2025-06-22, 11:55
  #10093
Medlem
Rodjas avatar
Riktigt dynga idag i Håkans söndagsskola💩
Förstår inte vad Roger Richthoff gör där riktigt.
Men han kanske har svalt det urgamla judehatet han med.

Deras "analyser" stämmer ju inte någonstans.
Citera
2025-06-22, 12:18
  #10094
Avstängd
Oldgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rodja
Riktigt dynga idag i Håkans söndagsskola💩
Förstår inte vad Roger Richthoff gör där riktigt.
Men han kanske har svalt det urgamla judehatet han med.

Deras "analyser" stämmer ju inte någonstans.

Kan bara hålla med! Håkan Bergmark har kommit ut som förintelse förnekare och antisemit! Och dessa herrar har en väldigt konstig historiesyn och är väldigt historielösa, som detta med Iran och de inte skulle ha fört några krig..... De skriver också om historien så att det passar deras agenda alltifrån att de europeiska judarna skulle härstamma ifrån Krim! "Det är därför de så sura på Putin där han har tagit tillbaka Krim...." (fritt återgett) o.s.v.

Orkade lyssna i några minuter sedan gav jag upp! OM någon vill dissekera innehållet? Var så god! Kommer tredje vårldskriget nu https://www.youtube.com/watch?v=qTWXzXOi6r8
__________________
Senast redigerad av Oldg 2025-06-22 kl. 12:26.
Citera
2025-06-22, 13:29
  #10095
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bur-q-ua12
Ungefär som din stavning, fast betydligt mer.


Såsom vadå?
Vad har du själv att komma med?


Oss i tråden?!
Hur många inkluderas i "oss"?
Hur många rör det sig om, som du anser bråkar med er?
Frågan är väl snarare den omvända: varför smusats tråden ned av ett fåtal?!


Det väl du som sysslar med sån't?
Hatar, hotar och inget gör.
Förutom att störa och förstöra.
T.ex. en tråd på ett forum.

Vem har jag hatat och hotat!
Och när?

Det ändå du gör är att vända på svar inte hitta på något själv eller bevisa att allt vi säger i tråden är lögn.
Bara påstå saker utan substans!

Den ända som ljuger och hittar på är din idol Bög Håkan Bergmark!

Vill du tjafsa skriv ett PM.
Citera
2025-06-22, 14:51
  #10096
Avstängd
Oldgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bur-q-ua12


Brist på intresse kan vara en anledning.


Så varför är du här då? Om du inte har något intresse av Håkan Bergmark och ta fram sanningen om hans bravader/lögner? Varför tar du upp allas vår tid genom att trakassera oss och fylla tråden med nonsens? Om du skall tjafsa använd PM!
__________________
Senast redigerad av Oldg 2025-06-22 kl. 14:53.
Citera
2025-06-22, 18:51
  #10097
Medlem
Dagens lynchklubb söndag med 5 tragiska gamla idioter vet man inte om skratta eller gråta. Otrolig lyteskomik när kajutafyllan uttalar sig om världsviktiga händelser, just nu Iran. Tillsammans med dom övriga lågbegåvade fyllskallarna vet dom avsevärt mer och bättre än de mest insatta i militär underrättelsetjänst. En gammal korpral vet mer än ex.vis general Cain i USA. Detta är riksfånar och vilka är deras lågbegåvade följare? Otroligt. Fläskspasmtrynet uttalar att jävulen styr. Och hatar Israel och judar.
Citera
2025-06-22, 19:02
  #10098
Avstängd
Oldgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bur-q-ua12
Dels har jag redan gjort det men framförallt är det väl Håkan B:s ansvar eller sak att ta tag i?
Varför agerar du språkrör åt användaren Oldg?


Vilken fakta har presenterats, av vem och i vilket syfte?


Du tycks veta mycket om det ämne, som du tar upp, att trolla en tråd. Varför inte berätta mer om dina knep?

Vad upplever du vara patetiskt?

Jodå, jag har en aning om diverse. Vad är det, som av dig anses vara bevisat, av vem och hur?

