2025-06-16, 23:43
  #5437
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Det där är tydligen intagna från ett drogrehabiliteringscenter. Det ska man tydligen kunna se på de ljusblå pyjamasliknande dräkterna, samt att männen vandrar mycket fridfullt på rad utan att hindras av vakter eller polis.

Iran är det land i världen som kanske har flest heroinmissbrukare per capita. UNHCR ger siffror på ca 10 procent av befolkningen (de flesta röker skiten).

Den iranska regimen har diverse rehab-program för att försöka stävja detta.

En israelisk raket träffade centret och slog ut elen. Patienterna passade då på att avvika och personalen bestämde sig för att låta detta ske.

Det verkar som att fängelset i fråga handlar om Dizelabad där fångar regelbundet avrättas.
Det verkar inte handla om ett center för drogrehabilitering.
Citera
2025-06-16, 23:43
  #5438
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Det går varningar typ över hela landet. De strunta i Tel Aviv?

Tror inte Iran har så många missilramper kvar som Israel inte bombat sönder.
Citera
2025-06-16, 23:44
  #5439
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HasseVonKlasse
Ännu mer propaganda.

Jag som svensk har träffat mängder utav Israeler runt om i världen och de har varit väldigt vänliga, vettiga och positivt inställda till Sverige.

Muslimer och islam däremot ser alla icke-muslimer som otrogna och mindre värda.

(vilket vi också kan se på hur de beter sig här i väst).


Jag har träffat massa muslimer, inklusive Iranier/perser som är exceptionellttrevluga. Sekulära och välanpassade i Sverige.
Judar är smarta. Och då länge du inte är ett hot är de trevliga mot dig. Men den dag det skulle visa sig i en gammal skrift att en viktig historisk person inom judendomen bott där dina föräldrar bor så skulle samma ”trevliga” judar inte tveka en sekund att slakta dina föräldrar för att komma åt sitt heliga hus. Hypotetiskt så det heter duga givetvis.
Citera
2025-06-16, 23:44
  #5440
Medlem
remixutoheavens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av deLuze
Min teori är att de iranierna som flydde är just sådana som hade behövts på plats för att verkställa en revolution, men att de har varit för framgångsrika i sina värdländer för att ha tillräckligt med incitament att åka tillbaka och kämpa för sitt "gamla" hemland. De vill inte flytta tillbaka. De har de bra där de är.

Detta kan man kontrastera mot min frus folkgrupp, där de gamle också fördrevs från sitt hemland men de hamnade i flyktingläger i grannlandet - och de fick aldrig några riktiga "liv" på det sättet - och arbetade således oförtrutet för att kunna återvända, och när tillfälle gavs gick de tillbaka över gränsen och slog dem som kört ut dem två generationer tidigare.

Det är så det brukar bli, oftast är det de med pengar och annan större makt som flyr först samt dessutom lyckas skapa sig ett bättre liv i diasporan. Dessutom flydde de allra flesta runt revolutionen som var för ca 40 år sedan, så de allra flesta känner sig mer svenskar eller amerikaner än vad de gör iranier idag. Framförallt andra, och även tredje, generationen.

Skulle inte förvåna mig dock om det blir några hemflyttningar när det har blivit förändring och mullorna är nere. Men allra flesta skulle nog stanna kvar i sitt värdland eftersom de har blivit så pass assimilerade i sina nya hemländer.

Det är även splittringar och grupperingar inom diasporan också, allt från kommunister till rojalister och allt däremellan.

Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Sirenerna ljuder i Israel nu men troligtvis är det väl återigen ett fåtal missiler som når fram

Inte längre slutade för stund sedan.
Citera
2025-06-16, 23:44
  #5441
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Ingen större del. Senaste opinionsundersökningen jag läste var den israeliska Likudregeringen mer populär i Iran än den iranska regeringen. Netanyahu har säkert en politisk framtid i Iran när han blir avsatt i Israel.
Irans befolkning har sen länge plågats av regimen och protester har slagits ner stenhårt. Kvinnor har dödats pga slöjmotstånd och andra islamska stenålderslagar.
Citera
2025-06-16, 23:45
  #5442
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trident999
Men vänstern gillar ju muslimer, trots att de beter sig efterblivet. Tja, lika gillar lika, så kan det vara. Tor att du slog huvudet på spiken här!

