Citat:
Ursprungligen postat av
Cyborg2030
Det kommer inte att finnas behov av fyra miljoner nagelskulptörer, snickare, och människor i nöjesbranschen. Du har alltså inte visat vad alla ska jobba med. Du har i stället visat det jag påstår, att de flesta kommer att bli arbetslösa. Då återstår frågan vad de ska leva av om inte UBI. Vilket förutsätter högre skatter.
Alla former av nöjen kommer att digitaliseras. Du kommer att tjäna "pengar" genom att vara både konsument och produkt på diverse plattformar. Allt du vill ha ska finnas där för dig att prenumerea på.
Du kommer tjäna pengar genom att testa olika produkter och recensera dem samt interagera med olika personer, appar och AI-avatarer. All den data du genererar kommer att sparas, analyseras och användas av ägarna för att kapitalisera på. Ett konkret exempel skulle kunna vara att du tjänar pengar genom att titta på olika former av anpassad och riktad reklam. Sedan kommer ditt eventuella köp eller frånvaron av köp att analyseras av en AI-modell som skapar en profil över dig så att den lär sig vem du är och hur dina behov ser ut. Det gör att den kan ge ännu bättre riktad reklam nästa gång du behöver tjäna pengar i denna ekonomi.
Men alla pengar du tjänar kommer vara digitala tokens som är bundet till just den plattformen. Det kommer vara extremt omständigt och besvärligt att växla dessa platformsspecifika kryptovalutor till fysisk valuta som du kan använda i den verkliga världen. Tänk bara hur besvärlig bankerna är att ha att göra med idag, det kommer bara bli ännu värre.
Målet är att du ska spendera större delen av ditt liv inkopplad i den digitala världen. Där du kan få riktad AI-film, spel, nöjen och sociala interaktioner som är anpassade till just dina behov, förväntningar och önskemål. Allt tack vara den data du hela tiden skapar i detta system. Du ska bli en slav men aldrig känna dig fängslad. Tvärtom, efter ett tag kommer den verkliga världen kännas grå och trist och alltför konfliktfylld. Då är det lättare att koppla upp sig i det nya hyperrealistiska VR/AR Internet 2.0 och glömma världen utanför.
Detta är tech-jättarnas end game. Teknofeodalism.