Citat:
Ursprungligen postat av
Lessler
För övrigt, rörande Dumpen och förtalsanmälningar som lades ner av JK, var det ett faktum redan före maktskiftesvalet 2022, det vill säga innan nuvarande högerregering lade beslag på nycklarna till Rosenbad.
https://www.etc.se/inrikes/daerfoer-...an-att-aatalas
Marie blev tillsatt 2018 under dåvarande Socialdemokratiskt styre och fortsatte sitta till 2024.
Så även nya regeringen tycks ha haft förtroende för henne.
Hade varit intressant att se hur många anmälningar de fått in på en årsbasis.
Om normalgraden är att bli anmäld 1-2 gånger per år och de tidigt blivit anmälda drygt 50 gånger.
Hur många är totalen Dumpen fått och hur många är det per år, samt hur många av de uthängda är det som anmält.
Om annan media får ungefär 1-2, så skriver de kanske 5 tveksamma artiklar om året som är på en annan nivå än Dumpen.
Sedan katta tog över publicerandet för drygt ett år sedan har det ganska aktivt varit vart annan dag, vissa dagar har det kommit nästan varje och vissa dagar har det varit mer utspritt.
Det är ungefär 180 uthängda per år. Om ca 20% anmäler är det 36 anmälningar per år. Eller 18-36gånger fler anmälningar på ett år än vanlig media som rapporterar om allt möjligt.
Tycker JK borde få svårare och svårare att göra en rättvis bedömning utav alla fallen.
Sedan har de ju satt en mall för hur de skall hantera dem, sedan var det en som stämde Dumpen.
Då känns det ju som att måttstocken blir att avvakta tills målet är uppklarat innan man gör en annan bedömning. Även om Marie tidigare sagt att man troligen inte lär ändra sitt sätt att se saken även vid en fallande dom.
Vilket var anledningen till att man åtalade Cissi för hennes bok, visst viss skillnad i det hela då Cissi var dömd för exakt samma uttalande om samma man. Men principiellt så är det liknande.
Nakenbilder i media är bara de kontroversiellt och borde uppmanat åtal.
Det hade varit intressant att veta mer exakt vilka bedömningar de gjort och vad de baserat sina bedömningar på.
Men även vilken statistik om just anmälningar det kommer in. Hur många det är som anmäler.
Om man fått in 200 anmälningar av samma art och samma företag, tycker man ju detta borde starta igång en process om att kolla djupare på några stickprov eller av de nyare anmälningarna som kommer in.