2025-06-16, 23:45
  #520477
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
"Professor Gerdes" följer man ju med, och han har låtit mer optimistisk de sista dagarna. Kommer fram en intressant sak i en av dagens videos, nämligen tillverkningen av de Iranska "Shahed-dronerna". Finns en snubbe som hävdar att ryssarna enbart sätter ihop dessa droner i Ryssland. Själva delarna kommer ifrån Iran. Ryssarna själva kan inte tillverka dessa.

Och nu skall Israel ha bombat denna fabrik i Iran som tillverkar dessa delar !

https://www.youtube.com/watch?v=e-erE8PMj58

Stämmer det, så får nog Ukraina plantera ett fruktträd i Israel, samt skicka ett varmt "tack" till det Israeliska flygvapnet !
Flera som säger detta.
På andra sidan har Trump beslutat att vänta med sanktioner för att ge Ryssland en sista chans att få till en deal om fred. Han gillar tydligen att bli lurad.
Citera
2025-06-16, 23:46
  #520478
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CanisMinor
“During the SVO, nothing has been done with import substitution of electronics for the military-industrial complex”

Over the past three years of the Russian SVO on Ukrainian territory, practically nothing has been done in the Russian Federation in the area of ​​import substitution of electronic components of telecommunications equipment for the needs of the domestic military-industrial complex. This is what the CEO of JSC Supertel Konstantin Lukin, head of the Russian supplier of communications equipment for the FSO, FSB and the Ministry of Defense, a unique developer and manufacturer of digital telecommunications systems with a single domestic software control, said.

https://en.topcor.ru/60680-proizvoditel-sredstv-svjazi-v-rf-za-vremja-svo-nichego-ne-sdelano-s-importozamescheniem-jelekt roniki-dlja-vpk.html

Kan bli bra det där för Ukraina, medans Lavrov tar en ny handelsresa till NK. Återverkningar av denna Israeliska bombning + Ukrainas egna bombningar på själva fabriken som sätter ihop dessa.., bör synas ganska snart. Då om det stämmer.
Citera
2025-06-16, 23:49
  #520479
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Jag skall se det finns fler Andriivka. Men att man går frammåt är ändå en bra boost.
Iallafall 3, men garanterad denna. Googlade och under nyheter kom det upp at Andriivka Sumy var återtagit. Får se om det håller eller om det bara är lite fram oxh tillbaks.
Bra men tyvärr inte Andriivka Donetsk vilket vore en riktig framgång.
Citera
2025-06-16, 23:50
  #520480
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrbagg79
Flera som säger detta.
På andra sidan har Trump beslutat att vänta med sanktioner för att ge Ryssland en sista chans att få till en deal om fred. Han gillar tydligen att bli lurad.

Trump ja..läste någonstans en analogi utav det hela. Putin är "bad cop", och Trump försöker vara en "good cop" gentemot Zelensky..

Som ting har förändrats..
__________________
Senast redigerad av Snapcount 2025-06-16 kl. 23:52.
Citera
2025-06-16, 23:52
  #520481
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rybar
Du har delvis rätt, fångar erbjuds strafflindring om de överlever x år om de ”frivilligt” går med. Om du sitter på livstid eller dödsdömd då är det ett bra erbjudande. Men den riktiga armen får ej delta.

Yrkesofficerarna är med i kriget. Väldigt många är döda av dessa.
Citera
2025-06-16, 23:59
  #520482
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Trump ja..läste någonstans en analogi utav det hela. Putin är "bad cop", och Trump försöker vara en "good cop" gentemot Zelensky..

Som ting har förändrats..
Tycker du är väl pessimistiskt om Trumps roll. Tror han är som ett bortskämd barn i huvudet som inte vet bättre, men det militära stödet fortsätter jo och i militäret och staten finns nog en stor skepsis emot Ryssland.
Citera
2025-06-17, 00:01
  #520483
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Norrbagg79
Tycker du är väl pessimistiskt om Trumps roll. Tror han är som ett bortskämd barn i huvudet som inte vet bättre, men det militära stödet fortsätter jo och i militäret och staten finns nog en stor skepsis emot Ryssland.

Vi kan väl säga som så, jag hoppas att jag har fel om Trump. Då är jag den första att erkänna det.
Citera
2025-06-17, 00:18
  #520484
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Sanningen kommer alltid fram.

New Footage Of Bucha Massacre Reveals How Russia Targeted Civilians On Yablunska Street

https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/1lcwvj4/new_footage_of_bucha_massacre_reveals_how_russia/

Jo!
Att ryssarna mördade civila i Bucha är sedan länge bevisat med 100% säkerhet.
Att mörda civila i kallt blod är typiskt ryskt beteende. I Ukraina började ryssarna med det på Krim i början av Mars 2014. I Donbas April 17 2014.
Sedan har man mördat civila i Kyiv, Kharkiv Kherson….
Citera
2025-06-17, 00:29
  #520485
Medlem
CanisMinors avatar
Professor Gerdes är upprörd!

Russia Just Proposed This... (Child-Prisoner Swap Exposed)!

https://www.youtube.com/watch?v=Z4eH2K9XWJ0

Hoppas att detta är propaganda!
__________________
Senast redigerad av CanisMinor 2025-06-17 kl. 00:34.
Citera
2025-06-17, 00:56
  #520486
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Yrkesofficerarna är med i kriget. Väldigt många är döda av dessa.

Ja, detta blir mer och mer larvigt. I början av kriget hade ryzzen tänkt sig luftlandsättningar för att ta över Hostomel. De skickade in sina tuffaste elittrupper, som tydligen inte tillhör ”den riktiga” armén, enligt vårt lilla troll här. Konstigt att VDV och Spetsnaz plötsligt inte tillhör ”den riktiga” armén. Vet de om det själva?

De ryzzka elittrupperna fick dyngstryk av vad som ungefär motsvarar Ukrainas hemvärn. (Källa: trust me, bro.) Och nu försöker trollen plötsligt bortförklara med att armén aldrig var där. Det går fort ibland och manusen blir mer och mer absurda.
Citera
2025-06-17, 00:57
  #520487
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silverryggenn
Jag har alltid upplevt din lättsamma ton och text som en frisk fläkt i denna tråd men nu har du fel. Du kan hitta många ledare som säger en sak men gör en annan. Denna myt om imperalistiska drömmar är enkom propaganda - Ryssland har inte de ambitionerna eller resurser för det. När ska du förstå det?
Om man begränsar sig till hur Kreml handlat efter Sovjetunionens kollaps så ockuperar man
- 11 % av Moldavien
- 18 % av Georgien (och ryska armén flyttar gränsstängslet längre in i Georgien på nätterna, ett femtiotal meter i taget...)
- 19 % av Ukraina, med ambition på mer (bl a Hostomel flygplats...)

Nog finns ett mönster.

Då har inte nämnts interventioner i Kazakstan (innan ryska armén blev utkörd), Syrien, CAR...


Stalins rehabilitering som Putin och Kreml kör ut över hela Ryssland är symptom på något riktigt sjukt.
__________________
Senast redigerad av Schlesien 2025-06-17 kl. 00:59.
Citera
2025-06-17, 01:08
  #520488
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RussianFederation
Hur många svenskar har åkt dit ? 20? Varav 10 är döda och 5 skadade. Det representerar väl ungefär genomsnittet för Ukrainas arme

Hemligt men hundratals svenskar har stridit där eller strider där. Jag känner en.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in