Du har inte bemött något! Inga fakta! Inga faktiska motbevis eller annat! Du har bara trollat! Så vad gör du här? Vem ärenden går du? Trådens huvudperson? Du har fått ETT exempel på bevis, den information som många av oss har i PM! Du har inte bevisat något! Vill du tjafsa ta det i PM! Annars håll en seriös diskussion, vilket du definitivt inte försöker göra just nu!
__________________
Senast redigerad av Oldg 2025-06-22 kl. 19:32.
Citera
2025-06-23, 00:36
  #10099
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oldg
Då folk ifrån "sekten", hängivna idioter som ser Bergmark som en "frälsare" och blir som galna när vi skriver fakta som är vidimerade av myndigheter av flera i tråden. Därför så lägger vi upp den berömda CVt igen för att reta än mer gallfeber på sektmedlemmarna. Kom med motbevis eller var tysta.

CV – Enligt HB kontra verkligheten (ej i en helt kronologisk ordning)
Civil ”karriär”


* Ordf. i moderata ungdomsförbundet, hoppade av när han träffade Carl Bildt. Vem är det??? Svar ifrån MUF
* Paddlat kanot i sv. ungdomslandslaget och tagit flera medaljer Finns inte med i resultatlistor.
* Varit ordförande i Sollentuna kanotsällskap i åtta år. Finns inga uppgifter på det enligt föreningen själva
* Styrelseledamot i Svenska kanotförbundet. Finns inga uppgifter på det enligt föreningen själva
* Spelat Ishockey på elitnivå! Vad är elitnivå? Knattehockey?
* Yrkesmusiker (Har spelat gitarr svart på Finlandsbåtarna! enligt egen utsago). Finns inte en chans att vi skulle tillåta det enligt rederierna.
* Gett Mark Knoppler ett riff eller två. Kommentarer överflödiga
* Spelat piano med Prince enligt en HB-dyrkare i tråden Men måste lära sig spela Piano, kommentarer överflödiga https://www.youtube.com/watch?v=F9pZwtwv4dI
* Spelat på Wembley – Musik eller fotboll? Finns inga bevis för det.
* Håkan Bergmark medverkade och påstod att Deep Purple haft konsert i Skellefteå (på 70-talet) och Håkan var inbjuden som ung att spela några låtar innan som "förband". De har aldrig spelat i Skellefteå.
* Drivit någon form av videoföretag i USA med utrustning för 20 miljoner. Jobbade på fabrik i USA, hyrde ut videor i butik i Lund innan resan till USA. Påstår att han varit delägare i musik- och tv-produktionsbolag? Inte bevisat. Påstår sig träffat kändisar som han har intervjuat eller hjälpt till. ”Tom Jones och m fl, Bette Midler, Larry Hagman, osv. Man hamnar i det på något sätt och... Jag har suttit och druckit bloody marys med Kathleen Turner…” Kommentarer överflödiga.
* Säljare av avancerad dykutrustning i Los Angels hos The Federated group. Företaget är egentligen ett lågprisvaruhus för hemelektronik.
* Pratar 5 språk flytande, engelska, spanska, ryska och vadå? Förståelse i tyska, spanska och talar engelska flytande. Påstår att han kan skilja på ukrainska/ryska/polska.
* Sjökapten. Kustskepparexamen
* Utbildad pilot? Amerikanskt certifikat för små enmotoriga flygplan?
* Jobbat i Ryssland 1991? När han är i USA fram till 1992???
* Han har varit "guldgrävare" i Wedderburn, Victoria, Australien och även investerat i aktier Sydafrikanska guldgruvor. Guld är den bästa investering någon kunnat göra efter fastigheter och mark. Bergmark var där på 1990-talet samtidigt som han jobbade i Estland. Finns inget aktieinnehav registrerat på Bergmark såvida han inte har sålt det.
* Säger sig ha (har 5 grams guldtackor) som väger 50 gram totalt 3 kg.
* Har betalat över 70 miljoner i skatt. Numera 440 miljoner men får ingen pension. Nä skatteverket håller inte med
* God vän med Adam Alsing och jobbade tillsammans med honom på MTG - Går ej verifiera.
* Slogs mot 5 marockaner själv, 4 hamnade på sjukhus. Beroende på vem man frågar så är ibland 4 afghaner eller marockaner varav 5 på sjukhus??? Finns ingen incident eller telefonsamtal registrerat hos SOS/Polisen
