2025-06-11, 15:08
  #997
Medlem
trident999s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bofop
Det är inte hårklyverier utan en jävla skillnad. Och det är ingen federal myndighet som bett om hjälp från nationalgardet - det var något som Trump gjorde helt på egen hand, mot delstatsledningens vilja, efter att det hade varit ungefär lika bråkigt som på ett genomsnittligt stockholmsderby. Det är lite som om Kristersson skulle sätta in nationella insatsstyrkan efter att Bajen slog Djurgården borta och fansen inte gillade det.

Tja, man använde ju nationella insatsstyrkan mot 75-årige industrimannen och jägaren Karl Hedin för att han skulle ha tjuvjagat, så helt omöjligt är det ju inte.

Bajen skall fan inte kunna vinna över Djurgården. Jag hade stöttat Kristerssons beslut.
Citera
2025-06-11, 15:10
  #998
Avstängd
Zurfarn08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bebbanburg
Motstånd är väl en sak, men våldsamt motstånd har eskalerat pga av klantig hantering av "Trump-arme'n."
Du förstår att motståndet mot den federala politiken är sanktionerat, orkestrerat och finansierat av delstatsguvernören? Som inte har ett skit med den federala politiken att göra.
Citera
2025-06-11, 15:12
  #999
Medlem
used66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Vad tror vi om söndagen. Det är just söndag, vädret i LA ser ut att bli runt 25 grader och soligt och växlande molnighet.

Riskerar att bli "sunday bloody sunday"

förhoppningvis! dags att göra en insats som i El Salvador men tragiskt nog är LAPD och ICE för mesiga för att sätta hårt mot hårt. LAPD står och tittar på när de bombarderas av gatustenar och allehanda tillhyggen.
Citera
2025-06-11, 15:14
  #1000
Avstängd
Zurfarn08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bofop
Det är inte hårklyverier utan en jävla skillnad. Och det är ingen federal myndighet som bett om hjälp från nationalgardet - det var något som Trump gjorde helt på egen hand, mot delstatsledningens vilja, efter att det hade varit ungefär lika bråkigt som på ett genomsnittligt stockholmsderby. Det är lite som om Kristersson skulle sätta in nationella insatsstyrkan efter att Bajen slog Djurgården borta och fansen inte gillade det.
Trump satte in nationalgardet för att vakta federala byggnader och federala agenter, och se till att de var säkra och kunde göra sitt arbete. Han litade inte på att Newsom, som öppet motsätter sig Trumps politik och ICEs arbete, kunde garantera det. Att låta Newsom garantera ICE arbetsmöjligheter är nämligen som att sätta räven att vakta hönsgården.
Citera
2025-06-11, 15:17
  #1001
Medlem
knashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alpoxen
Protesterna sprider sig.

https://www.huffpost.com/entry/us-im...5f0c9a273e?g6z

Mer kommer. Stora demonstrationer planerade på lördag. 'No Kings' kallas tilldragelserna och sker samtidigt som Trumps planerade militärmarsch.
Kolla vilka NGO´s stödjer det här. NGO´s som skattebetalarna betalar för ska alltså protestera mot staten som folket röstade på... Nån som inte fattar vad deep state sysslar med?
Sen att Waltmart arvtagerskan betalade för annonserna i tidningarna och de andra globalister/elitister i bakgrunden som sponsrar och organiserar en "gräsrotsrörelse" för att destabilisera Usa glömde de att skriva om.
__________________
Senast redigerad av knash 2025-06-11 kl. 15:21.
Citera
2025-06-11, 15:27
  #1002
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knash
Kolla vilka NGO´s stödjer det här. NGO´s som skattebetalarna betalar
NGO betyder Non Government Organisation.
Hur menar du att skattebetalarna finansierar dessa?
Citera
2025-06-11, 15:49
  #1003
Medlem
WhiteBoySummers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
NGO betyder Non Government Organisation.
Hur menar du att skattebetalarna finansierar dessa?

Har du inte följt med alls?

NGO betyder mycket riktigt Non Government Organisation, men dessa sponsrades i extrem utsträckning av USAID och andra myndigheter.

--

Lyssna på dessa för att få upp ögonen hur NGOs, pengar, censur och påverkan fungerar genom statliga myndigheter i USA (och på samma sätt i hela västvärlden)

https://www.youtube.com/watch?v=rrJhQpvlkLA
https://www.youtube.com/watch?v=XPPc8OVNngg
__________________
Senast redigerad av WhiteBoySummer 2025-06-11 kl. 15:54.
Citera
2025-06-11, 15:49
  #1004
Medlem
knashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
NGO betyder Non Government Organisation.
Hur menar du att skattebetalarna finansierar dessa?
"A non-governmental organization is an independent, typically nonprofit organization that operates outside government control, though it may get a significant percentage of its funding from government or corporate sources." wikipedia

Politiker och domare skickar miljoners till NGO´s där deras familj eller kompis gynnas under förklädnad av "humanitära" ändamål. Samt gynna politikernas agenda.

