2025-06-22, 18:49
  #1693
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goderian2
Om Iran attackerar någon amerikansk bas, blir det krig "på riktigt" tror jag. Som någon skrev har Trump blivit till åtlöje i fredssamtalen med Ryssland, och visats svag. Vid en attack mot USA lär USA invadera Iran. Bara på marken kan man störta regimen.
Om USA går in i Iran har USA öppnat pandoras ask.. Då kommer Kina ta tillfället i akt att attackera Taiwan. Iran har 90 miljoner invånare, terrängen är berg, så fördel för försvar. Iran är ingen liten nöt att knäcka, och till skillnad mot vad en del tror i tråden, så har dom en stark militär.
USA kommer slå huvudet blodig mot iran. Ett samtida krig mot KINA, klarar dom inte av!
Samtidigt som ryssen härjar i öst.
Så ett militärt "stödkrig" mot ryssland, krig mot Iran och Kina.
USA står ensamma.
USA förlorade militärt i Vietnam och Afghanistan, fattiga u-länder.
Libanon var ett land i kaos, Irak hade varit under stenhårda sanktioner i ett decennium, sanktioner som dödat en halvmiljon barn.
Citera
2025-06-22, 18:50
  #1694
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Vem säger att flera är helt förstörda?
Kollade artikeln men blev inte klok på det, Pete Hegseth är knappast en oberoende källa.
Ingen mer än iranierna själva lär ha varit på plats och kunnat bedömma skadorna, även för dem borde det vara lita tidigt att få en total bild av detta.
Och Iranierna ska alltså på ett par timmar byggt en ny tunnel ner 100m? i berget och kollat tillståndet där nere?
Citera
2025-06-22, 18:50
  #1695
Medlem
Adelsdams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RutgerFuchs
Du försökte förment påstå att Saudiarabien och IS var kollboratörer. Det var ytterligare en lögn jag beslag. dig med

Det jag påstår är att Saudiarabien finansierar och stödjer extremism runt om i världen, inte minst i Europa, vilket är ett direkt hot väst. På vilket sätt skiljer sig det från Iran? al-Qaida och IS är religiösa skapelser som har sin grund i den religion som praktiseras i Saudiarabien. Sen finns det gott om saudier som stödjer IS. Jag påstod inte att det saudiska kungahuset stödjer IS. De skulle ryka ganska fort om IS tog makten i landet. Sluta lägga ord i min mun.
Citera
2025-06-22, 18:51
  #1696
Medlem
Iran har hotat Israel med utplåning
Iran har varit på god väg att skaffa kärnvapen.
Iran får nu rätteligen skörda vad man sått.
Citera
2025-06-22, 18:51
  #1697
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Omelhor242
Det är allmänt känt att den iranska regimen är inavlade terrorister

Trams. Det är möjligen din åsikt. Men den väger rätt lätt med tanke på ditt trackreckord här på flashback
Citera
2025-06-22, 18:52
  #1698
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Adelsdam
Vad är det då du syftar på? Vad menar du med slå ut landet ganska snabbt? USA drog iväg ett antal bombmattor över Nordvietnam vilket knappast fick landet att kapitulera. USA bombade Irak under hela 90-talet. Blev regimen försvagad internt för det? De var till slut tvungna att gå in med marktrupper för att få bort regimen.
Norvietnamkonflikten innebar för USA att göra en distinktion (de understödje ju Sydvietnam) så det var ingen invasion av landet på samma sätt. Dessutom var det ett krig i en jungel och guerilla. Uppenbarligen, trots att dåvarande krigsföring var mer begränsad, så var USA motvilligt att gå till full attack för att undvika en eskalation... Sen finns det ju ett demografiskt faktum att du har en signifikant del av populationen i Iran som vill göra sig av med Ayatollan (inte samma som schismen i Irak)... Absolut ingen expert på området men det finns absolut skillnader!

Beror nog också på vad du menar... Att slå ut landets militära kapacitet signifikant kan man göra utan att nödvändigtvis behöva gå in på marken (åtminstone i någon signifikant omfattning), men om det fordras en större rensning eller tom ockupation så krävs ju det... Men bara ett faktum att Iran knappt har den teknologi som modern krigsföring innebär och det räcker med kryssningsmissiler för att ganska snabbt tillintetgöra Irans luftvärn, flyvapen (brukar fortfarande F-14 Tomcat t ex) och flotta.
Citera
2025-06-22, 18:52
  #1699
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Vem säger att flera är helt förstörda?
Kollade artikeln men blev inte klok på det, Pete Hegseth är knappast en oberoende källa.
Ingen mer än iranierna själva lär ha varit på plats och kunnat bedömma skadorna, även för dem borde det vara lita tidigt att få en total bild av detta.
Grossi på IAEA

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/63Gq83/liverapportering-israel-attackerar-iran-22-juni
Citera
2025-06-22, 18:53
  #1700
Medlem
MrMarios avatar
Aj.
Men det var väl inte helt förvånande då Iran förhalat kärnenergiförhandlingarna i åratal, och nu när Israel attackerade så grusades möjligheterna till en diplomatisk överenskommelse. Så i.om. att Israel nu redan gjort skadan, så var en bombning av underjordiska anläggningarna den minst dåliga möjligheten av bara dåliga möjligheter.

