Citat:
Ursprungligen postat av
Trolltestet
Att tro på konspirationsteorier är en mental sjukdomsbild som är nära besläktad med schizotyp störning. Det släpper först efter att man accepterat att man har ett problem och arbetat mycket mentalt med att komma bort från det synsätt man hade och som fick en att godkänna och ta till sig '"wu-wu" som fakta' snarare än som 'påståenden med bristfällig- eller overifierbar bevisbild'.
Man måste vara villig att ändra hela sitt sätt att se på världen för att kunna bli frisk från det.
Det är ett tufft jobb som blir svårare och svårare ju äldre man blir.

Vad är det här för hjärndött dravel jag läser? Hur jävla svårt kan der vara att få in i huvudet att människor med makt konspirerar?
Har alltid gjort kommer alltid göra. I alla länder. Läs lite historia.
Inte ens den envisaste slumpteoretiker kan ex få ihop att så många inblandade råkade illa ut efter Kennedymordet. Eller att så många i Clintons närhet blivit självmördade.
Det där med mental sjukdomsbild var ett epitet den sovjetiska makten satte på folk som ifrågasatte dom officiella sanningarna. Gå inte i deras ledband tack
Jag hjälpa dig och Robbinst med en verklig lista på konspirationer som inte är just bara teorier. Vidga er syn på världen aning
Kan det vara nåt för herrarna?