2025-06-15, 16:01
  #559873
Avstängd
Kungenshoras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RustyShackleford
Studien är peer-reviewad och publicerad. Dom som deltog i studien kan knappast vara "gaĺna antivaxxare", eftersom dom har tagit minst en covid-spruta. Dvs dom tog samma beslut som du gjorde ang vaccinering. Enda skillnaden är att sen har dom tydligen fått märkliga symptom.

Vidare så antyder du att påståendet om magnetism grundas enbart på självrapportering från deltagarna i fallstudien. Men om man läser metoddelen, och inte bara tittar på bilderna, så kan man utröna att det är felaktigt:



Författarna till studien har alltså själva verifierat att deltagarna led av dessa symptom.
Nu vill du säkert invända och säga att du tror att författarna till studien också ljuger. Det behövs inte. Jag ville bara påpeka att du hade fel i sak.

Jag tycker i alla fall att det är intressant att det nu börjar komma forskning om detta märkliga fenomen.
Det är väl antagligen bara ännu en fejkstudie?
Det känns nästan som att de försöker göra en parodi på vetenskaplig studie för att demonstrera att studier inte är mer tillförlitliga än de som utför den.
Citera
2025-06-15, 16:50
  #559874
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kungenshora
Det är väl antagligen bara ännu en fejkstudie?
Det känns nästan som att de försöker göra en parodi på vetenskaplig studie för att demonstrera att studier inte är mer tillförlitliga än de som utför den.
Det var en tanke som slog mig också.
"Studien" är ju som en Monthy Python sketch.
Citera
2025-06-15, 17:16
  #559875
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Belowmepls
Jag har så extremt mycket information i mitt eget huvud som gör att jag ibland förutsätter att den jag skriver till också har det . Varför jag är så inriktad på det här med försvarsmakten är ju just för att "Operation Gloria" mycket riktigt drog igång efter en förfrågan från FHM till försvarsmakten. Denna inkom först efter att man ändrade sin uppfattning om spridning och risker.

Den biten har jag mindre problem med. Läser man den officiella förklaringen så sattes de mobila labben upp "mot slutet av januari" Alltså innan ett enda "fall" fanns i Sverige. Vilket jag tycker pekar ganska hårt på att man åtminstone starkt misstänkte att detta var ett biovapen av något slag. Aldrig hört talas om att försvarsmakten skulle ha varit inblandad i dessa sammanhang i vanliga fall.

Intressant, det skulle ju kanske också förklara svenska journalisters handfallenhet under pandemin. Svenska journalister stod ju där på FHM:s presskonferenser med mössan i handen. För svenska journalister är ju enligt studier som gjorts i huvudsak vänsterpolitiska (7 av 10 röstar vänster https://www.dagensps.se/debatt/svenska-journalister-extremt-vanstervridna/) och de bor i huvudsak innanför tullarna i Stockholm (på Södermalm i Stockholm finns det i snitt en journalist 40 meter bort var man än befinner sig, https://www.journalisten.se/nyheter/har-bor-journalisterna/), men så snart verkliga krig eller liknande verkliga konflikter sker så slutar dessa vänster-Sofos omgående att kräva kvotering och sopsortering och blir istället handfallna och tysta. Just detta med att ingen journalist ens initialt höjde handen och frågade om FHM var mens-certifierade kan ju tyda på att styrningen redan hade skett när "journalisterna" besökte presskonferenserna.
Citera
2025-06-15, 17:24
  #559876
Medlem
Clas.Ohlsson.453s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av korrektamund0
Fast då föreslår jag att du grundar den typen av argument på fakta, inte på lösryckta hypoteser och rena lögner. Det finns inte ens någon ökning av cancerfall i Japan. Men det fattar inte du för du är en ointelligent pajas.

https://exdeaths-japan.org/en/graph/weekly_cause/

Skaffa dig en utbildning först innan du ger dig in i en diskussion som du inte behärskar ämnet. Du klarar ju inte ens av begreppet vetenskaplig diskurs. Pajas.
haha fyfan vad korkad du är!

