Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Okej, sorry. Du har rätt.
Ja. Sedan hur ärliga de är spelar roll också. De måste givet få en viss vinst. Ta bort ett number från det riktiga värdet.
Man bör vara försiktig. Min morfar tex samlade mynt i hela sitt liv. Jag och min kusin ärvde samma andel. Han sålde de närmast direkt för en spottstyver för mer sprit. Han tänkte inte ens. Dessa mynt du fått är liksom på en auktion värda en kvarts mille minst. Ok får 10k i handen ok... Vill bara köpa sprit.
Det finns folk som utnyttjar andra. Ser till personers svaghet och betalar extremt lägre än vad sakerna faktiskt är värda.
Mitt minne från han. Kommer icke sälja. Vem vet om 100 år kanske samlingen är värd miljoner. Dock en grej för jag blev satt under Kronis för jag hade skatteskulder. Nämnde inte dessa mynt. När man blir sagd under Kronis måste man säga allt man har. Om det ska bli en rättssak kan jag dock inte bli straffad för jag visste inte då vad de ens var värda. En massa mynt bara.
Det är sedan givet. En bra dag på auktion idag kanske 100 SEK. Inte Dollar Eagle som ger 100 miljoner. Högst troligen kanske 50K. Inte såpass skyldig staten att de en ska behöva starta en utredning. 160K senast jag kollade hade jag i skuld till dom. Rätt surt för jag har aldrig i mitt liv begärt en krona från dom. Aldrig varit under tex soc. Enda jag fått från staten i reda pengar är 10K för jag gjorde min värnplikt.
Edit fick faktiskt 10K för jag gjorde naturvetnskaligt basår. Det var oväntat men bra.