Citat:
Ursprungligen postat av
PerAlbinErlander
Jag har vid några tillfällen hamnat i diskussion med transfolk, både på nätet och IRL. Jag har själv inga speciellt kontroversiella åsikter mer än att jag självklart hävdar att det bara finns två kön, att kön inte är ett spektrum, att folk med intersextillstånd är drabbade av genetiska sjukdomar. Inte mer än så.
Transfolk brukar reagera med en oerhörd ilska över dessa åsikter som jag misstänker delas av 99% av jordens befolkning. Kan det vara så att transfolkets åsikter är omöjliga att försvara med logiska argument och det enda sättet är med aggression och/eller hot?
Vad tror ni?
Deras subkultur är extremt hatisk.
Jag tror inte att de ens själva tror på det de säger om att man kan byta kön, att det finns massor av kön, att en man med silikonbröst förvandlats till kvinna osv. Ingen tror det på riktigt (utom möjligen några som är psykiskt sjuka.)
Till stor del verkar de "trolla" genom att påstå saker som de vet inte stämmer. Men det ingår i livsstilen att de skall vara extremt hatiska/mordiska mot alla som säger emot.
Tror tyvärr att vi kommer få se fler extrema våldsdåd från den här gruppen. Men det närmar sig nog att samhället börjar se problemet nu. Deras hat och extremism är helt öppen och synlig för alla som vill se.