* Utbildad civilekonom. Finns inga bevis för det -Ladok. Läst en 10 poängs kurs i ekonomi
* Studerat juridik. Finns inga bevis för det
* Studerat journalistik. Finns inga bevis för det. Hade ett presskort ifrån Journalistförbundet, möjligen läst en enstaka kurs. Men inte på Högskolenivå.
* Expert på oceo...grafi (förmodligen oceanografi). Finns inga bevis för det.
* Sveriges ledande expert på gas! Bevisat! Lägger en väldokumenterad brakskit på yoooootube.
* Har transportföretag. Kör svart eller löneslav?
* Har byggfirma. Sättare innertak –Svart eller löneslav?
* Mensa +160 IQ. Finns inte i deras register
* Styrelsepost i Stiftelsen Marinhistorik; Hittar inget, svar nej.
* VD post för Taurus International som omsatte 3.5 miljarder dollar 2021 samt haft ett bolag 1996 som hette svensk Europa Information AB. Hittar inga belägg för det, dock ett företag Doris & Rut AB som försattes i konkurs 2018. HB satt själv ensam i styrelsen och som styrelsesuppleant hade han litauern Bliudzius. Bergmark fälldes i domstol 2016 för två fall av bokföringsbrott i Solna tingsrätt och dömdes till böter. Han har inte haft ett Bolag som hette Europa information AB utan varit konsult då blir han tillförordnad vd på företaget Svensk Europainformation AB på Torsgatan i Stockholm, men får sluta i juni 1996 och hamnar samtidigt i en ekonomisk tvist med bolaget. Ej helt bekräftat.
* Jobbat som konsult åt "Stora byggprojektet 1993", med dotterbolag i Estland. Därav flera resor med Estonia. Hittar inga spår av det.
Haft SVD koncernen som kunder under 80 talet. Hittar inga spår av det, ingen på SVD kan verifiera påståendet eller känner igen HB eller något namn på de olika företagen.
* Oskyldig? H.B är dömd för bokföringsbrott år 2016, har flera stycken tredskodomar emot sig, förekommer under minst nio-tio stycken avsnitt i belastningsregistret, främst avseende trafikonykterhetsbrott, grovt sjöfylleri, dömd för misshandel efter ett krogbråk, har polisanmälts för olaga hot och föregivande av allmän ställning.
*Är helnykterist sedan 1989. Svårt att tro med så många fyllevideos han gjort, samt tredskodomar rörande sjö- och ratt-onykterhet han har emot sig. Se min 57-59 https://www.youtube.com/watch?v=rU4JC17ckjE
* Kommer ut som antisemit. Bergmark och Rönne hyllar filmen ”Europa – Den sista striden” (får ej länkas till ifrån Flashback – säger allt)
* Begår brott genom att förneka förintelsen 38.18 in videon https://www.youtube.com/watch?v=4NnkFaHazx0
* Engagerad i Ny Demokrati och känner Bert Karlsson sedan länge – Inget svar!
* Sitter i styrelsen för partiet Populisterna – Korrekt, partiet går samman med Knapptryckarna.
* Sitter i styrelsen för partiet Knapptryckarna. – Korrekt. Tillsammans med förintelseförnekaren Beierstrand. Fast det är inte legalt p.g.a. bristande byråkratiskt ordning/God Förenings sed.
* Påstår att han är skuldfri i en livevido! Men har fortfarande oreglerade skulder till KFM enligt ett utdrag 2023-08-18 hävdar att han skuldfri bara dagarna innan.

Håkan Sjärtis Bergmark är ju landets ledande ensam Seglare åxå enligt sig själv seglat jorden runt 4 gånger
Och seglat över Atlanten massa gånger.
Under tiden han ägnat sig åt allt det andra.

Blev väl strandad i Frankrike vid någon segling i flera månader eller år.?
Hade väl bara varit att flyga hem eller ta tåget?😂😂😂
__________________
Senast redigerad av Koktiskit 2025-06-23 kl. 00:38.
Citera
2025-06-23, 10:34
  #10100
Avstängd
Oldgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oldg
Krigsrapporten den 21 juli! https://www.youtube.com/watch?v=qZOVmC5-WHI

Så Ryssland ger Iran satellitinformation? OM VAD? Iran ägnar sig bara åt terrorbombningar? De behöver inte satellitinformation och ryssarna är inte så goda vänner med Iran som du försöker påvisa. De försöker inte ens träffa några vitala militära mål! Ja de har haft EN träff på ett Mossad högkvarter men sedan?

