Citat:
Ursprungligen postat av
Diamondgrit
Jag antar att du skojar.
Inte det minsta, och jag vet (inte heller) vad som får dig att tro det. Men möjligen så har du inte fått info. från olika, mer informerade källor inom just detta ämne. Då är det lätt att göra sådana antagande.
Citat:
Ursprungligen postat av
Diamondgrit
Det finns en speciell wiki för Haskell och de som driver den känner sig nödgade att lägga upp alla jobb som finns i språket.
.. för att de vill "pusha sin egen sak", och den saken skall bestå av dels själva språket (av någon anledning) och dels för HaskellWikis existensens skull. Vilket alltihop skall vara deras kanske enda och jätteviktiga syssla?
Intressanta antagande, igen, även om vi nu säger att jag har gjort sådana antagande, medan du inte menade något av detta, försås... Å andra sida så visste jag verkligen inte att Haskell Wiki har lagt upp varenda jobb som finns "i språket". Är dels inte så insatt alls i Haskell(Wiki), dels så kunde jag inte ens drömma om att de var så duktiga och alltomfattande. Kommer nog kolla snart om de har lyckats med att missa något av de Haskell jobben som finns ute på världsmarknaden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Diamondgrit
Tror du att Oracle gör detsamma för Java?
Mao, Haskell förespråkare är i ett stort behov av att göra detta, i motsats till den alldeles eleganta, icke-verbösa och inte alls krångliga Java, med "allt är objekt" synsätt, som då säkert lämpar sig till att modellera (eller abstrahera) precis allt och alla situationer som behöver modelleras och abstraheras till ett (eller något) programspråk?
Nej, tydligen så behöver inte Oracle göra detsamma för Java, eller skapa någon Java Wiki heller.
Å andra sida så har vi både marknaden och programmeringsvärlden och dess tillämpningar idag, i industrin och tech, tex. i en alldeles idealisk tillstånd - det räcker bara att gå in på LinkedIn och läsa om detta, hurpass bra och alldeles fantastiskt allting är på alla programmeringsjobb och inom alla projekt. Sure bet, liksom.
Jag kan dock se den andra sidan av den, av dig implicerade självklarheten i vad och hur du tänker och skriver kring frågan.
Folk som sitter högt i Haskell hierarkin i världen, inklusive Sverige, väljer att se varken på Java eller Haskell eller något annat programspråk på just det sättet du väljer att föra fram här.
Faktumet är att det funktionella synsättet finns som ett synsätt inom programmeringsvärlden och datavetenskapen, och är inte begränsad till enbart Haskell som enda programspråk.
Tar man sig tex. Concurrency och andra problem, som till en del tex. hårdvaruverifiering och dylikt, så är inte direkt givet att det objektorienterade, eller rentav imperativa synsättet är bättre lämpad till att lösa problem eller behov som uppstår i samband med detta, snarare tvärtom, och detta är välkänt fakta, inom industrin och det verkliga livet.
Ericsson valde inte att utveckla Erlang utan bra och tunga anledningar. Finns väl ingående förklarat varför, och varför de andra synsätt ansågs helt enkelt inte passa eller förväntat sig vara lika effektiva som något som Erlang.
Faktumet är också att det finns tex. ett exempel (och det är inte det enda) från industrin och det verkliga livet där man löste samma problem (ett större projekt) som man försökte tex. lösa i C++, löste det under ungefär 6 ggr. kortare tid, och dessutom till slut hittade (med Haskell som verktyg) gott om buggar i motsvarande C++ projektet. Om jag inte minns fel så kom inte det motsvarande C++ projektet till ett ok avslut, trots alla ansträngningar.
Utifrån det lilla jag har känt till genom åren så är ditt "argument" rent ut sagt ett bogus argument som bygger på lika bogus antagande.