Jag brukar koka den lätt - lägga i en gratängform.
Tar hälften av spad från koket, blandar med mjölk och reder och har i riven ost. Vid sidan om rör jag ner en äggula i lite grädde som jag blandar i sen häller jag det över broccolin och gratinerar i ugnen.
Jag brukar vara för lat för att göra gratäng så nöjer mig normalt med att stuva den (delar den i lagom stora buketter, kokar den lite snabbt och gör sedan en bechamel på ca 75% mjölk 25% kokvatten, rör ihop och kryddar av, serveras med tex stekt fläsk, isterband eller kryddiga korvar) men kan i sista steget hiva i ost i såsen och lägga buketterna i en form, slå över såsen, lite extra ost på toppen sen gratinera.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!