Iran HADE ett luftförsvar i form av flera olika SAM-system en del eget producerat men också kinesiskt och ryskt, eller dåliga kopior. Dock så slog man ut till stora delar av deras luftförsvar i Syrien av Israel. Och inget av de system som Iran använder är av någon större kvalitet. https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Republic_of_Iran_Air_Defense_Force

Sedan antalet iranska ballistiska robotar är troligen inte flera än 4.000 och flertalet är av s.k. medium och kortdistans. Iran har inte råd att tillverka +50.000 ballistiska robotar, samt så har de fått hjälp av Nordkorea och Kina för att få fram en något så när fungerande robotsystem. Iran köpte strax före det israeliska anfallet delar till 800 ballistiska robotar https://www.i24news.tv/en/news/middle-east/iran-eastern-states/artc-iran-buys-material-from-china-for-800-ballistic-missiles-report
Iran har bara 6 typer av ballistiska robotar som kan nå Israel ifrån iranskt territorium, Fatah 1/2, Etemad, Ghadr 110, Sejjil, KhorramShar och Emad. De har gett/gav robotar med kortare räckvidd till Hizbollah i Libanon och Ansar-Allah i Jemen. Kostnaden för dessa ballistiska robotar för de minsta är runt 2.000.000 (SEK) till upp till 80.000.000 miljoner (SEK) för de största lägg sedan till för löpande underhåll. Något som både Perser och araber är kända för att inte vara bra på. De är fatalister. D.v.s. funkar det så funkar det ”Ins Allah!” (Om Gud så vill….)

Avseende hypersoniska robotar/missiler så har de inte producerat några större kvantiteter av Fatah-1, de sköt en 2024-10-01 emot Israel samt en 2025-06-25 det är de enda som man känner till. De sköts ner! Ja Bergmark de går att skjuta ner oavsett vad du ljuger ihop för skit!

Sedan så har inte Teheran 16 miljoner invånare utan runt 9 miljoner

Nä Arabstaterna kommer inte att ställa sig på Irans sida – se nedan inlägg.


Sedan när gäller Israels försvar SAM-system så har man fått hjälp av ”vänligt sinnade länder” inkluderande Jordanien att skjuta ner inkommande missiler/drönare. Samt även amerikanska brittiska, franska m. fl flygplan och luftvärnsmissiler ifrån fartyg utanför kusten. De skjuter inte 5 st luftförsvarsrobotar emot varje mål de skjuter MAX 2 och då inte samtidigt utan man utvärderar om den första kommer att träffa eller inte! DÅ skjuter man en till! Så att lagren av luftförsvarrobotar är på väg att ta slut är en nys! Vad Iran har gjort är få den ballistiska roboten att manövrera och de har gjort som ryssarna har gjort med Iskander roboten den skjuter ut störsändare radar låses på roboten och det sker tidigaste EFTER ett återinträde i atmosfären. Det är problem som Israelerna med säkerhet kommer att lösa.

Nä Håkan har IAF det israeliska flygvapnet har minst 7 egna tank flygplan, och enligt olika uppgifter så har konverterat några transportplan så att de kan utrustas för luft tankning, samt så kan andra plan som t. ex F-16 utrustas med ”Buddy tanks”. Israel behöver inte USAs hjälp för att nå Iran!
Hizbollah i Libanon är slut! De protesterar numera på gatorna och skickar inga missiler emot Israel för de kan inte och de har inte fått några nya heller.
Nä Håkan du är inte insatt i något! Nä Israel startar inte tredje världskriget! Du kan ingenting! Vet ingenting! Ja och USA ”klappade till” Iran igår! OCH? Ser inte någon uppslutning på Iran sida? Ryssarna gör ingenting de har sina händer fulla. DE enda som har gjort något är Kina som flugit in reservdelar till luftvärn och ballistiska robotar något de inte skulle behöva göra om de hade +50.000 st som du dillar om! Sicken dåre du är!!!!
Och glöm inte att Ryssarna och troligen även Kina VISSTE att USA skulle anfalla i natt (22 juni) för de följer liksom USA gör med Ryssland och Kina vart respektive strategiska bombplan tar vägen på olika sätt.

