Citat:
Ursprungligen postat av
BlondBimbo
De som vill ha en billig mobil och inte vill lägga ner några större slantar på den. Däremot förstår jag ärligt talat inte varför 4G telefoner skulle sluta fungera??? I synnerhet om det beror just på problemet med 112. FÖRUTSATT - att det inte är så att ALL 112 trafik just ENBART går över 2G nätet. Men så kan det ju inte vara. Varför skulle inte 112 samtal kunna gå över 4G/5G nätet?
Som jag sa tidigare handla inte mobil från någon random utländsk webshop du vet inte vilka frekvensband den använder och om den fungerar i Sverige.
Nej det är inte så att 112 trafik bara går över 2G nätet. Normalt sett om du har en 4G telefon så går 112 trafiken över 4G-VoLTE-emergency (inte att förväxla med 4G-VoLTE) finns det ingen uppkoppling till 4G där man befinner sig används 2G. Nu när Tre/Telenor/tele2 lägger ner sina 2G nät försvinner 112 möjligheten för de telefoner som inte stödjer 4G-VoLTE-emergency och dom blockeras då. Skulle tro att det är ytterst få som drabbas då alla 4G mobiler sålda i Sverige efter 2018 skall ha stöd för 4G-VoLTE-emergency.
Telia/Halebop/Fello har 2G till 2027 därför fungerar dessa mobiler i Telias nät till dess.