Citat:
Ursprungligen postat av
R4D4
Har förts diskussioner om det tidigare mer på djupet. Men TA är astrologi för killar. Att diverse mönster i en graf ska ge dig möjlighet att veta när du ska sälja och köpa. I den mån det fungerar är det för att tillräckligt många tror på och agerar samtidigt på dessa grafer. Men!
Just nu verkar det som händer vara att institutionella spelare står för en större och större andel av köpen av bitcoin. Det gäller alla företag som nu ploppar upp i det syftet liksom i vart fall en betydande andel av inflödet i ETF:er.
Ingen kan på förhand veta när dessa aktörer kommer att köpa och sälja. Det är ju det som driver kursen. Du kan aldrig förutspå det med TA.
Ja, jag har varit inne på samma sak det senaste 12-18 månaderna. Det är för många som tittar på grafen när dom bildar sig en åsikt om huruvida vi skall gå upp eller ner. Det är för få som tittar på det funamentala.
Det är helt enkelt lätt att sitta i kalsongerna i källaren och titta på grafen och bilda sig en åsikt som ger en varm och mysig känsla.
Det är mycket svårare att hänga med i det fundamentala och förstå makrobilden och bilda sig en åsikt utifrån det. Så få bryr sig om denna del trots att den styr priset i så mycket större utsträckning.
99% av graf-tyckarna vet inte ens vad tex Glassnode är för något, vilket säger en del.