Citat:
Ursprungligen postat av
viskaren
Jag är nykter alkoholist men sjukskriven för annan sjukdom/psykisk ohälsa.
Tog ett återfall i somras och drack en del. Inga andra droger. Då drog handläggaren på Försäkringskassan in min sjukpeng. Jag fick tillbaka sjukpengen men var då tvungen att lova hen att jag skulle gå en nykterhetsbehandling om jag började dricka igen.
Har handläggaren på Försäkringskassan rätt att dra in sjukpengen i mitt fall?
Har dom rätt att tvinga mig gå en behandling för min alkohol problematik genom hot om att återigen dra in sjukpengen? Är inte det typ tvångsvård? Jag sköter mig i övrigt och är satt i arbetsträning etc.
Tacksam för både svar och synpunkter då jag snart ska ha möte med FK.
Hittade ingen annan tråd för alkohol relaterat så jag hoppas detta inlägg inte kom helt fel nu.
1. Du är inte nykter alkoholist om du tagit återfall, då är du fortsatt alkoholist
2. Ja, man har inte rätt att uppbära sjukpenning för att dricka.
3- Det man då ska söka är Förebyggande sjukpenning, för att undvika att hamna i samma situation. Det är ofta kopplat till att man genomgår en behandling för sin alkoholism.
4. Det fina ord som FK/Läkare använder i detta sammanhang är "kontraindicerande" - dvs, det anses inte lämpligt att sjukskriva dig, då det underlättar för dig att fortsätta supa.