Nå, får se om bombningen får den avsedda effekten att kyla av konflikten. Risken är förstås att Iran attackerar Amerikanska baser, och då är krig ett faktum som nog lär ödelägga Maga-framtiden och splittra rörelsen permanent. Förhoppningen är väl som sagt att nu när USA har gjort en begränsad attack så kommer Iran förhoppningsvis cut their losses och ge upp. Men jag tror risken är stor att de istället eskalerar för att regimen är rädd för att tappa ansiktet så det blir ett uppror mot makten i landet. Tror i slutändan att Trump blir tvungen att antingen själv döda killen med blöjan på huvudet, eller ge Israel grönt ljus att döda honom så att regimen faller samman.
Citera
2025-06-22, 18:53
  #1701
Avstängd
Tanachs avatar
Baserat på tillgängliga internationella analyser och rapporter om Irans kärnkraftsprogram finns inga belägg för att Fordo har varit huvudlagringsplats för Irans anrikade uran. Fordo är främst känd som en av Irans viktigaste anrikningsanläggningar, där uran anrikas till höga nivåer, men det är inte primärt en lagringsplats för större mängder färdigt anrikat uran.

Det är istället vanligt att anrikat uran förvaras på flera olika, ofta mer hemliga eller skyddade platser, för att minska risken för förstörelse eller inspektion. Således stämmer det att Fordo inte har varit huvudlagringsplats för anrikat uran, utan dess huvudsakliga roll är anrikning och eventuell korttidslagring.
Citat:
Ursprungligen postat av maktspel
Enligt alla analyser jag läst har Fordo har har aldrig varit varit någon huvudsaklig lagringsplats för anrikat uran
Citera
2025-06-22, 18:54
  #1702
Medlem
Kattknullarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quoi...
Kriget mellan USA och Iran.
Vet att du trollar men alltså...
Citera
2025-06-22, 18:56
  #1703
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Krig är krig, oberoende av hur aktivt och omfattande det är i stunden. Att amfalla ett annat land militärt är en solklar krigsförklaring, och har varit det i hundratals år. Hur många krig, inklusive storkrig, har inte börjat av den orsaken. Den orsaken har t.o.m. använts för lögnaktigt för att motivera krig, så solklar är den. Hitler använde den för att förklara krig mot Polen ("the Gleiwitz incident") 1939, och sovjeterna använde samma typ av "falsk flagg"-attack det när de angrep Finland 1939 ("skotten i Mainila"). Bara för att ta två välkända exempel.

Man kan liksom inte bomba ett annat land, dessutom i strid med internationell rätt, och sen hävda att man är i krig med ett "program" men inte med ifrågavarande land. Det är helt vansinnigt, rent ur sagt skrattretande.

Det som gör det extra speciellt är att Iran är väl medveten om att nu är i krig med USA, nåt som verkar ha undgått USAs vice president. Iran har upprepade gånger hänvisat till "krig med USA" till följd av det militära angreppet, och de gjorde det t.o.m. i förväg (att om USA angriper så är det krig).
Du gör absolut en viktig poäng men då kan du väl också sätta dig in i Aron Flams kritik av Carl Bildt... Visst Iran har inte skickat missiler emot Israel förrän nu men har absolut stöttat sin proxy Hamas som är som en förlängd arm... Du har givetvis rätt och ibland uttrycker jag mig slapphänt! Men går fortfarande att angripa ett land snävt i förebyggande syfte, utan att det nödvändigtvis eskalerar till ett fullskaligt krig... Vad är syftet med att ha kärnvapenanläggningar 100 m under jord? Om Iran var seriöst om att det hade fredliga avsikter skulle man väl placera det ovan jord med full transparens åt IAEA...
Citera
2025-06-22, 18:56
  #1704
Medlem
GretaFfetas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
En militär invasion av Iran kommer bli väldans besvärlig även för USA. Tveksamt om den Iranska armén är sugen på att strida dock.

Få saker enar en nation som en utländsk invasion. Som exempel så trodde många inklusive Stalin att de nyligen besegrade och bittra Röda i Finland skulle resa upp sig och hjälpa dem att erövra Finland under vinterkriget men bortsett från en liten minoritet så stred den övervägande majoriteten av Finlands socialister och kommunister FÖR Finland mot Sovjet.

Säger inte att så behöver bli fallet här men som du säger så KANen markinvasion av Iran bli extremt problematiskt. Du har samma geografi som Afghanistan men större befolkning och mycket bättre beväpnat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in