Citat:
Ursprungligen postat av
vgebler
Annars kan det nog löna sig att kontakta operatören och fråga om de möjligen missat att provisionera VoLTE för ditt abonnemang.
Jag tror inte att det är så enkelt att bara aktivera VoLTE för abonnemanget. Av min tre senaste telefoner så fungerar en av dem med Telenor, två av dem med Tre, men samtliga fungerar med Telia. Det måste vara något annat kriterium som avgör om VoLTE aktiveras.
I Telias nät så fungerar samtliga av mina VoLTE kapabla telefoner. Det kommer upp någon form av logga i statusraden, samt att telefonen kopplar upp sig med LTE vid samtal. Övriga 4G telefoner utan VoLTE fungerar enbart med Telia och kopplar upp sig med 2G (EDGE).
Nu vet jag inte om mina telefoner fungerar med VoLTE emergency. Enligt vad jag har läst så ska nästan samtliga telefoner efter 2015 fungera.
Om detta stämmer, så bör de flesta av mina telefoner som är tillverkade efter 2015 fungera med nödsamtal.
En jäkla djungel det här när telefoner provisioneras hos en operatör, men blockeras hos en annan operatör.
Operatörena borde kunna åläggas att betala 1 miljon i vite för varenda telefon som blockeras helt i onödan.