2025-05-31, 17:05
  #37
Medlem
Sunimods avatar
V har redan haft så högt pris.
Som högst 28 kr/liter för diesel.
Lägg till inflationen så var det motsvande över 30 kr så inget att gorma om.

Däremot är det vansinne att återgå till så höga priser. Kommer slå hårt på lastbilstransporter och jordbruket samt ett helvete för de familjer med låg inkomst.

Notera att det är ett skämt med att strypa Sverige mot koldioxidutsläpp när Kina startar ett kolkraftverk varje vecka och Indien ökar utsläppen radikalt och kommer aldrig gå med på någon minskning vilket skulle påverka landets ekonomi.



"Kina står för nästan hälften av de nya kolkraftverken, med 368 under byggande och 803 övriga planerade. Indien är i färd med att bygga 297 och har 149 under planering. Andra länder som satsar stort på kol är Turkiet (93 nya kraftverk), Filippinerna (60) och Japan (45).

https://katternodigital.fi/article/2-400-nya-kolkraftverk/

"Kina fortsätter att bygga kolkraftverk fram till 2027. Kinas statliga planerare och energiregulator har sagt att nya kolkraftverk är nödvändiga under övergången från fossila bränslen för att möta toppeffektbehovet och stabilisera elnätet."
Citera
2025-05-31, 17:08
  #38
Medlem
Man får rösta precis som man vill och massinvandring och klimatkommunism är vad ni kommer få vad ni än väljer. Grattis!
Citera
2025-05-31, 17:09
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Excenter32
Framförallt är det så onödigt. Varför göra att något kostar 30 istället för 15. Är det inte statens uppgift att se till att saker är så billiga som möjligt för medborgarna.

Nä, så funkar det inte i Sverige, här jobbar vi tvärtom.

Men du har helt rätt i sak, elen är precis samma sak. El kunde varit snorbilligt, men man väljer att göra den dyr.
Citera
2025-05-31, 17:19
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fittsvag
Du är slut i huvudet, ta en Skoda Octavia Combi istället.

Tjockisarna på landet behöver inte ta bilen till allt.10-20 000 om året är en försumbar summa och har man inte råd med det får man byta livsstil. Om man latar sig igenom livet och inte skaffar en ordentlig karriär får man ta konsekvenserna av sina val.

Det är som sagt inte de enda skatter/straffavgifter man kastar i huvudet på medborgarna. Lägg där till allt annat som påverkas av dyrare transportkostnader och ytterligare spär på det ekonomiska oket

Men det politikerna inte förstår är att folk kommer inte att köra mindre bil, för det är redan dyrt som det är, utan man kommer att skära ner på annat, vilket ger negativa effekter på ekonomin när folk får lägga sina pengar på el och bränsle istället för konsumtion/tjänster.

Det här kanske är en nyhet för dig, men alla kan inte tjäna över medellön...
Citera
2025-05-31, 17:28
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baheera
Det är som sagt inte de enda skatter/straffavgifter man kastar i huvudet på medborgarna. Lägg där till allt annat som påverkas av dyrare transportkostnader och ytterligare spär på det ekonomiska oket

Men det politikerna inte förstår är att folk kommer inte att köra mindre bil, för det är redan dyrt som det är, utan man kommer att skära ner på annat, vilket ger negativa effekter på ekonomin när folk får lägga sina pengar på el och bränsle istället för konsumtion/tjänster.

Det här kanske är en nyhet för dig, men alla kan inte tjäna över medellön...
Fruktansvärt, redan nu över 50 % skatt på bränsle å el, el som de vill vi skall använda, varför.
Citera
2025-05-31, 17:39
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chonard
Fruktansvärt, redan nu över 50 % skatt på bränsle å el, el som de vill vi skall använda, varför.
Det krävs mer pengar till massinvandring, Sida, Ukraina och Natorustning.
Citera
2025-05-31, 18:03
  #43
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Så då blir det höjda priser men att man då måste instifta någon grupp människor som ska skicka ut bidrag till de som helt enkelt måste ha bil och inte har möjlighet att komma till jobbet på annat sätt eller annan sak.
Snacka om att öka på byråkratin igen och allt för att ett miljömål ska gå igenom som då åter igen bara EU kommer köra efter medans alla andra länder skiter i utsläppen och lever billigt och åter igen kan slå ut europa som tillverkande land.

