Citat:
Ursprungligen postat av
TajtaJeans
Mycket troligt!
Romska lärare… hmm… Njaa..
Citat:
Ursprungligen postat av
pestloppan
Jag är fortsatt övertygad om att denna händelse är, om inte fabricerad, så åtminstone rejält överdriven av personalen på restaurangen. Polisanmälan kommer med stor sannolikhet att läggas ner, med motiveringen "brott kan inte styrkas".
Det finns givetvis två sidor av en story. Det är bara den ena som restaurangen gått ut med som vi läst. Jag försvarar givetvis absolut inte att någon beter sig illa mot personal men i lokaltidningen uttala sig dock restaurangchefen och sa då nånting om att personalen tagit tag i gästens hand i samband med starten på dispyten. Det kan ju vara så att det trappats upp allt eftersom från båda håll.
Citat:
Ursprungligen postat av
Svenskmilf
Varför vägrar man säga vilka det handlar om? I en liten stad som Falun så borde sånt sprida sig snabbt som fan så det är säkert många som vet precis vilka det handlar om.
Det har ju nämnts namn i tråden. Orkar inte bläddra igenom alla sidor nu. Men det kom upp en lista med alla som var förtroendevalda i Lärarförbundet i Falun å det ska ju ha varit en sån å dennes respektive. Nån hade också kollat upp ålder på dessa mot de som nämnts. Har också länkats till fb sidor men allt drunknar i spekulationer om romer osv osv.