Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Hade du litet att göra, så du tog upp ett gammalt inlägg. Men min tanke var förstås att få en reaktion på det av dig.
Det var ca en vecka så det var inte gammal. Så ofta tittar jag inte in här.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
På sitt sätt ja. Enligt dig har då alla människor rätt att flytta till ett land, automatiskt få medborgarskap och fullständiga rättigheter, mot folkets vilja.
Nu irrar du iväg. Frågan var om det är staten som tvingar mig att ha de grannar jag har?
Du får väl svara på den.
Enligt ditt resonemang är det så. Men jag ville ställa frågan specifikt.
Och så kan du få svara på hur det skulle vara om staten då INTE skulle tvinga på mig grannar jag inte vill ha.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
I princip anser du att människor har rätt att invadera andra länder och att ingen ska göra motstånd, utan bara lakoniskt acceptera att deras åsikter inte har någon betydelse som slavar. Jag gissar att du anser alla infödingar, som protesterade när deras länder blev invaderade av andra folk, var rasister och skulle hålla käften. Men liberal är den synen inte.
Här bara haglar halmgubbarna.
Ser du ingen brist i att du inte kan föra ett sakligt resonemang utan tvingas fantisera ihop halmgubbar hela tiden.
Det liberala är att jag inte har någon synpunkt vem min granne säljer sin fastighet till. Det har inte jag med att göra. Det är grannens beslut.
Det här är nog det du inte kan förstå. Att grannen skall har friheten att avgöra köparen själv.
Du måste ha en överhet som tvingar grannen. Eller hur?
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
För att om man tvingar på andra sina åsikter, är man inte bättre än kommunister. Varför skulle det vara fel att motverka liberala åsikter, om man utgår från andra ideologier?
Att tvinga på andra åsikter/whatever är synnerligen anti-liberalt och inget som en liberal skulle ha någon tolerans för.
Du blandar ihop två vitt skilda saker.
A) att ha en preferens
B) att söka tvinga på andra den preferensen.
Liberalism godkänner att folk får ha vilka uppfattningar och preferenser de vill. Dvs A.
Men Liberalism innebär att den lilla överheten säkrar människors frihet. Så när du försöker tvinga Nisse (B) så säger Liberalism nej.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Det går förstås emot liberalismen, för enligt den, har alla rätt att ha åsikter som inte är liberala.
Ja Liberalism godkänner att folk har vilka preferenser de vill.
Men inte att tvinga andra.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Idag tvingar man på människor HBQT-åsikter och framförallt transidiotin
Ingen liberal ägnar sig åt tvång. Du har troligen hitta någon med annan ideologisk preferens, och förstår inte bättre. Givet hur förvirrade dina inlägg är så är det skyhög sannolikhet för det.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
S.k. liberaler ändrar förstås lagar. De säger att man kan anse sig vara vilket kön man vill, och ingen har rätt att ifrågasätta deras åsikt. Vilket förstås går mot liberalismen. De skapar även lagar idag, byggda på marxistiska idéer som att människor kan vara jämställda. Det har inget med verkligheten att göra.
Ingen liberal gör det du fantiserat hop.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Som jag sagt, har man även satt mänskliga rättigheter över demokratin. Men i en fri demokrati kan man förstås förbjuda t.ex. homosexualitet, om majoriteten anser att man ska det.
Här kan du ha lite rätt.
Individers frihet är viktigt för liberalism. Demokrati är inte viktigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Anarkokapitalister anser att deras smörja kan fungera, man de enda stöd man har i verkligheten för det, är olika klansamhällen. Är det klanen som är grunden, egentligen?
Här blev det bara förvirrat joller.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Frågan är väl om det är dåligt att till stor del vara självförsörjande, om man skulle drabbas av en kris. Samma situation som under WW2, skulle förmodligen leda till svält här. Sverige var starkt nationalistiskt fram till slutet på sextiotalet och ingen införde förbud mot utrikeshandel.
Då kan ju du och andra som vill säkra beredskapslager ta av ditt kapital och bygga upp sådana. Blir det kris kan ni sälja från de och få tillbaka kapitalet. Står dig fritt.
