Citat:
Ursprungligen postat av
Kruken
Nu är djurgårn sugna på Hien enligt Fotbollskanalen. Lite förvånande att det inte är Expressen som kommer med ryktet eftersom han har Blash som agent.
Hoppas han stannar. Truppens snabbaste spelare och en fundamental del när vi äntligen fick ordning på försvarsspelet under hösten.
Bilden av att han skulle rulla boll på plasten i 3-hallen känns också lite fel, han ska jaga ner folk och tackla ner dem på riktigt gräs. (även om han smällde in två mål från distans på plast, men det klarar alla som får lite tid på sig att sikta)
Han tillhörde ju Hammarby som tonåring så jag är tveksam till om han verkligen vill spela för Djurgården? Men kanske hans bror Isak har övertalat honom om att det är ett bra steg i karriären eller nåt?
Men för min del hoppas jag han går till Djurgården, av det lilla jag sett tycker jag han verkar riktigt bra. Pengar finns det gott om så det är nog inga problem och Honkavaara vill ju gärna ha snabba mittbackar och därtill är det ju bra att han är svensk medborgare då det redan finns för många utländska spelare i laget. Så vill han gå till Djurgården är han nog välkommen.
Citat:
Nä, bättre att han stannar och säljs utomlands i sommar istället.
Fast går han till Djurgården kan ju Degerfors kräva en stor vidareförsäljningsklausul om de vill och på så vis "få betalt två gånger" för honom.