2025-07-18, 14:33
  #85
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PastorBolognese
Var någonstans var detta? Varit på de flesta badstränder i skåne (undantaget malmö, vilket då inte är en medelstor stad för regionen) och inte sett nägot liknande. Kanske finns det, vem vet men det är inte normen iallafall.
Ta bort skygglapparna så ser du också verkligheten en dag.
Citera
2025-07-18, 14:41
  #86
Medlem
alicia66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nunjapiznes
Det märks att du inte besökt en badstrand på ett decennium. Vad är problemet? Vita svennar är autister och grabbarna sitter och spelar spel inomhus, dricker redbull eller nocco och tjejerna leker bossar och dricker vitt vin och latte på barerna. Invandrarna umgås över generationsgränserna, grillar och äter nyttig frukt.

Vad är så hemskt enligt dig?
Jag vill inte ha en massa gapiga hucklekörringa/ ungar som spelar musik från satan på nära mig på min badplats i mitt land. Dom äckliga kräken kan ju inte bada så vad fan har dom där att göra i sina tält kläder?
Citera
2025-07-18, 14:48
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Paris24
Du är ett troll som inte ens varit på dessa platser och sluta tala ner om svenska fantastiska stränder. Det finns ju ingen vinst med det. Du är lika störd som MENA.


Så när var du själv sist där nere då?
Bara för att det enbart bor rik svensk överklass där nere, så behöver det absolut inte innebära att det är bara de på stränder för så är det absolut inte längre.
Som jag sade tidigare vill du det ska vara lite invandrare som möjligt så är det att vara på stranden skittidigt eller helt enkelt ge sig iväg till någon tämligen avlägsen liten sjö.
Citera
2025-07-18, 14:48
  #88
Medlem
Studsbolls avatar
Det är exakt därför man skaffar en stuga med egen badplats långt ifrån den civilisation som blivit förstörd av babbeluringar och kaoskultur. I teorin kan utomstående ta sig dit, men att traska ett par kilometer genom skogen är inte kaosfolkets favoritsysselsättning och den enda bilvägen är en enskild väg med både bom och stängsel. Det är värre med badhus; dit kan man inte gå alls längre då det är en frizon för kaosfolket att bete sig värre än apor. Och jo, det har blivit värre, speciellt efter öppna-era-hjärtan-katastrofen 2015; afghaner är värre än både negrer och sandnegrer, speciellt mot kvinnor.
Citera
2025-07-18, 14:55
  #89
Avstängd
Vatos.Locoss avatar
Japp så ser det ut, man får ta båten sin och åka till någon ö och softa i stället.
Citera
2025-07-18, 14:56
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ancistrus
Oj, det var många frågor, men jag tar dem en åt gången så jag inte missar någon.



Ja tack! Jag föredrar det.

Och det verkar de flesta andra svenskar också göra sett till att de allt mer tenderar att undvika de mest stökiga badplatserna.


Då kanske du skulle göra som andra och besöka de mindre stökiga badplatserna?


Jo då.

Och visst kan alla barn vara gapiga men det är skillnad om de kommer en eller två med sin familj och leker med en kompis än om det är halva släkten som leker tillsammans. Samt om föräldrarna försökt uppfostra dem till att inte gapa eller fokuserat på annat. Dvs vilken kultur de/deras föräldrar har.

Hur vet du att dom är släkt? Och varför är det så besvärligt? Jag växte upp i samma by som flertalet släktingar och vi gjorde liknande saker tillsammans.

Det är individuellt, men generellt ja.

Dock inte beroende på hudfärgen utan pga av olika kulturer man följer och lär sina barn följa. Vet inte om du inte tror det finns olika kulturer i världen eller om du tror kultur och hudfärg är samma sak, men så är det alltså inte.

En svensk familj går till standen med sitt ett eller två barn som sitter och leker. Många invandrargrupper kommer dit med halva släkten, varför det blir extra gapigt med en stor grupp på 10-20-30 barn tillsammans. Därtill brukar svenskar be sina barn vara lite tystare om de börjar gapa, vilket bland många invandrargrupper är klart ovanligare. Därtill är många av de vuxna invandrarna ibland nästan lika gapiga som sina barn. Dvs inte pga hudfärgen utan pga av kulturella skillnader.

Så det är mängden barn som stör dig? Eller menar du att ett dagis med 30 svarta barn för mer oväsen än 30 vita barn?

Vet inte om jag förstår din fråga, men oftast lyssnar jag inte på någonting alls, men gör jag det har jag naturligtvis airpods/hörlurar för att inte störa andra. Och skulle jag nu förmodan inte ha det skulle jag naturligtvis ha extremt låg volym på för att inte störa andra.