Det finns mer men jag orkar inte smula sönder all dynga du producerar.

Tillägg - 3.35 nä ett "skott" ifrån Iron dome kostar inte 4 miljoner dollar, de kostar 30.000-40.000 dollar/st. d.v.s. runt 400.000 SEK per luftvärnsrobot.

Sedan så kom detta ut vilket vidimerar lite grann det som jag nämner ovan med "radarproblem" och störsändare. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/zABdnr/israel-erkanner-fel-pa-iron-dome

"Enligt IDF berodde felet på ett tekniskt fel i radarn som inte snappade upp roboten.

Israel uppger att man skjutit ner mellan 80 och 95 procent av iransk ballistiska robotar sedan den 13 juni."
__________________
Senast redigerad av Oldg 2025-06-23 kl. 11:33.
Citera
2025-06-23, 15:35
  #10101
Avstängd
Oldgs avatar
Dagens dynga - Lunchklubben 23 jun Risken för storkrig ökar med USAs inblandning https://www.youtube.com/watch?v=i34wf9UYDeY&t=435s

Så vi gick ifrån ett tredje världskrig till storkrig? Vad blir det är näst? En liten regional konflikt till…..Ingenting……
3.00 Geniet Rönne – ”Satelittbilder som har kommit fram visar inte på några skador….Det ser inte som särskilt mycket har hänt….Det är pulveriserat på ytan….” (fritt återgett) Ja och du är expert på tolka kommersiella satellitbilder? Det är hål på vissa ställen i berget. Explosionerna ägde rum I BERGET! Inte utanpå!

Enligt en första bedömning av IAEA https://www.svt.se/nyheter/utrikes/senaste-nytt-om-kriget-i-mellanostern?inlagg=35d40f824bec2d67fa7965c7320dae 7b

”IAEA: Troligen ”betydande” skador på Fordo
De amerikanska bombningarna orsakade troligen ”mycket betydande” skador på den iranska underjordiska kärnanläggningen Fordo, men det går ännu inte att uttala sig om omfattningen, säger Rafael Grossi, chef för det internationella atomenergiorganet IAEA.
– För närvarande kan ingen, inklusive IAEA, fullständigt bedöma skadorna vid Fordo.”

Sedan har Iran flyttat det anrikade uranet? Helt möjligt! Det går bra att göra i en lastbil, men flytta hela anläggning med all utrustning utan att det skulle märkas? Glöm det! Det kräver en större mängd lastbilar och de skulle sticka ut och skulle ha noteras. Enligt uppgift så är det bara det anrikade uranet som man har flyttat. https://www.ft.com/content/12a864cc-eeb8-4725-aed8-5ddff9ac588e

Sedan kommer nästa puck ”officeren Bergmark” hänvisar till Douglas Macgregor och en artikel i Newsvoice som om det skulle vara ett orakel! Läs artikeln så fattar ni! https://newsvoice.se/2025/06/douglas-macgregor-kriget-mot-iran-kommer-att-misslyckas/ Hur kan han veta det? Ringde Iran upp talade med honom? Har han sett NSAs bilder ifrån effekterna av attacken? Har han fått underrättelserapporterna ifrån CIA/DNI/DIA/AFSIRA m. fl? Skulle inte tro det, det är bara tyckanden och antaganden. Är det inte dags att börja tänka till lite?

Sedan kommer ”kickern” – 5.55 ”.. det här med Israel politiska och moraliska övergrepp då som bryter emot internationell rätt, inte minst Israel program för massmorden i Gaza, det stöder den ISIS-ledda regimen i Syrien! Mord på kristna, det var senast nu en kyrka som sprang i luften av en självmordsbombare i Damaskus 40, 20 döda tror jag det var, 50, 60 skadade, det är mord på andra minoriteter och det är en helt oprovocerade attack av Israel emot Iran ….”