Du länkar till en artikel om hur många som dött i cancer i Japan.

https://ganjoho.jp/public/qa_links/report/statistics/2025_en.html - Cancerfall i Japan 2025 estimeras till 1 020 000

Cancerfall i Japan 2024 - 979 000

https://ganjoho.jp/public/qa_links/report/statistics/pdf/cancer_statistics_2025_fig_E.pdf

Trots krympande befolkning med 700 000 mindre från 2024-2025.
Citera
2025-06-15, 17:26
  #559877
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av korrektamund0
Det är rätt lustigt det där att så fort någon hänvisar till fakta så "glider" man. Vilka är de där "vi" som du talar om? Är det ointelligenta antivaxxar-patrask som kollektiv du menar? Vill du att jag fortsättningsvis tilltalar dig "ni" [...]?

Du ställer helt rätt fråga, sub.

Citat:
Ursprungligen postat av korrektamund0
Possible, May, Could, Potential...jaha. Som vanligt inget av substans. På forskarspråk betyder det att de inte hittat något men vill ha mer pengar.

Nu har jag inte följt tråden på några dagar men jag antar att den nya japanske preprinten som talar om sämre överlevnad vid bukspottkörtelcancer efter 6 mRNA-vaccineringar har tagits upp av andra här? Du har kanske en uppfattning om Makoto Abue och de andra forskarna till studien?

https://www.preprints.org/manuscript/202504.1167/v1

Merogenomics: https://youtu.be/9BDw_g_1n3c

För resten en sista fråga: Känns det konstigt för dig att din helt okritiska och villiga inställning till vaccinen gör att du ju i praktiken delar syn med demokraterna och annan vänster?
Citera
2025-06-15, 18:36
  #559878
Medlem
RustyShacklefords avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silveriller
Det var en tanke som slog mig också.
"Studien" är ju som en Monthy Python sketch.

Studien är en fallstudie. Inget konstigt med det. Du är som en Monty Python sketch:
https://www.youtube.com/watch?v=anwy2MPT5RE

Men intressant att du inte litar på peer review längre. Det ska vi komma ihåg i framtiden.
Citera
2025-06-15, 23:49
  #559879
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kungenshora
Du förstod inte vad jag skrev om vaccininducerad och restriktionsinducerad evolution...

Det går inte säga vad du säger med säkerhet om du inte bortser från vaccin- och restriktionsinducerad virusmutation.

Det finns ingen kontrollgrupp att jämföra med för vi har bara ett "provrör", en planet.

Utan resktriktioner och "vaccin" hävdar jag att viruset hade haft en bättre evolutionär trajektion, något du inte kan motbevisa för restriktion- och vaccinideologin vann kapplöpningen om virusets evolutionära utveckling.

Har du någon annan teori på hur Sverige klarade sig så bra annat än att vi lät de tidigare ej så farliga varianter spridas och skapa immunitet?

Du säger vaccinet räddade 20 miljoner, hur kan du veta det om du inte bortser från evolutionsteorin?
Det är förvisso sant att virus utvecklas genom mutation och naturligt urval - det är grundläggande evolutionsteori. Påståendet att vaccin eller restriktioner orsakar farligare virus stämmer inte vetenskapligt.

Visst utgör vaccin ett selektionstryck. Men det minskar virusspridning och därmed antalet mutationer. Evolution sker snabbare i en ovaccinerad befolkning där viruset får härja fritt. De mutationer vi har sett uppstod sannolikt i immunosupprimerade personer utan effektiv immunitet - inte på grund av massvaccination.

Det finns ingen vetenskaplig grund för att påstå att nedstängningar, munskydd eller andra skyddsåtgärder tvingar virus att ”utvecklas till att bli farligare”. Restriktioner minskar spridning, vilket minskar mutationstakten.

Vacciner och restriktioner syftar till att begränsa virusspridning, vilket i sin tur minskar chansen för evolution av nya, farliga varianter. Så nej, vaccin och restriktioner orsakar inte farligare virus.

