Citat:
Ursprungligen postat av
robinso
Damn jag som redan hade planerat att hoppa in i ett svart hål. Alltid kul att läsa om lite olika teorier. Dock slutar det oftast med att jag blir mer förvirrad.
Det jag gillar med teorin är att den kan förklara hur VÅRAT universum skapades.
Det är nog inte så att du skulle ha någon chans att överleva en sådan resa, om det nu öht kan gå till så i ett svart hål. Antagligen måste den kollapsande materian tryckas ihop till extrem densitet, densitet och tryck, i den processen, innan den ger startpunkten för ett nytt expanderande universum. Så extrema villkor att inte ens kvarkar och elektroner kan existera, och ännu mindre du om du faktiskt hoppar in.
Tanken är att den kollapsande materian skulle kunna vara med om en liknande utveckling som det man antar hände i slutet på universums inflationsepok -- fast åt motsatt håll!
Inflation: ett s k inflatonfält, en sorts mörk energi men extremt mycket tätare, får universum att växa exponentiellt och extremt snabbt. Detta sönderfaller så småningom till en extremt tät och het soppa av normala partiklar som t ex kvarkar, elektroner och fotoner och efter det fungerar universum såsom det beskrivs i den kosmologiska standardmodellen, dvs lambda-CDM.
Kollapsande materia till ett svart hål: Denna blir allt tätare och hetare på sin väg mot att bilda en singularitet, MEN det är tänkbart att den vid tillräckligt extrema villkor kan bilda ett inflatonfält. Detta skulle då kunna ge samma sorts startvillkor som i ett nytt inflaterande universum. Detta innebär INTE att det svarta hålet skulle explodera. Inget som är innanför dess händelsehorisont kan komma ut igen, så utifrån sett märks ingenting av allt det spännande som händer inuti det. Men innanför horisonten blir den radiella koordinaten en tidsskoordinat. Framåt i tiden är samma som in mot centrum, och ut ur det svarta hålet är samma som bakåt i tiden vilket är omöjligt. Om inget inflatonfält bildas är därför kollaps till en singularitet oundviklig, men OM ett inflatonfält bildas kommer den kollapsande materian istället att börja expandera. Vart? Tillbaks ut ur det svarta hålet är som sagt omöjligt, utan då måste det bli ut mot ett nytt expanderande Big Bang-universum. Först som det har börjat, med inflation, och sen sönderfall till vanliga partiklar etc.
--------
Notera att detta är rätt så spekulativt. Det finns rätt goda argument för inflationsteorin, men man överdriver om man påstår att den är bevisad. Dock tror "alla" på den, men inte t ex Roger Penrose som fick Nobelpris för sitt arbete kring svarta hål..
MEN förutsatt att inflationsteorin är korrekt med dess inflatonfält etc, borde denna process kunna gå även åt motsatt håll -
i princip. Men det gäller ju även ett kristallglas som krossas mot ett stengolv -- om alla krossbitar har EXAKT rätt positioner och hastigheter så kan de flyga ihop och smälta ihop till ett helt glas och flyga upp på bordet igen. Kanske faktiskt kan hända en gång på en gogoolplex försök eller så?
Problemet här är att man i inflationsteorin utgår från en väldigt jämn densitet (enligt övertygande argument från Penrose räcker inte inflationens utjämnande effekt till för att förklara detta), och om detta inte är fallet så kan man inte alls räkna med att det blir någon exponentiell expansion. Nu skulle man kunna tro att materian som kollapsar in mot ett svart hål skulle bli just en ganska jämn soppa, men istället visar teoretisk forskning att det blir en kaotisk och oförutsägbar utveckling. PuffTheDragon, som brukade skriva här förr, brukade säga att INGEN vet vad som händer i svarta hål, och det lutar mot att han har rätt. Nya universa? Inte helt omöjligt, men... Singularitet? Förutom det ovan nämnda har vi även allt vi inte vet om kvantgravitation som vi bara måste ha koll på först. Kanske blir något sorts kvantskum eller något.