Citat:
Ursprungligen postat av
Barrington1975
Runt 2005 upptäckte jag och några vänner att vissa nattklubbar och restauranger inte drog pengar från kortet före nästa bankdag.
Systemet verkade inte vara uppkopplat mot internet vid varje köp. Utan stämde av mot någon nedladdad lista eller liknade.
Jag hade på denna tiden ett Amex betalkort som jag rapporterade in som borttappat under en utekväll. Men på grund av att systemet inte kopplade upp sig mot internet/drog pengar gick det att handla med det spärrade kortet resten av kvällen.
Enligt ryktet skulle detta knep även fungera på flyg och färjor.
Yep detta funkade även på Silja line och andra kryssningar. Men har för mig att det upptäcktes ganska snabbt och de ändrade. Men det var ju helt säkert kryphål skulle banken fråga är det bara säga att någon annan på båten troligen hittat kortet och handlat loss, kortet är ju rapporterat förlorat så fanns ingen risk att åka dit