Man kommer inte rädda klimatet genom att alla går över till elbilar, det kan jag lova.
1. Genom höjda skatter/avgifter så får EU mer makt och reglering över både producenter och konsumenter, samtidigt så gör man konsumenterna MER beroende av EU genom att dra i krokarna och lova lite "bidrag" om ni är snälla.

2. Sverige gjord huvuddelen av sina utsläppsregleringar från -73 och framåt med oljekrisen. De två stora sakerna man gjorde var a) ökad isolering och stöd till ombyggnation av större byggnader vilket sänker uppvärmningskostnaden och b) införandet av kärnkraft och minskad användning av fossila bränslen för el och uppvärmning. Detta skedde INNAN -90 varvid EU kommer att tvinga oss att göra ännu fler nedskärningar i koldioxidutsläpp än andra länder då våra utsläpp redan är så låga, MEN likväl måste vi ändå tvingas minska med 55%.
Citera
2025-05-31, 18:06
  #44
Medlem
Europas industrier är beroende av BILLIG energi för arbeten, produktion och konsumtion. Detta mål gör kostnaderna bara högre samtidigt som utsläppen reduceras högst begränsat sett till hela jorden då både Kina och Indien ökar sina utsläpp betydligt mer än vad vi minskar.

Tysklands industrier är redan på väg att gå under, både stålverk, kraftproduktion, kemiska industrier och fordonsföretag håller på att storkna tack vare koldioxiddiktaturen. Helt onödiga pålagor som kommer att skapa ett helvete och med största sannolikhet radikala partier som kommer att eftersträva att hänga alla som röstar för Fit for 55. Ursula borde vara den första kärringen att dingla i repet.
Citera
2025-05-31, 18:08
  #45
Medlem
Västkustskts avatar
Jag tror det bästa vore om sossarna vinner med 50+ så att mp och v blir utan makt.
Citera
2025-05-31, 18:10
  #46
Medlem
okok1s avatar
Vilket betyder att allt kommer bli dyrare.

Hade man brytt sig om klimatet hade man förbjudit invandring från fattiga/varma länder och förbjudit husdjur. Husdjur släpper ut lika mycket som flyget. Ganska enkelt co2 win där. Och sparka ut alla som kommer från fattiga/varma länder och förbjud dem att komma till EU.
Tänk vad många tiotals miljoner människor inom EU vi kan förflytta, för att rädda klimatet.
Citera
2025-05-31, 18:23
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OliverCromwell
Carups hemsida har pratat med ett antal bilexperter som beräknat hur regeringens implementation av EU:s utsläppssystem "fit-for-55" kommer att påverka bränslepriserna.

Regeringens EU-minister Jessika Roswall (M) säger att Sverige har bundit sig till EU:s klimatmål iom Fit-for-55 ska ros i hamn. Det handlar om det nya utsläppssystem som ska gälla inom EU och som man har kommit överens om inom EU.




Det handlar om att påskynda den "gröna omställningen" som den borgerliga regeringen storsatsar på. Det hela träder i kraft i januari 2027 men många menar att priserna kan redan börja smyga upp fram tills dess. Uppemot 30 kronor per liter säger en del bilexperter.




https://samnytt.nu/sa-mycket-kommer-nya-eu-regler-att-hoja-bensinpriserna
https://carup.se/sa-chockhojs-bensin-och-diesel-om-15-ar/

Varför storsatsar regeringen på att gå emot sina egna vallöften?

Försöker Moderaterna förlora valet medvetet?

Länge har man skrämt upp folk från att rösta på S, genom att påpeka att drivmedelspriserna gått ner. Om nu dessa priser börjar smyga upp igen innan valet. Vad kommer motivationen till att inte rösta bort denna misslyckade regering att vara?
På SVT Aktuellt sa de att bensinen möjligvis kan öka med max 2,50 kr/L år 2027.
Citera
2025-05-31, 18:24
  #48
Medlem
Allt handlar om att få in mer skatt, inget annat., folk kommer inte köra mindre å det vet dom sen släpper flyget ut minst lika mycket men det nämner dom aldrig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in