Men nog är det så att du och andra med sådana preferenser menar alltid likt socialister att någon annan skall ordna det.
Sverige hade mycket import/export på 60-talet. Och det hade inte varit möjligt med nationalism.
Däremot kan du ha en poäng i att folket tittade snett på folk från andra städer. Och landsändar.
Pss som drängarna på 1800 talet inte tålde drängarna från grannsocken.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Fördelen med nationalism är att alla arbetar mot samma mål och tillsammans. Inte som maktlösa individer för sig själva.
Vi ser i Nordkorea hur fint det blir med nationalism.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Kina är nationalistiskt, inte verkar det ha straffat dem, tvärtom, det är vi som blir straffas i slutändan, då väst förlorar makt och inflytande, som Xi visade vid militärparaden nyligen.
Om dom vore nationalister så skulel dom inte ha så mycket utrikeshandel. President Xi har tom varit i Kalifornien och mer eller mindre stått och bett och bönat om att göra affärer med kinesiska företag.
Är det vad nationalister gör?
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Era idéer har knäckt sammanhållningen i väst och splittrat länder.
Vilken då sammanhållning?
Den att folk i Nordkorea inte vågar säga ett knyst av rädsla för svåra repressalier.
För det är det som är sammahållning för nationalister. Någon hitlertyp kommenderar vad som gäller och alla måste underkasta sig. Varför inte kalla det för tyranni istället.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Både vänster och liberaler har tagit till sig postmodernismen, en bedrägerimetod, hur man lurar människor, och narrativen står över sanningen och verkligheten. Man är falska och lögnaktiga och tror på sina egna fantasier, tills verkligheten sparkar dem själv mellan benen. Som med den helt vansinniga invandringen.
Allt byggt på rena påhitt om multikultur. Man tror på rena lögner, för de passar ens ideologi och man klarar inte att ifrågasätta åsikterna. För man är liksom kommunisterna, övertygade troende och följer bara dogmerna.
Har inget med Liberalism att göra. Bara en massa LSD-liknande goja. Undvik LSD.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Liberalismen hade förstås en god logiskt grund. Mina åsikter är till största delen liberala och byggda på Upplysningen, även om jag är pragmatisk utifrån hur människan är och menar att samhället bör var byggt på det, inte utifrån verklighetsfrämmande ideologier.
Liberalismen är fortfarande densamma. Den har inte ändrat sig.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Men när liberalismen blir en överideologi, är den inte bättre än andra totalitära ideologier och leder till förtryck av yttrandefrihet och åsiktsfrihet. Varför finns Flashback? För att vi har yttrandefrihet i den liberala demokratin?
Det du beskriver är inte Liberalism.
Enkel kontroll:
Är det ok att en affärsinnehavare sätter upp ett anslag Negrer betjänas ej? (Eller kommunister, eller Liberaler, eller SD-are).
En liberal svarar JA.
Icke-liberaler svara NEJ.
Vad du och många andra gör är att ni krattar fram icke-liberaler och kallar de liberaler.
Och så ställer ni liberaler till svars för vad icke-liberalerna hittar på.
Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Det är nog mest du som anarkist, som försöker förvränga liberalismen och dess idéer om individens frihet, till en totalitär ideologi, där individer bestämmer över vad andra ska få anse. Många idéer som har sin grund i woke och marxismen, flödar fritt inom dagens liberalism. Samtidigt som vänstern använder liberala idéer för att motivera sin kollektivism. En ohelig allians. Socialt är man vänster, ekonomiskt marknadsliberaler. Men liberaler är lika vänster i mänskliga frågor som kommunister idag.
Och här fortsätter du med dina halmgubbar. Den ena mer vansinnig än den andra.
Nu har din sjuka hjärna under några LSD-tripper kokat ihop att jag är anarkist.
Men kunde ju tycka att du borde inse så triviala saker som att anarkister inte har någon tolerans för kapitalism och jag som stor proponent för liberalism/kapitalism är ljusår från anarkism.
Frågan är om du inser ditt grova fel nu när jag uppmärksammar det.