Citat:
Ursprungligen postat av
snigelslum
Artikeln lider av den gigantiska svagheten att den inte klargör vad som räknas som "ljushyad" respektive "mörkhyad". Med tanke på Aftonbladets kulturmarxistiska och etno-nihilistiska agenda är det törhända inte särskilt långsökt att anta att detta förbiseende är avsiktligt.
Om jag förstått saken rätt finns flera gener som ger européer och särskilt skandinaver ljusare hy: primärt SLC24A5, SLC45A2, OCA2 i samverkan med HERC2, samt TYR.
Västliga jägare-samlare hade den ljusa genvarianten för OCA2/HERC2 (som främst reglerar pigmenteringen av iris men även av huden) men mörka varianter av de övriga. De var alltså betydligt mörkare än vi, men inte negermörka. Men framförallt såg de ut som européer med mörk hy, inte som negrer med blåa ögon. Vad gäller skallform etc har jag aldrig hört talas om att det skulle vara någon avsevärd skillnad mot andra européer.
Nästan alla anatolierna hade den ljusa SLC24A5-allelen, och troligen hade i runda tal hälften SLC45A2 och OCA2/HERC2. Ungefär samma sak gällde för Yamnaya men med högre andel OCA2/HERC2 (det var alltså vanligare med ljusa ögon hos dem).
Och här i Skandinavien, där endast de dristiga, företagsamma, starka och intelligenta överlevde, förenades de bästa individerna ur dessa raser och de bästa av dessa gener, och blev i sinom tid till skandinaver. Nästan alla skandinaver har de ljusa varianterna av SLC24A5 och SLC45A2, den stora majoriteten för OCA2/HERC2, och en majoritet för TYR.
Därför är de flesta av oss tydligt ljushyade, men somliga mer än andra och sällsynta exemplar kan vara mörka i hyn som en nordafrikan (eller en västlig jägare-samlare). Men inte som en neger, därför att även den ytterst sällsynta skandinav som råkat få den mörka/ursprungliga varianten för alla de ovannämnda generna (vilket är typ en på miljonen) troligen har ljusa varianter av andra, mindre betydelsefulla gener som också bidrar till att reglera pigmenteringen.
Sedan har ju vi skandinaver faktiskt förmågan att få en stilig solbränna på sommaren, vilket skiljer oss från exempelvis finnar och irländare.
Med tanke på när anatolierna och Yamnaya kom, förefaller det osannolikt att studien skulle ha rätt i att "de flesta var mörkhyade fram till för 3000 år sedan" -- ifall inte kriteriet är att de flesta inte hade
alla dessa genvarianter och var lika ljusa som skandinaver är idag. I så fall stämmer det antagligen -- och är ingen stor nyhet eller något att orda om, utan bara en ursäkt för Aftonbladet att försöka slå i lättlurade människor att européerna var "typ nästan afrikaner" tills helt nyligen.