Har Israel stöttat grupper som har kämpat emot Assad? Svar ja! Har de stöttat ISIS? NEJ! Det är en skröna! ISIS är en produkt av Saudiarabiens stöd till Zarqawi i Irak. De skapade det som en motvikt till Sadr-brigaderna en shiamuslimsk milis som man trodde skulle ta över landet. Tyvärr så tappade de kontrollen över organisationen och den växte ur alla proportioner med hjälp av rika saudier och Pakistan.
https://jstribune.com/yaari-how-israel-lost-the-syrian-civil-war/
https://en.wikipedia.org/wiki/Hay'at_Tahrir_al-Sham https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_State_of_Iraq

Stödjer Israel HTS? Nej för de har bombat armébaser och kommunikationscentra samt rykt in en bit i Syrien för att skydda minoriteten Druser. HTS får för stunden fullt stöd av Turkiet! Inget stöd ifrån Israel. Syftet med det israeliska stödet var att inbördeskriget skulle fortgå så att Syrien/Iran/Hizbollah skulle vara upptagna att slåss i inbördes och inte ge sig på Israel. Kallas geopolitik/realpolitik. Sedan anklaga Israel för att terrorattentat i Damaskus? Hur funtad är man då?

Sedan att Iran skulle ha någon moralisk ”high ground” då är man bra dum i skallen! Läs här https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_and_state-sponsored_terrorism

Sedan 6.50 ”Iran hävdar att de har följt alla internationella regleringar och avtal som rör kärnenergi” Jaha så Bergmark tror på tomten också? Nä de har inte följt internationella åtaganden…. Och det har IAEA inspektörerna konstaterat…. https://edition.cnn.com/2025/06/12/middleeast/iran-threatens-nuclear-escalation-iaea-intl
https://www.bbc.com/news/articles/ce3v6w2qr12o
Har du rätt någonting Bergmark? Nä…..

Jag orkade till 7 minuter sedan gav jag upp...... Om någon orkar analysera resten "be my guest.."
__________________
Senast redigerad av Oldg 2025-06-23 kl. 16:27.
Citera
2025-06-23, 18:34
  #10102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oldg
Dagens dynga - Lunchklubben 23 jun Risken för storkrig ökar med USAs inblandning https://www.youtube.com/watch?v=i34wf9UYDeY&t=435s

Så vi gick ifrån ett tredje världskrig till storkrig? Vad blir det är näst? En liten regional konflikt till…..Ingenting……
3.00 Geniet Rönne – ”Satelittbilder som har kommit fram visar inte på några skador….Det ser inte som särskilt mycket har hänt….Det är pulveriserat på ytan….” (fritt återgett) Ja och du är expert på tolka kommersiella satellitbilder? Det är hål på vissa ställen i berget. Explosionerna ägde rum I BERGET! Inte utanpå!

Enligt en första bedömning av IAEA https://www.svt.se/nyheter/utrikes/senaste-nytt-om-kriget-i-mellanostern?inlagg=35d40f824bec2d67fa7965c7320dae 7b

”IAEA: Troligen ”betydande” skador på Fordo
De amerikanska bombningarna orsakade troligen ”mycket betydande” skador på den iranska underjordiska kärnanläggningen Fordo, men det går ännu inte att uttala sig om omfattningen, säger Rafael Grossi, chef för det internationella atomenergiorganet IAEA.
– För närvarande kan ingen, inklusive IAEA, fullständigt bedöma skadorna vid Fordo.”

Sedan har Iran flyttat det anrikade uranet? Helt möjligt! Det går bra att göra i en lastbil, men flytta hela anläggning med all utrustning utan att det skulle märkas? Glöm det! Det kräver en större mängd lastbilar och de skulle sticka ut och skulle ha noteras. Enligt uppgift så är det bara det anrikade uranet som man har flyttat. https://www.ft.com/content/12a864cc-eeb8-4725-aed8-5ddff9ac588e

Sedan kommer nästa puck ”officeren Bergmark” hänvisar till Douglas Macgregor och en artikel i Newsvoice som om det skulle vara ett orakel! Läs artikeln så fattar ni! https://newsvoice.se/2025/06/douglas-macgregor-kriget-mot-iran-kommer-att-misslyckas/ Hur kan han veta det? Ringde Iran upp talade med honom? Har han sett NSAs bilder ifrån effekterna av attacken? Har han fått underrättelserapporterna ifrån CIA/DNI/DIA/AFSIRA m. fl? Skulle inte tro det, det är bara tyckanden och antaganden. Är det inte dags att börja tänka till lite?

