2025-07-02, 10:21
  #673
Medlem
Koldioxid är växternas näring ändå behandlas den som ett gift av lögnmedia.

Klimatpolitiken påstås vara grön – men i verkligheten är den grå som döden. Växterna törstar efter koldioxid, men får svälta i tysthet

https://co2coalition.org/facts/140-million-year-trend-of-dangerously-decreasing-co2/
Citera
2025-07-02, 11:08
  #674
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av TorkelSnorkel
Den största effekten från större vulkanutbrott är ofta de mycket stora utsläppen av Svaveldioxid, som hamnar i stratosfären och, genom en serie med kemiska reaktioner, medför att med solljus reflekteras, varpå den globala temperaturen sjunker.

T ex uppskattar man, att jordens medeltemperatur sjönk med 0,4 grader året efter Krakataos utbrott 1883.

Vulkanernas utsläpp av koldioxid är förhållandevis små i sammanhanget.
där har du ett större problem. hur mycket släpper de ut av allt möjligt gift.
här kan miljömupparna försöka göra en insats.
Citera
2025-07-02, 11:10
  #675
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
- Läs din teknikhistoria, man har haft mycket tillförlitliga mätserier i flera länder sedan 1800-talet.
- Nej, uppvärmingen började svagt på 1920-1930-talen. Den riktigt synliga effekten har egentligen varit sedan 1970-talet. Så fel även där.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/Global_Temperature_And_Forces_With_Fahrenheit.svg/1920px-Global_Temperature_And_Forces_With_Fahrenheit.svg. png

Synd att folk inte kan hålla två tankar i huvudet samtidigt. Vad jag tänker:

* Den globala uppvärmningen orsakad av människans utsläpp är 100% bevisad så många gånger så det blir löjligt att hävda något annat.

* Samtidigt, hela vårt moderna livssätt bygger på detta och många stora länder har knappt börjat ännu. Så det är HELT orimligt att tro att vi kan "halvera utsläppen på 10 år" eller liknande. Man kommer inte ha befolkningen med sig på detta.

* Jag hatar klimatalarmism och panik, ala Greta.

* Vi bör långsiktigt fasa ut CO2-beroendet i hela världen, men samtidigt också anpassa oss (grödor, bostäder mm) till den högre temperaturen. Vi ska göra detta på ett sätt så det inte påverkar vår levnadsstandard.
Fel. Uppvärmningen började i mitten av 1800-talet. Det var också en kraftig uppvärmning 1910-1940, som knappast heller till någon större del kan hänföras till ökad CO2. Därefter var det faktiskt en viss nedkylning fram till ca 1970 och man talade nervöst i media om en kommande istid.

Källa "Vad händer med klimatet" av Lennart Bengtsson.
Citera
2025-07-02, 11:17
  #676
Medlem
Stark-Senaps avatar
Varje sommar. Alltid lika roligt att se svensk medias värmerapportering.

När det närmar sig 30 så lyder krigsrubrikerna
DÖDSHETTAN ÄR HÄR.
AIDSSPRUTA I ÖGAT-VÄRMEN DÖDAR. SÅ KAN DU SKYDDA DIG.

Osv.

Och här talar vi om det som nere i Europa varit normal sommartemperatur i alla tider. Men i Sverige är det dödligt.
Svenskar är jävligt sköra och ynkliga, det är den enda slutsats man kan dra.
Citera
2025-07-02, 11:20
  #677
Bannlyst
Vad är det för jävla fake News, jag som inte tål värme blev jättestressad för idag, upp mot 30 grader.
Ska Max bli 25 idag.
Citera
2025-07-02, 11:22
  #678
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Fel. Uppvärmningen började i mitten av 1800-talet. Det var också en kraftig uppvärmning 1910-1940, som knappast heller till någon större del kan hänföras till ökad CO2. Därefter var det faktiskt en viss nedkylning fram till ca 1970 och man talade nervöst i media om en kommande istid.

Källa "Vad händer med klimatet" av Lennart Bengtsson.

