Citat:
Ursprungligen postat av
Dr.Hfuhruhurr
Orsaken till att Sverige och övriga Norden alls befolkades, var att det fanns människor vid randen av istidens glaciärer sökte sig bort från Sydeuropas befolkade ställen. De ville vara ifred. Det är inte för inte som Vilhelm Moberg kallade oss svenskar för De ensamma stugornas folk.
Vi svenskar trivs ensamma och i små grupper. Vi har det i generna. Att njuta av tysthet och ensamhet är en av alla de saker som utmärker vårt folkslag.
I Sydeuropa och Mellanöstern trivs man i stora grupper och byggde städer med flervåningshus redan för flera tusen år sedan.
Så sent som igår åkte frugan och dottern till stranden för en "härlig dag vid stranden; bara lyssna på vågorna och läsa en bok". Tji fick dom. Snart var stranden fylld med familjer, ungar och bluetooth-högtalare.
Kulturkrock på DNA-nivå.
Jo det går inte att säga något emot din beskrivning.
Den "finska tystnaden" är ett exempel på egentligen den raka motsatsen till Mena som oftast är stora grupper gapiga och pladdriga.
https://www.reddit.com/r/Finland/comments/1gqopj0/why_is_finnish_society_so_closedoff_it_is/
Det har sin plats även för oss men ofta begränsat och då kombinerat med fylla, exempelvis midsommar eller jultider.
Ett klassiskt exempel är hur vi vita tar upp vitamin-d mer snabbt och effektivt jämte mörkhyade som måste vara ute mycket längre i solen, vi är olika djupt in i ryggmärgen på många olika plan.
Ta cykeln och pipa ut till någon brygga med en bok och några pilsner en dag som denna med fötterna i vattnet och läsa i tystnad och ensamhet det är livsnjutning för oss skandinavier det.