Sedan kommer ”kickern” – 5.55 ”.. det här med Israel politiska och moraliska övergrepp då som bryter emot internationell rätt, inte minst Israel program för massmorden i Gaza, det stöder den ISIS-ledda regimen i Syrien! Mord på kristna, det var senast nu en kyrka som sprang i luften av en självmordsbombare i Damaskus 40, 20 döda tror jag det var, 50, 60 skadade, det är mord på andra minoriteter och det är en helt oprovocerade attack av Israel emot Iran ….”

Har Israel stöttat grupper som har kämpat emot Assad? Svar ja! Har de stöttat ISIS? NEJ! Det är en skröna! ISIS är en produkt av Saudiarabiens stöd till Zarqawi i Irak. De skapade det som en motvikt till Sadr-brigaderna en shiamuslimsk milis som man trodde skulle ta över landet. Tyvärr så tappade de kontrollen över organisationen och den växte ur alla proportioner med hjälp av rika saudier och Pakistan.
https://jstribune.com/yaari-how-israel-lost-the-syrian-civil-war/
https://en.wikipedia.org/wiki/Hay'at_Tahrir_al-Sham https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_State_of_Iraq

Stödjer Israel HTS? Nej för de har bombat armébaser och kommunikationscentra samt rykt in en bit i Syrien för att skydda minoriteten Druser. HTS får för stunden fullt stöd av Turkiet! Inget stöd ifrån Israel. Syftet med det israeliska stödet var att inbördeskriget skulle fortgå så att Syrien/Iran/Hizbollah skulle vara upptagna att slåss i inbördes och inte ge sig på Israel. Kallas geopolitik/realpolitik. Sedan anklaga Israel för att terrorattentat i Damaskus? Hur funtad är man då?

Sedan att Iran skulle ha någon moralisk ”high ground” då är man bra dum i skallen! Läs här https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_and_state-sponsored_terrorism

Sedan 6.50 ”Iran hävdar att de har följt alla internationella regleringar och avtal som rör kärnenergi” Jaha så Bergmark tror på tomten också? Nä de har inte följt internationella åtaganden…. Och det har IAEA inspektörerna konstaterat…. https://edition.cnn.com/2025/06/12/middleeast/iran-threatens-nuclear-escalation-iaea-intl
https://www.bbc.com/news/articles/ce3v6w2qr12o
Har du rätt någonting Bergmark? Nä…..

Jag orkade till 7 minuter sedan gav jag upp...... Om någon orkar analysera resten "be my guest.."

Är ändå roligt hur dessa muslim hatare vurmar för Islamistister som Irans präster och ledare är 🤢
Av två skäl att dem vill utplåna judarna och att Ryssland stödjer dem.
Som detalj styr vad Sjärtis och Röve tycker.

Finns ingen fri tankeverksamhet i huvudet på någon av de där dårarna.
Fyy fan!
Citera
2025-06-24, 08:20
  #10103
Avstängd
Oldgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oldg
Dagens dynga - Lunchklubben 23 jun Risken för storkrig ökar med USAs inblandning https://www.youtube.com/watch?v=i34wf9UYDeY&t=435s

Så vi gick ifrån ett tredje världskrig till storkrig? Vad blir det är näst? En liten regional konflikt till…..Ingenting……

Har du rätt någonting Bergmark? Nä…..



Trumps besked i natt – vapenvila tisdag morgon 06.00 https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/JbdWR8/trumps-besked-i-natt-vapenvila-mellan-israel-och-iran

QED
Citera
2025-06-24, 19:49
  #10104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oldg
Snillen spekulerar men kan ingenting... Lunchklubben 18 jun Risken är stor att USA går in i krig mot Iran https://www.youtube.com/watch?v=UVah6MFAaJU&t=355s

5.00 Rönne "Jag tror inte på att det finns några kärnvapen...." Har idioten svalt Heiwaco/Anders Björkmans konspirationsteorier??? Vi har inte varit på månen, vi kan inte flyga igenom rymden och kärnvapen finns inte...... Kan rekommendera att ringa 1177 och att få tala med en jourhavande psykolog...

