Citat:
Ursprungligen postat av
HemligaBrev
Jag tror du missat att svensk flyktingpolitik efter 1970-talet aldrig har haft en målbild som inbegriper att de utlänningar som beviljas uppehållstillstånd ska tillföra samhället något mer än sin annorlunda kultur. Sverige har strävat efter mångkultur, och det har inte funnits några kriterier för att de som kommer ska bli produktiva i samhället eller bidra till att skapa välstånd.
Vi har i vår enorma godhet föreställt oss att när vi ger "utsatta stackare som flyr från krig" (inom citationstecken eftersom det stora flertalet som kommit inte alls är vare sig skyddsbehövande eller flyktingar) skydd så kommer de bli så glada och tacksamma och ge oss en ego-boost. Vi trodde också att de skulle prisa den svenska kulturen och alla vilja bli precis som vi. Sen visade det sig att de var helt ointresserade av det och till och med ser ner på vår kultur... hur är det möjligt? Vi som är så bra....
Det har aldrig varit tal om att vi ska sortera invandrarna som kommer så att de som kan producera nåt av värde för samhället i stort är prioriterade framför de som bara kommer kräva enorma resurser från det svenska samhället.
Sverige har tolkat de internationella konventionerna på det mest generösa sättet och stått med öppna armar oavsett vem som gläntat på dörren. Att göra skillnad på människor genom att neka t.ex. analfabeter, halta eller lytta har betraktats som fult och avskyvärt. "Vi gör inte skillnad på folk!", läs: vi är så mycket bättre och ädlare än andra länder, där man haft ett krav på att de som kommer faktiskt kan tillföra samhället något i produktivt hänseende.
Allt detta har tjänat det övergripande syftet - att få vara "världens humanitära stormakt" - väl. Men det börjar bita oss i svansen nu.
Då tänkte alla att ”annorlunda kultur” innebar att de var ungefär som svenskar, fast med annorlunda huvudbonader, annorlunda kryddning av maten och annorlunda tonskalor i folkmusiken. Inte kunde man tro att kulturen
verkligen var annorlunda, med sådant som att till varje pris undvika arbete, klanvälde, religiöst förtryck, kvinnlig könsstympning, hedersförtryck och hedersmord.