Citat:
Ursprungligen postat av
Hellvete
Om det nu är de tidigare nämnda personerna här i tråden som är inblandande skulle man kanske kunna spekulera i vilken färdriktning de borde haft om man utgår från var personerna bor?
Veteranbilen och Forden (Dodge verkar ju varit en trådsanning) borde varit påväg norrut.
Den tredje bilen borde varit påväg söderut .
I så fall har veteranbilen krockat med bil 3 och blivit påkörd bakifrån av pickupen.
Eller tänker jag fel?
Jag själv har åkt och kört just den sträckan, om jag ser på bilder och utgår från videoklipp, bilder ser det ut som att den trasiga bilen åker mot Arbrå, och just innan är det en svag kurva och därefter ett krön.
Man kan se på en del bilder bromsspår och skada på gräset in till. Det kommer först en kurva och två backar tätt inpå. Och söker man på föraren till ram så verkar han bo i arbrå.
Så det verkar vara som du skriver, att veteranbilen har missat/ inte sett stillastående bilen, svängt över på motsattsida, och sedan blivit påkörd av bil nummer tre. Vad jsg gissar på är föraren i veteranbilen och föraren i den 3 bilen är dom anhållna!