Vänstern och feminister är osammanhängande ja. Men även de som är höger och hatar muslimer men håller på Israel är efterblivna. För ju mer Israel vinner, ju mer muslimska flyktingar till Europa. Hur man klarar att missa det sammanhanget begriper inte jag.
Citera
2025-06-16, 23:46
  #5443
Medlem
okok1s avatar
10 missiler skickade man. Lågt nummer så det var nog lätt för iron dome...
Citera
2025-06-16, 23:47
  #5444
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Alla judar är inte sionister och alla muslimer är inte islamister. Men både Israels och Irans nuvarande regimer är tyvärr extremister. Det kommer aldrig bli fred i Israel så länge Netanyahu, Ben-Gvir och Smotrich styr.

Jag köper din beskrivning rakt av som en god analys jag delar. Nyanserad och klok. Vilket jag inte trodde vi sysslade med här.
Citera
2025-06-16, 23:47
  #5445
Medlem
deLuzes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mvk
Jag vill rikta ett stort tack till Israel, IDF och premierminister Netanyahu för deras insatser och support för det iranska folkets kamp mot den Iranfientliga Islamiska Republiken.

Och för er som undrar hur man i all sin dar kan stödja Netanyahus anfall mot Iran, läs.

Majoriteten av vanliga medborgare, dvs. de utan sina landsmäns blod på händerna eller sina landsmäns stulna pengar på fickan, firar Israels anfall.
Det skålas på hustaken, spontana fester anordnas på gator och i tunnlar.
Människor skriker ut sin vrede från fönster och balkonger mot mullorna som försatt dem i denna situation.

I 47 år har iranier stått ut med mullornas efterblivna form av islam, landets ekonomi är ett skämt, kvinnor är andra klassens medborgare, mullornas inkompetens, plundring och skandaler har avlöst varandra sedan den så kallade revolution 1979.

En revolution orkestrad av islamister, vänsterspack med stöd från sovjet och MEK.
Allt övervakad av USA, Carter och general Huyser som under sin resa till Tehran klargjorde Amerikas ståndpunkt i frågan och bad Shahens generaler att inte revoltera mot Khomeini som lovat väst guld och gröna skogar, men framför allt, stadiga leveranser av olja.
Till skillnad från Shahen som i slutet höjde priset på olja och fick hela västvärlden vrede emot sig.

Visst är det lustigt hur man både kan bli kallad västs knähund och patriot, beroende på vem som skriver artikeln....

När Khomeini kom tillbaka till Iran, genomled alla som var något och kunde något från Shahens styre skenrättegångar och avrättades. Iran har sedan dess varit föremål av en brain drain utan dess like.
De enda som premieras är mullorna och deras hantlangare.

Ingen vettig människa vill bo i ett land som gick från att vara mellanösterns Japan till att bli områdets Nordkorea.

Mullorna har genom åren visat sig vara barbarer och blodsugare av rang.
Ungdomar som protesterat för lite mer frihet har medvetet blivit förblindade av mullornas styrkor som specifikt riktat gevärskotten mot ögonen på folk. Det finns hundratals berättelser och vittnesmål på detta.

Det iranska folkets pengar har investerats överallt förutom i Iran.
Hamaz, Hizbollah, Houti och Assad har badat i mullornas stulna pengar.

Det rapporteras titt som tätt kring tonvis med guld som spårlöst "försvunnit" från iranska banker.
Miljoner fat med olja i lastbilskaravaner har lämnat landet, sålts och ingen vet var stålarna tagit vägen.
Den avskedade finansministern i Pezeshkians regering hann vräka ur sig en och annan sanning innan han lämnade talarstolen för sista gången härommånaden.

Grundvattnet och enorma sjöar har torkat ut tack vare mullornas totala inkompetens och brist på vettig miljöpolitik.

