pratade nyss med en kompis som jobbar som ambulanssjuksköterska. Hon sa att larmet var ett hjärtstopp. Ringde han in falskt larm för att sen dräpa en oskyldig, välmenande kvinna? Det är allt hon hade hört om varför dom gick in utan polis.
Helt vansinnigt, skickar man alltså ambulanssjuksköterskor på att gripa in på knarkare och allmänt våldsbenägna? Verkar ju fullständigt absurt att inte väktare eller helst polis följer med ambulanspersonalen på sådana uppdrag.
I Norge är det i alla fall så om en patient har en dokumenterad våldshistorik så tillkallas polis för att assistera vid vård/tvångsvårdande insatser.
Detta bara måste resultera i ett väldigt, väldigt, väldigt långt straff.
Hoppas innerligt att personen får sitta inlåst till dödedagar.
Usch, räddningspersonal ska vara fullständigt fredade!
Rättsvård, så lär kunna sitta tills han bedöms frisk.
Märks du har noll koll på. Psykisk ohälsa. . Kan drabba dig en dag. . Då ska vi kalla dig psykfall papphammar
Som redan påpekats: mer ”psykisk ohälsa” har inte den här typen av onda människor än att de aktar sig noga för att ge sig på två meter långa muskulösa män. Det är så gott som alltid offer de är i överläge mot och där de kan utföra överraskningsattacker med överlägsna vapen det är frågan.
Detta bara måste resultera i ett väldigt, väldigt, väldigt långt straff.
Hoppas innerligt att personen får sitta inlåst till dödedagar.
Usch, räddningspersonal ska vara fullständigt fredade!
Blir garanterat rättspsykiatrisk slutenvård. Grannar har vittnat om att han är farlig. Han har dessutom försökt ta död på sin egen brorsa med en mortel. Friskt gjort
LH la ut på snap för några dagar sen att han hade tagit benzo och att han var arg på personalen för att dom inte kunde låta han dö ifred, jag gick i skolan med han och han har visserligen alltid varit annorlunda men hur kunde de gå såhär snett?
Han måste ju haft en psykos under mordet?
En liten hint, Benzo... Där har du anledning till att snubben trappat och ställt till de. Hade kunnat varit vem som helst som kommit i hans väg.
Min första tanke var att det var en kulturberikare och en som kom hit för att betala skatt, men nu var det visst en svensk. Blir lite vidrigare på nått sätt då kan jag tycka.
Någon som har koll och vet vad det längsta och hårdaste straff detta avskum kan tänkas få? Kan man hoppas på att det statueras ett exempel nu när det ändå var en hjälte som fick sätta sitt liv till?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!