Citat:
Ursprungligen postat av
Sharkimedes
Det enda du har kompetens till är att gissa. Jag är van vid att vara till sjöss, och norrmän gillar att fiska i långsamma öppna båtar på 14 fot till stora träbåtar på över 50 fot. Så kommer proffssvenskarna med båtar som har vansinnigt kraftfulla maskiner och går i 30-40 knop. Vad tycker du är säkrast?
Och ja, att den förlista båten är felaktigt konstruerad råder det ingen tvekan om. Tja, kanske inte om det är meningen att den ska disintegrera om den går rundt? Tror du att det var meningen?
Du har ju bevisligen ingen koll alls, inte ens på vad som är lämpligt fartyg i Nappestrauemen när tidvattenströmmarna är som starkast.
Vad du heller inte tycks förstå är att i ett fall som detta är det inte fartygstypen i sig som är avgörande för säkerheten.
Nu var det ju inte så att den aktuella båten tappade hytten när den slog runt, enligt vad som framkommit. Inte ens det har du koll på.