Citat:
Ursprungligen postat av
Sebastiano
Du gör det fel.
Börja med två tre bira (eller två tre glas vodka 8-9cl) per kväll, efter en-två veckor så ökar du
Fortsätt dagligen och öka successivt och efter ett par månader så kommer du tycka det är jävligt najs (och nödvändigt) att få i sig en flaska
Detta.
TS måste börja successivt och snitta på minst ett sexpack per kväll för att sedan gå över till vin/sprit, och detta under längre tid.
Man kan inte bara testa att bli alkis, utan kroppen behöver först ställas in och kalibreras för ändamålet. Nervsystemet behöver börja blint förlita sig på att alkoholen tillförs dagligen och kroppen måste behöva alkoholen för att fungera först. Släng på ett valfritt livstrauma, typ separation eller bortgång, så får man samtidigt en bra psykologisk motivation till att sträva efter den lilla gnutta av hopp och den extremt effektiva tillfälliga ångestlindring som alkohol ger.
Rekommenderas ej. Många som inte klarar av alkohol. Helt klart den drog som orsakar mest skada överlag på samhället. Det är ofta lite så att ju mer åt helvete allting går, desto mer lockande är det att ta några glas. Många som låter stress övergå i självmedicinering utan att riktigt reflektera över det