Visst, inga problem. Innan badplatserna fylldes med invandrare var de ofta klart lugnare. T.ex. på 70-, 80- talet och 90-talet. Efter millenniumskiftet har allt fler badstränder blivit allt värre.

1970 var 55 år sedan. Du tror ej att du precis som jag blivit äldre och känsligare?

Något mer du undrar över, t.ex. om svenskar brukar stå och grilla starkt kryddad mat några timmar med ett moln av stank över stranden, eller står och glor på alla unga tjejer som solar och försöka ragga på dem eller lämnar sitt skräp på stranden eller något annat? Bara fråga på.

Jag minns stränderna 1990 också. Kan verkligen sakna alla barbystade vita kvinnor och alla rökare men många idag saknar ej rökarna och många är mer pryda idag dessvärre. Men absolut har jag också upplevt grillande väl nära vattnet.

Men jag bor också i en storstad numera så jag får väl köpa det. Men ibland har vi kollat google maps på små ställen utanför stan och hittat små tjärnar i skogen som passar för att bada naken utan arga eller stirrande män med icke svenskt ursprung.

Tack för ditt förtydligande. Jag tror dock du och jag blivit gamla och därför stör oss mer.
Citera
2025-07-18, 15:01
  #91
Medlem
SmartSkalles avatar
Badhus blev omöjliga att besöka för minst 20 år sedan, fullt med sviniga babbeaner som badar med skitiga kalsonger under shortsen.
Som tur är så har man tillgång till ett antal blattefria och Muslimfria badstränder i närområdet till sommarstugan.
Citera
2025-07-18, 15:06
  #92
Medlem
StojanVlatkovichs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Messial
Förra helgen var jag på en badplats tillsammans med en vän och hans barn i en medelstor stad i dom södra delarna av Sverige.

Vid ankomst var det ganska mycket bilar på parkeringen, badplatsen har tidigare varit populär bland etniska svenskar och olika skolor och skolklasser.

Men när vi kom ut på stranden så möttes jag utav en hemsk syn! Hela badplatsen var full utav muslimer ifrån MENA, knappt någon kvinna utan slöja och vattenpipor på gräset och somaliska ungdomar som sprang runt och afghanska kvinnor (hazarer) och annat muslimskt folk.

Utvecklingen i staden i fråga har gått fort, men inte lika illa som i andra städer. Detta skrämmer dock. Är detta framtiden? Kommer detta även vara gatubilden i Sverige om 15-20 år?
Är detta unikt i större svenska städer på badplatser?

Värt att nämna är att ingen svenska talades på badplatsen, språken var arabiska och somaliska och diverse språk som talas i Afghanistan.

Hur är det i badhus i dom större svenska städerna?
Mer blatts än patts mao.
Citera
2025-07-18, 15:08
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Messial
Förra helgen var jag på en badplats tillsammans med en vän och hans barn i en medelstor stad i dom södra delarna av Sverige.

Vid ankomst var det ganska mycket bilar på parkeringen, badplatsen har tidigare varit populär bland etniska svenskar och olika skolor och skolklasser.

Men när vi kom ut på stranden så möttes jag utav en hemsk syn! Hela badplatsen var full utav muslimer ifrån MENA, knappt någon kvinna utan slöja och vattenpipor på gräset och somaliska ungdomar som sprang runt och afghanska kvinnor (hazarer) och annat muslimskt folk.

Utvecklingen i staden i fråga har gått fort, men inte lika illa som i andra städer. Detta skrämmer dock. Är detta framtiden? Kommer detta även vara gatubilden i Sverige om 15-20 år?
Är detta unikt i större svenska städer på badplatser?

Värt att nämna är att ingen svenska talades på badplatsen, språken var arabiska och somaliska och diverse språk som talas i Afghanistan.

Hur är det i badhus i dom större svenska städerna?

Det kommer definitivt inte att vara Sverige i framtiden. Inom tio år kommer sådant pack att börja skeppas iväg.
Citera
2025-07-18, 15:14
  #94
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av alicia66
Lägg ner din idiot.!
Inte alls. Sluta skylla på andra det du själv röstat för. Konsekvenser!
Citera
2025-07-18, 15:21
  #95
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hasse63
Badstränderna har ju varit fyllda med babbar sen typ 2004, hur kan nån ha missat detta.

Ja absolut men det har kommit nån miljon till sen dess
Citera
2025-07-18, 15:51
  #96
Medlem
Masingas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmartSkalle
High Coast...bara att leta...:-)
Aha. Har faktiskt varit i Bönhamn. Ingen blatte i sikte, då njöt man.
__________________
Senast redigerad av Masinga 2025-07-18 kl. 15:54.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in