Varför skriver du bara "fel", när du har en graf mitt framför ögonen?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/Global_Temperature_And_Forces_With_Fahrenheit.svg/1920px-Global_Temperature_And_Forces_With_Fahrenheit.svg. png

Det är så hopplöst, känns helt faktaresistent.
Citera
2025-07-02, 11:24
  #679
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TorkelSnorkel
Det fetade: sant, men man ska i ärlighetens namn också säga, att större delen av jordens yta inte omfattades av temperaturmätningar på 1800-talet.

Det är helt korrekt, men vi har som sagt tillförlitlig data från 1800-talets slut och framåt, från många platser. Forskarna kan därför göra en sammanvägning och komma fram till långa serier över jordens medeltemperatur.
Citera
2025-07-02, 11:33
  #680
Medlem
kaktjuvens avatar
Blev det någon extremhetta?
Väntar fortfarande, men istället har jag bara regn hos mig. Regn, regn och mera regn förfan!
Citera
2025-07-02, 11:39
  #681
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Muskback-forum
sluta fulcitera då, ta med allt, istället för att försöka vinkla och säga att det är dum dum dum och nej nej nej som en desperat fjant?
krakatoa 1883 släppte ut ganska mycket.

kan va en orsak att det gått upp lite när man började mäta runt den tiden.

Vulkaner kan matcha mänskliga utsläpp, men de jobbar inte "double time on the co2 line".

De bombar oftast på under bara några timmar, och sett på årsbasis är det som mannen säger. Vi människor släpper ut runt 50 gånger så mycket.

Fråga dig varför co2-halterna inte steg förrän industrialismens intåg.

Ingen har lyckats finna att det sammanföll med en oherrans massa vulkanutbrott.

Tro mig, om det hade funnits en sådan koppling, så hade de konspirationssidor du läser på tagit upp det, för det hade falsifierat forskarnas påståenden.
Citera
2025-07-02, 11:41
  #682
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Åriga vulkanutbrott sänder ut ca 1 billion ton CO2.

Människan utsläpp är 35-40 billioner ton årligen.

Trams och trams ni skriver. Kolla iallafall upp fakta först.

De kollar fakta på konspirationsteoretiska sidor, och tillgodogör sig inte vad forskare säger.

Det är en självpåtagen censur, där de medvetet inte läser vad forskare skriver, för någon har sagt till dessa NPCs att det är ondskefull forskning som bara vill störta den vite mannen ned i armod.
Citera
2025-07-02, 11:43
  #683
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kairo25
Bara sanningen.

Koldioxidhalten är inte hög – tvärtom är den extremt låg sett ur ett geologiskt perspektiv. Eftersom växter är beroende av CO₂ för fotosyntesen är gasen avgörande för livet på jorden.

https://co2coalition.org/facts/140-million-year-trend-of-dangerously-decreasing-co2/

EU har misskött ekonomin genom omfattande slöseri. För att undvika konkurs krävs snart kraftigt ökade skatteintäkter. För att dölja egna misslyckanden pekar man ut befolkningen som boven.


"Regeringen föreslår en ny lag som gör det möjligt för kommunerna att införa en tvångsavgift på upp till 10 % av värdet på din fastighet – i klimatets namn."

https://www.youtube.com/watch?v=DdDSOK6QBlE

Halterna är högre än vad de har varit de senaste 800 000 åren.

Det spelar ingen roll att de var mycket högre för 250 miljoner år sedan, för dagens liv är inte anpassat till de nivåerna, och förändringshastigheten är alldeles för hög.
Citera
2025-07-02, 11:46
  #684
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EbbaFalukorv
Det finns inga som helst belägg för att drt skulle vara människors utsläpp som ökar värmen, visst, sedan industrialiseringen började har våra utsläpp ökat, men det faktum att det är just dessa utsläpp som orsakar globala värmeböljor är bara teori.
Ta 1 vulkan tex, den släpper ut mer Co2 i atmosfären än vad människor gjort dom seaste 10 åren, om inte mer, och hur många vulkanutbrott har vi i världen igentligen?

nää att global warming skulle orsakas av människor är ren bs.

En enskild vulkan släpper ut kanske 2 promille av vad vi gör under ett år.

Dina siffror på att det istället skulle vara 2000% är bara så fel de kan vara.

Den lärobok du har i det här ämnet kan du kasta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in