"The rogue judges seeking to block President Donald J. Trump’s agenda appear to share an eerie similarity: Family members who work for radical NGOs."

"Chief Judge Boasberg Blocked the deportation of Tren de Aragua gang member’s without disclosing the fact that his daughter works for a 501c3 called “Partners For Justice” that gives criminal illegal aliens and gang members legal advice."

https://www.thekylebecker.com/p/rogu...family-ties-to
__________________
Senast redigerad av knash 2025-06-11 kl. 15:58.
Citera
2025-06-11, 16:03
  #1005
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Inte så konstigt. Lördag kommer att explodera totalt.

När hörde vi senast om att en president i ett västland anordnade en stor militärparad genom huvudstadens gator för att fira sin egen födelsedag?

Det är en lögn. Militärparaden är en årliig parad. Dom firar Arme'ns 250 års dag.
Inte Trumps födelsedag.
Sluta upp med att titta på lögnmedia.
Citera
2025-06-11, 16:06
  #1006
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dulle70
Det är en lögn. Militärparaden är en årliig parad. Dom firar Arme'ns 250 års dag.
Inte Trumps födelsedag.
Sluta upp med att titta på lögnmedia.

När fyller Trump år?
Citera
2025-06-11, 16:06
  #1007
Medlem
JoakimBalls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
NGO betyder Non Government Organisation.
Hur menar du att skattebetalarna finansierar dessa?

Det funkar ungefära på samma sätt som när MSM tvättar sina lögner. Det man gör då, är att finansiera en obetydlig liten tidning i låt oss säga Nairobi, Kenya. De skriver lögnerna man vill få ut, som sedan tvättas genom Reuturs/TT, sen kan t.ex NYT hävda nyhetskällan till Reuters/TT.
Citera
2025-06-11, 16:08
  #1008
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cherryfive
Det här blir delvis en fight om "the narrative" och vilka kanaler vi använder för att få information eftersom det finns så många informationskällor.

Newsom hävdar att det var under kontroll och det inte fanns grund för att skicka 2000 nationalgardister och att bara 300 av dessa användes. Givetvis är det då idiotiskt att skicka 2000 nationalgardister till och 700 militärer.

Detta är inte normalt och näppeligen lagligt men det får domstolen avgöra. Jag fortsätter att hävda att det är Trumps agenda som styr allting, inte huruvida det finns ett hot "mot the US" eller en "invasion" som gör att han anser sig nödgad att vidta dessa åtgärder.
Jag har tagit del av åtskilliga vittnesmål från vanliga medborgare och protesterna var ingalunda av den karaktären att det behövdes 4000 nationalgardister och 700 militärer.

Protesterna var inom ett fåtal kvarter i utkanten av LA.
Men självklart rapporterar media om några brinnande bilar inom ett begränsat område eftersom det är så media fungerar. Och Trump är fullt medveten om detta, vi slänger bensin på elden och vet att media kommer att rapportera om rioters, inte om tusentals människor som demonstrerar fredligt. Man kommer att rapportera om några bilar som bränts av idioter, samtidigt som tusentals protesterar fredligt.

Fria media som normalt är den fjärde statsmakten böjer sig för Trump, de böjer sig för medielogiken och presenterar undantagen från regeln eftersom det gör sig bäst i bild och text. Allt är numera riggat för Trump att införa dictatorship eftersom få har ryggraden att protestera.

Trump's så kallade budget bill är en katastrof förutom för de miljardärer han håller om ryggen. Alla federala myndigheter som ser till att det finns trygghet, stöd och möjligheter för de fattigaste ska utplånas.
Precis som i Tysklands 30-tal så finns det en fiende. Då var det judar, nu är det alla som inte är vita.
Genom att framställa alla bruna eller svarta eller vilken hudfärg som helst utom vita som fienden som är orsak till alla problem så har han tillskansat sig makten med hjälp av Musk' s miljarder.

Nu raserar Trump precis allting och jag menar precis allting för att tjäna så mycket som möjligt genom att sälja ut presidentskapet och Vita Huset och samtidigt försöker framställa sig som the tough guy och ingen behöver någonsin rösta mer. Vad behövs förutom det?

Du och alla kan argumentera huruvida det var nödvändigt att skicka Nationalgardet och militär. Det är inte vad detta handlar om. Det är en strid mellan demokrati och fascism. Det är en strid mellan sanning och propaganda. Det är en strid mellan att ha en president som ser till USA:s och dess medborgares bästa eller en president som är all in for the money och ger fullständigt fan i de medborgare som kämpar för sin överlevnad.

Det är vad det handlar om.

Ja men enligt en undersökning så var 60% positivt inställda att skicka nationalgardet till Los Angeles.
Såå att ee.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in