Citat:
Ursprungligen postat av
Kammadaj
Min uppfattning hur det har blivit.
Jag har handlat och även besökt Myrorna odyl. med jämna mellanrum sedan 90-talet, då jag har ett antal sådana på hyfsat nära promenadavstånd.
Man kunde göra fynd förr, innan säg 2015-2020, där det helt plötsligt blev hippt av alla att handla på loppis för att rädda miljön.
Numera är priserna helt annorlunda, där mycket ligger i nivå som nytt.
Förr var deras ide också att fattigt folk skulle kunna handla där med som de verkar ha helt övergivit och driver med ett helt annat vinst intresse idag.
Jag tycker det fortfarande är ganska jämnt blandat som förr, med den skillnaden att mer kunder gör självklart att det som är bra säljs ganska omgående.
Att folk skulle skänka sämre till loppis idag tror jag inte på.
Jag ser ivarjefall massa dyra prylar och i bra skick borta i mitt miljöhus som folk i närområdet slängt, så jag tror många är bekväma idag av sig och slänger hellre sådant de tycker de inte har nytta av, än att ge sig iväg och skänka på loppis.
Där emot så vill ju de på loppis att man ska skänka så bra och dyra saker till dem för att de ska göra mer vinst, så främst det tror jag det handlar om.
Visst finns det bekväma människor som varken orkar åka till organisationerna för att skänka, eller ens lägga ut på Tradera och liknande, de slänger i stället. Dock åker ju flera av organisationerna hem till folk och hämtar upp, ifall det är en större mängd saker.
Ett stort problem är som sagt att organisationerna lider allvarlig brist på kunskap och känsla om vad de tar emot i stor utsträckning, de litar tyvärr ofta på vad de själva tycker är snyggt, sin egen världsbild om vad som är/borde vara attraktivt. Därför slänger de kulturskatter av så pass stora mått att man baxnar. De går även själva miste om enorma pengar, pga okunskap och lathet. För personal som kan syna och kolla upp varor, har de i grunden. De är ytterst begränsade i vad som är "dyra" föremål. Hade det varit någon ordning och reda i vidare bemärkelse, så hade det haft de tagit hjälp av mer expertis (det förekommer ibland dock), istället för att slänga saker de själva inte begriper vad det är.
Vi ska även komma ihåg, att dessa organisationer är vinstdrivande maskiner, som i stor utsträckning är till för att gynna ägarna, ekonomiskt. Inte för att vara just hjälporganisationer (med allt vad det innebär).
Det har mer eller mindre alltid varit "hippt" att handla begagnat (av olika syften), inget nytt för fem öre. Det många tror är en boom, har i själva verket varit tämligen intakt sedan mitten på åttiotalet. Skillnaden då mot nu, är främst att det inte fanns internet och sociala medier och auktionssidor. Det var heller ingen big deal omkring att köpa/sälja second hand, det ingick i folks vardag på ett annat vis. Och media belyste heller inte fenomenet märkbart på åttio och nittiotalet, möjligen när någon ny UFF-butik öppnade. Och sedan Tradera slog upp portarna typ 2001 och Blocket är det varit full rulle på nätet. Sedan går det i vågor vad folk köper, osv.
Intresset för att handla har så klart ökat, men det beror ju även till viss del på att utbudet av prylar blivit större beroende på att vi levt i ett sådant enormt konsumtionssamhälle de senaste 25 åren, före millenniumskiftet var folk mer sansade i sina inköp och investeringar av vanligt prylar. Idag uppgraderar folk allt mellan himmel och jord mest hela tiden. Av flera anledningar.