Citat:
Ursprungligen postat av
gladihatten
Om du tror det är inprisat har du ingen aning om vilka TAM det handlar om. Och det är fortfarande nästan uteslutande ”Tesla fan boys” som tror på robotaxi mm. Börsanalytiker tror på sin höjd att det handlar om en motsvarande Waymo.
Allt är såklart inte inprisat men jag skulle säga att om man tar hänsyn till oddsen för att det ska lyckas så är värderingen för hög.
Jag ifrågasätter även den enorma vinst som robotaxi sägs leda till och även idén om att de kommer få vara helt ensamma utan konkurrens på den marknaden.
Dvs om man tittar nyktert på caset så är det väldigt mycket som ska falla på plats innan ens dagens värdering blir rimlig.
Jag har tittat på X och sett hur man uttrycker sig i Tesla-bubblan. Det liknar väldigt mycket en sekt. Det finns inga gråskalor. Allt är bara toppen och det finns inga utmaningar osv. Det är inte seriöst. Jag tror det är farligt att ryckas med i en sån rörelse om man inte är förmögen att tänka kritiskt och självständigt.
Optimus orkar jag inte ens diskutera.