Kort därefter så följer "Oraklet" Bergmark upp med "Frågan är om det finns fungerade kärnvapen...." -"Man har sett det fungera på marken..... Går det att släppa ifrån ett flygplan...."

Det är bara googla filmer ifrån attacken av Hiroshima/Nagasaki eller Tsar Bomba.....

6.00 lyssna på idiot kommentaren om just Hiroshima/Nagasaki..... Jag säger inte mer...... Ni kommer att häpna. Vilket kommer att skrämma er än mer.....

Lite längre fram (ifrån 6 min) Vance har ändrat uppfattning och stödjer Trumps aktioner, mina herrar er "research" är lika bra som ett torrdassbesök.... https://abcnews.go.com/Politics/vance-defends-trump-amid-attacks-base-us-involvement/story?id=122935232

7.25 (om Tulsi Gabbard) "Sa i mars månad att ni kan inte påstå att Iran har ett kärnvapen program..." Det uttalandet stämmer inte. Tulsi Gabbard stöjder Trumps linje. Se här vad hon verkligen sa https://x.com/nicksortor/status/1935001065759383652

Sedan när Gröfaz börja bubblar om att Israel inte kan vinna emot Iran så vet man nog inte vad man talar om. Det har slagit ut flera anläggningar genom s.k. "knock-knock bombning" flera bomber på samma ställe för att slå hål på hål på hål.... Samt så har man slagit till emot luftintag, nödutgångar, demolerat spräng dörrar med antitankroboten Spike för att sedan följa upp det hela med FAE (Fuel-Air-Explosive) som även kallas för Aerosolvapen/bomb. Ja det skulle gå fortfarande om USA gick in och slog till med sina speciella "bunker-buster-bomber" av större storlek. Man vinner bara tid.

9.15 Rönne "Människor som snackar krig hela tiden.... " Värre är väl folk som snackar skit hela tiden...

10.40 GRÖFAZ slår till igen! "Om USA går in nu.. Vad Iranierna kan göra är att stänga Hormuz sundet...." Lycka till med den skit flotta som Iran har, det kan ta lite tid men det är dömt att misslyckas för då kommer väst, även Kina som köper olja ifrån Iran att gå "ballastic".....Iran har prövat det tidigare I december 2007 och in i 2008 ägde en serie marina händelser rum mellan USA och Iran i Hormuzsundet. I juni 2008 hävdade Iran att om det attackerades av USA skulle sundet stängas av i ett försök att skada världens oljemarknader. USA svarade med att hävda att varje stängning av sundet skulle behandlas som en krigshandling. Det är dömt att misslyckas, samt så har Saudiarabien en reservanläggning för lastning av olja i Röda havet.

13.25 GRÖFAZ Fritt återgett Iran har träffat Mossad HQ i Tel Aviv och Fox blev stoppad att filma skadorna efter anfallet! Tjena det är väl jävligt logiskt! Det är ett militärt skyddsobjekt och du ger inte fienden uppgifter via media om hur "lyckade" eller hur "misslyckande" ett militärt anfall är!!!!! Sicket stolpskott! Dessutom de har garanterat skyddsrum och anläggningar under jord så om byggnaden gick åt pipan spelar ingen roll.....

De kan inte ett skit!!!!!

Sedan kommer det mer dynga men jag orkar inte dissekera skiten! Men om någon orkar ta ifrån min 15 till slutet så, var så goda...

Bra sammanställt. Dessa några av vårt lands mest okunniga nollor sitter och brer ut sig inför en skara förståndshandikappade följare. Som tycker dom är jättebra. Då måste man inse att psykvården i vårt land verkligen är gravt eftersatt. Tragiskt.

Spasmkäften rönnefyllan är så sjukt korkad att man nästan blir smått fashinerad. Karln kan noll om ingenting men sitter ständigt och spelar sin skiva med konstant hat, hot och våld. Så sur att han väter kalsongerna. Hur fn kan han vara gift? Ingen normal kvinna kan väl stå ut med en vinpimplande köttbulle? Dvs alla som inte tycker som han. Vilket ju ingen frisk normal människa gör. Kajutafyllot är tragisk att se. Det är rimligtvis inte många månvarv kvar där. Men rätt otroligt 5 så totalt missvaggade imbeciller funnit varandra.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in