Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
perry2
			 
			
Det behövs en tunnel Helsingborg Helsingör med tågförbindelse.
Innan Bron Malmö-Köpenhamn gick mest trafik på H H linjen. Det gör även att trafiken runt Köpenhamn går smidigare.
En Metro Malmö- Cph går för nära den nuvarande bron och kommer ej expandera Öresundområdet. Innan bron hade Helsingborg fler Sverigekontor fler reklambyråer.. ja mer expansivt näringsliv.
		
	 
 
Finns en anledning till varför man tittar på metrotunnel Köpemhamn - Malmö och inte Helsingörtunnel.
Helsingborg underjordiska station är visserligen helt perfekt utformad för att expandera en tunnel.
Tyvärr kan man inte säga det samma på den danska sidan. Ta en karta och börja fundera på var denna tunnel skall komma upp på den danska sidan.
Docka den någonstans längs kystbanen (även kallad Danska Champagnekusten) kommer att leda till ett jävla liv. Det är superrikt område med väldigt många inflytelserika människor. En eventuell godstrafik är utesluten. De boende där kommer att gå i taket.
Docka tunneln norrifrån mellan Helsingør och Hellebæk är heller inte mycket till alternativ då du ger dig på fin natur och sedan får du bygga en järnvägslinje rakt genom Själland för att docka.... ja var? I bästa fall kommer den ut i Høje Taastrup.
Att komma ut bakom Kronborg slott och docka den till Gilleleje banan verkar smart tills du skall mot Köpenhamn. Dagens Gilleleje bana går rakt igenom Stationspladsen i Helsingør och bryter mot all dansk järnvägslagstiftning och säkerhet då den byggdes i en helt annan tidsepok och hela den lösningen är en relik från förr.