstörd eftersom engelskakunskaperna håller på att kraftigt försämras. I de östeuropeiska länder som inte var som Nordkorea ville ungdomar lära sig engelska och tyckte att allt ifrån hiphop och
heavy metal till fotbollshuliganism var coolt och ballt. I Sverige kommer det bara finnas nationalistisk polisstatspropaganda tillgänglig i sociala medier, och fler och fler gamla rebellkändisar kommer få betalt för att hoppa på det blommiga SD-tåget.
Det är bara utvecklingsstört att avveckla välfärdsstaten i det här läget. Naturligtvis ska den långsiktiga målsättningen vara att alla människor lever på en inkomst, nära anhöriga eller besparingar, men då
måste man avskaffa skolplikten, och det finns ingen politiker som har tänkt i de banorna.