Mullornas Tehran lyckades i april i år med bedriften att säkra 1a platsen över värsta luftkvaliteten i världen.

Från år 1848 fram till 1979 sjönk den iranska rialens värde mot den amerikanska dollarn 10 faldigt, från 7 rial till 70 rial.
Från revolution 1979 fram till idag, 2025 har rialen sjunkit 14 000 faldigt mot dollarn 🫣
Iran genomgår varje dag plundring i olika former utan dess like.

Mullornas barn flashar med dyra lyor och bilar på Instagram.
De bor i lägenheter som får våningar på Östermalm att likna ladugårdar.
De har medborgarskap i USA, Kanada, Tyskland, UK och gnider det i ansiktet på sina landsmän.

Summan av allt detta är att vanligt folk i Iran känt sig totalt bortglömda och lämnade åt sitt öde i Iran.

Inget västerländskt land (eller österländskt för den delen) har aktivt visat sitt stöd till det iranska folket genom åren, mer än ett par individer som klippt av ett par hårtussar när Mahsa-protesterna var "coolt" att samla politiska poäng på.

Plötsligt dyker Netanyahu upp och pulvriserar allt som folket hatat och hatar, det som förtryckt dem genom åren, de som stöttat mord på iranska ungdomar och deras frihetskamp, de som plundrat landet och sett till att Iran förvandlats till Pariah och isolerats från världssamfundet.
IRGC, sedah & sima (den statliga median), genomkorrupta politiker med mera är förvandlade till aska tack vare IDF.

Stödet för Reza Pahlavi II har exploderat och växer för var dag.
Många minns irans ekonomiska och kulturella guldålder under Shahen och premiärminister Hoveydas tid. Iran är ett av få länder som längtar efter en framtid som är baserad på det förflutna.

I Israel bor det drygt 200 000 judar med iranska rötter. De har en viktig röst i landet och har i årtionden aktivt kämpat för ett regimskifte i Iran. Nu är stunden kommen.

Den största frågan av dem alla som går het just nu inom Iran och bland iranier i diasporan är:

Er önskan är uppfylld, Israels attack mot den Islamiska Republiken är ett faktum.
När ska ni själva resa er och avsluta jobbet en gång för alla?

Aldrig. De kommer aldrig göra det. Jag har sett hur folk arbetar om de verkligen vill återvända. Läs mitt tidigare inlägg för jämförelsen.
Citera
2025-06-16, 23:47
  #5446
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
”Iransk statlig tv: Evakuera om ni vill leva
Militären i Iran uppmanar boende i Israel att evakuera "om de vill fortsätta leva", enligt iransk statlig tv. Det rapporterar BBC.”

https://www.expressen.se/nyheter/varlden/just-nu-flera-toppar-uppges-ha-dodats/?post=59e73dc2-b9b4-47ba-a57a-9b53b238eec8
Det var ju hygglo!
Hur gick det? Hann de evakuera? Hur många dog?
Citera
2025-06-16, 23:48
  #5447
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kukilon
Det var fukt i krutet idag verkar det som.

Brist på ramper kanske. Skulle fortsätta hela natten så liten miss om inte ens den första vågen nådde fram.
Citera
2025-06-16, 23:48
  #5448
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av wakkawalla
Du är goyim absolut inget annat i en äkta judes ögon. Tro inget annat.

För att vara ett land som ständigt är under attack så är det lustigt att Israel i samtliga fall är anfallande part. Judarna är extremt duktiga på propaganda. Men Israel är i samtliga fall den anfallande parten i sina konflikter men lyckas likväl utmåla sig som under attack. Skickligt onekligen.

Inte så säker på att Israel är så sluga på propaganda som du säger, det är väl bara att ta en titt på hur många länder ställer sig till Israel idag. Officiellt alltså, innerst inne så står de såklart på Israels sida. Men hos vanligt folk får de respekt för att de är så oerhört dugliga, precis som att de flesta tycker muslimer nästan alltid beter sig tölpaktigt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in