Från presskonferens igår:
ATF och övriga polismyndigheter är klara med platsundersökningen nu. De har lokaliserat platsen där explosionen startade till en produktionslina på bottenvåningen. Orsaken till explosionen ville de inte gå in på alls ännu, det återstår mycket analysarbete. De sa dock att det inte föreligger något hot för allmänheten, så jag antar att de har avskrivit att det var ett attentat.
Produktionen i den byggnad som exploderade var främst "tändhattar" som används i gruvindustrin.
De initiala explosionen inträffade i något de kallade "production kettles" vilket sen medförde att annat explosivt material på den våningen också exploderade. "Tändhattarna" består av en blandning av två olika sprängämnen. En kettle innehöll ungefär 100kg sprängmedel som hölls flytande av värme och sen tappade man manuellt ur dem för att fylla "tändhattarna".
De sa att det totalt var mellan 11-13 ton sprängmedel som exploderade.
Fjorton av de döda har de hittat kvarlevor av som är identifierade. Två personer som befaras också ha dött i explosionen har de inte hittat några spår av alls efter.
https://www.youtube.com/watch?v=PM-yT0ufPF8