Virus muterar hela tiden. Vaccin och åtgärder som minskar spridning gör att det blir färre mutationer, inte fler. Tvärtom - ju mer virus får härja fritt, desto större chans för farliga varianter att uppstå.

Vaccinet räddade 20 miljoner liv” är en slutsats från The Lancet, som är baserad på data från 185 länder.
Citera
2025-06-16, 00:03
  #559880
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Silveriller
Det var en tanke som slog mig också.
"Studien" är ju som en Monthy Python sketch.

Som Rusty Shackleford påpekade så är det en peer review-studie:

Citat:
Ursprungligen postat av RustyShackleford
Studien är en fallstudie. Inget konstigt med det. Du är som en Monty Python sketch:
https://www.youtube.com/watch?v=anwy2MPT5RE

Men intressant att du inte litar på peer review längre. Det ska vi komma ihåg i framtiden.

Man kan lägga till att tidskriften, International Journal of Innovative Research in Medical Science, har en Impact Factor på 3.2 år 2024 så det är en ganska tung tidskrift. Viktigt nu att Folkhälsomyndigheten väger in detta i sina direktiv både för vaccinering och MRI:
Clinical Manifestations of Iatrogenic Magnetism in Subjects After Receiving COVID-19 Injectables: Case Report Series

Abstract
A series of cases of COVID-19 vaccine-injected patients suffering from iatrogenic magnetism is described. The attachment of massive metallic objects (up to 70 grams) to different parts of the body is a real phenomenon that may present additional health risks if such patients are subjected to magnetic resonance imaging (MRI). The iatrogenic magnetism phenomenon typically appears several months after the injection. More likely, injected DNA plasmids, or modified mRNAs, translated into the spike protein, or into junk peptides formed through frameshifts, may engender proteins with ferromagnetic properties, or may entrap endogenous iron. Importantly, the spike protein has a distant homology to hepcidin, the key regulator of iron metabolism. Redistribution of iron into the brain or other body parts may be causing iatrogenic magnetism. Pfizer vaccine lots starting with the letter “F” may be involved (...) https://ijirms.in/index.php/ijirms/article/view/2081
Fruktansvärt allvarligt egentligen, kan det vara pharmacophobia som får dig att reagera så starkt när eventuella brister med medicin nämns, Silveriller?
Citera
2025-06-16, 00:32
  #559881
Medlem
P.S. En av studiens författare påpekar att det kommer komma mer:
https://x.com/pasiz/status/1932146377418502195

Blir intressant att se om de här forskarna och tidskriften nu kommer utsättas för påtryckningar bakom kulisserna att dra tillbaka, anonyma "faktakollar", ifrågasättande av vandel och annat som woke-fascister gärna ägnar sig åt.

Samtidigt så är dessa forskare ju finnar, och finnar är inte ängsliga som svenskar utan har det som kallas sisu på finska, vilket inte har någon svensk motsvarighet eftersom svenskar saknar just det karaktärsdraget: https://en.wikipedia.org/wiki/Sisu
Citera
2025-06-16, 05:53
  #559882
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lamento
Blir intressant att se om de här forskarna och tidskriften nu kommer utsättas för påtryckningar bakom kulisserna att dra tillbaka, anonyma "faktakollar", ifrågasättande av vandel och annat som woke-fascister gärna ägnar sig åt.
Det är inte omöjligt. De har ju lyckats få två viktiga studier indragna som visade på samband mellan spikproteiner och cancer.

https://x.com/jikkyleaks/status/1913367438042997108
Please understand how important this is.

Two major papers showed that the COVID vaccine spike protein causes cancer by suppression of p53.

The authors of both have been threatened into retracting their papers by pharma groups tied to the NIH.
Citera
2025-06-16, 08:56
  #559883
Avstängd
Kungenshoras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Det är förvisso sant att virus utvecklas genom mutation och naturligt urval - det är grundläggande evolutionsteori. Påståendet att vaccin eller restriktioner orsakar farligare virus stämmer inte vetenskapligt.
Det är tveklöst så att restriktioner och "vaccin" skapar evolutionärt tryck på virus.

