En bra summering.
Det är ju det som är den verkliga faran med "polarisering". Till en början kan det tyckas att saker och ting blir klarare när man konstruerar om verkligheten till svart-vit, men sen sitter man där på sin enfärgade kant. Och det är förstås ohållbart, eftersom världen och verkligheten i all sin härlighet faktiskt ÄR regnbågsfärgad (pun intended

). Med bara två möjligheter kvar, att köra nåt slags götterdämmerung och hoppas på bästa eller att börja "avpolarisera" och arbeta in färgerna i sitt liv igen, och samtidigt omfamna den riktiga verkligheten sådan som den är.
Av någon anledning så är alternativ två otänkbart för en del människor. De har liksom sålt sin själ för den polariserade alternativa verkligheten och de ser ingen väg tillbaka, så det enda alternativ som de har kvar är "burn it all down". Det syns jättetydligt i kommentarerna nu efter mordet, både på FB och annanstans. Jag antar att det är den dödskult du hänvisar till. Det är inte helt fel begrepp, de har klivit in i en alternativ verklighet som de inte kan ta sig ur, och skillnaden mellan den riktiga verkligheten och deras alternativa värld gör dem irriterade och till slut fyllda av raseri. Som de måste göra nånting med, för att inte gå i bitar. Det är liksom the lost cause of all lost causes, att ta strid med den riktigt riktiga verkligheten. Men jag kan ändå inte synd om dem, som man bäddar får man ligga.
- - -
Man skulle tycka att mänskligheten skulle vara kapabel att lära sig av tidigare misstag, men icke. Vi har kört den här polariseringsgrejen, "vi mot dom", gång på gång på gång under den mänskliga historien. Så ofta och under så varierande omständigheter att det antagligen är fråga om en evolutiv anpassning för vårt medvetande. Under vår utveckling från "gående apa" till "naturbehärskande människa" så tog vi oss över kunskapsgapet mellan att knappt förstå omvärlden till att kunna förklara och hantera den med hjälp av "hitta på"-egenskaper.
De som hittade på förklaringar och byggde upp associationsmönster för att hantera komplexa naturliga skeenden klarade sig bättre än de som inte hade någon förklaring alls. Trots att förklaringen var både påhittad och fel så gjorde den att man kunde ta kontroll över tillvaron. Tor i stridsvagnen med Mjönir uppe bland molnen = åska, missväxt för att gud X är arg på oss och en massa annat i den stilen.
Men fast vi nu har vetenskapliga förklaringar, logik, statistik, sannolikhet och mer fakta än någonsin så har vi också de egenskaperna kvar i vårt genom, vi föds med egenskapen att kunna bygga upp egna "hitta-på"-associationer i vårt medvetande, så pass att vi kan skapa en egen alternativ version av världen där allt hänger ihop, fast det egentligen inte stämmer på riktigt. Och självklart inser vissa att man också kan utnyttja den egenskapen till att kontrollera och styra sina medmänniskor genom att servera dem färdiga alterntiva verkligheter ("belief system" på fackspråk). Sagor som svarar mot deras behov, ger förklaringar till allt som är fel, pekar ut fiender och t.o.m. ger dem en möjlighet att vara "hjältar").
Hur vi ska rensa ut det från vårt genom och få in mänskligheten på en väg mot en verklighetsbaserad framtid är sannolikt avgörande för hur länge vi kommer att finnas kvar på planeten.
- - -
Men jag tror inte att Kirk var en sån, han trodde nog inte själv på den alternativa verklighet han var så skicklig på att sprida. Kirk verkar mera ha varit en skitsmart opportunist, som först gjorde sig en massa pengar som lobbyist (på rika människors politiska bidrag) och sen ville greppa möjligheten att komma upp högt i systemet som politiker. Med den makt som hör till. När han blev nobbad av det republikanska etablissemanget allierade han sig först med Trump (som också inledningsvis blev nobbad, och som ännu ses med oblida ögon av "klassiska republikaner"), och när det inte hjälpte verkade hans plan ha varit att använda sin existerande plattform till att göra sig så inflytelserik att det republikanska partiet helt enkelt inte kunde fortsätta säga "nej tack". Lagom till nästa års mellanval.
För att visa att han menade allvar grundade han en ny politisk lobbyverksamhet som angrep sittande republikanska partifunktionärer (uttryckligen de som motarbetade honom, de utmålades som "inte äkta republikaner"). Så pass smart, effektiv, målmedveten och hänsynslös är inte någon som går omkring och tror på Jesus uppståndelse och känner sig missbytt över att de vita inte mera har all makt i USA, och som ser "abort" som den viktigaste politiska frågan i USA. Men att inte omfatta den BS:en gjorde förstås att Kirk ännu me effektivt kunde arbeta för att sälja den. Och det bästa med just den alternativa sagan var att den dessutom redan var etablerad, hela storyn fanns, komplett med patentförklaringar och argument, och det var bara att börja sälja den. Effektivt.
Jag tycker inte heller att Kirk förtjänade att bli skjuten bara för en sån sak. Med det känns djupt ironiskt att Kirk, som skickligt hade spelat på den republikanska alternativa verklighetens spelplan i ett flertal år och som själv spelade en roll skulle bli skjuten av en förvirrad avhoppad studerande. Som tydligen mördade Kirk därför att också han, mördaren, trodde att den rollen var den riktiga Kirk.