Detta evolutionära tryck kan skapa farligare virus "för de ovaccinerade" , inte nödvändigtvis genom att mutationerna uppkommer tack vare restriktion- och vaccinationer utan på så sätt att det evolutionära trycket främjar spridning av virusvarianter som annars hade dött ut.

Tror du på riktigt att vi hade haft samma varianter som Nimbus och Omikron med hela 30 mutationer i spikproteinet om vi inte hade massvaccinerat med spikproteinvaccin?
Varför var just dessa 30 mutationer vad som fick viruset att konkurrera ut sina syskon?
Antagligen på grund av "spikproteinvaccinet".

Citat:
Visst utgör vaccin ett selektionstryck. Men det minskar virusspridning och därmed antalet mutationer. Evolution sker snabbare i en ovaccinerad befolkning där viruset får härja fritt. De mutationer vi har sett uppstod sannolikt i immunosupprimerade personer utan effektiv immunitet - inte på grund av massvaccination.

Det finns ingen vetenskaplig grund för att påstå att nedstängningar, munskydd eller andra skyddsåtgärder tvingar virus att ”utvecklas till att bli farligare”. Restriktioner minskar spridning, vilket minskar mutationstakten.

Vacciner och restriktioner syftar till att begränsa virusspridning, vilket i sin tur minskar chansen för evolution av nya, farliga varianter. Så nej, vaccin och restriktioner orsakar inte farligare virus.

Virus muterar hela tiden. Vaccin och åtgärder som minskar spridning gör att det blir färre mutationer, inte fler. Tvärtom - ju mer virus får härja fritt, desto större chans för farliga varianter att uppstå.

Vaccinet räddade 20 miljoner liv” är en slutsats från The Lancet, som är baserad på data från 185 länder.

Det mesta av vad du skriver är fördomar och motbevisas enkelt genom att hänvisa till Mareks Disease virus.
Ett tydligt exempel på att vaccin är farliga.
Känner du till det viruset?
Nä tänkte det, håll då käften om att vaccin är ofarliga!
__________________
Senast redigerad av Kungenshora 2025-06-16 kl. 09:00.
Citera
2025-06-16, 09:35
  #559884
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Det är förvisso sant att virus utvecklas genom mutation och naturligt urval - det är grundläggande evolutionsteori. Påståendet att vaccin eller restriktioner orsakar farligare virus stämmer inte vetenskapligt.

Visst utgör vaccin ett selektionstryck. Men det minskar virusspridning och därmed antalet mutationer. Evolution sker snabbare i en ovaccinerad befolkning där viruset får härja fritt. De mutationer vi har sett uppstod sannolikt i immunosupprimerade personer utan effektiv immunitet - inte på grund av massvaccination.

Det finns ingen vetenskaplig grund för att påstå att nedstängningar, munskydd eller andra skyddsåtgärder tvingar virus att ”utvecklas till att bli farligare”. Restriktioner minskar spridning, vilket minskar mutationstakten.

Vacciner och restriktioner syftar till att begränsa virusspridning, vilket i sin tur minskar chansen för evolution av nya, farliga varianter. Så nej, vaccin och restriktioner orsakar inte farligare virus.

Virus muterar hela tiden. Vaccin och åtgärder som minskar spridning gör att det blir färre mutationer, inte fler. Tvärtom - ju mer virus får härja fritt, desto större chans för farliga varianter att uppstå.

Vaccinet räddade 20 miljoner liv” är en slutsats från The Lancet, som är baserad på data från 185 länder.

Nu faller hela ditt resonemang med faktumet att vaccinet inte minskar smittspridningen. Det visades tidigt när vaccinationerna påbörjades så kom publicerade artiklar som visade att vaccinerade bar på lika mycket virus i sina munnar som ovaccinerade.

Skillnaden var bara att de vaccinerade sprang runt och kindpussades med sina vänner medans de ovaccinerade låg nedbäddade i sina sängar när de bar på smittan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in