Det är verkligen tragiskt för hans barn och familj. Jag nästan hoppas att inte får alltför många år.
Skulle tro att det blir fällande dom, allt annat skulle vara en enorm överraskning. Det är inte bara hotbrevet på AppleNotes, det finns en uppsjö av bevis av varierande styrka. Jag skulle vilja säga att följande sammanträffande är så gott som vattentätt. Svårt att bortförklara.
Citerar från Jonas Falk Whatsapp-meddelanden mm , 2025-02-25 12:39 diarienr: 5000-K1275157-23, sid 13 och 14
2.1 2023-09-30 ”Kalkyl Fastator”
Nedan visas två meddelanden som Jonas vidarebefordrar till Harriette 2023-09-30. Det första
meddelandet innehåller en skuldkalkyl avseende Joachims bolag Fastator. I meddelandet nämns
totalbeloppet 8.902.143 EUR, räntorna 10,5% och 6,5% plus STIBOR, samt texten ”skadestånd eller
liknande”. Belopp och räntor överensstämmer med innehållet i meddelandet som utpressaren skickar
till Joachim en vecka senare.
Jonas vidarebefordrar även ett meddelande till Harriette där det står att om det hade funnits avtal på
skulden så hade det varit goda chanser att vinna i rätten på de belopp han räknat på, det vill säga minst 8.9 miljoner.
Kalkyl Fastator
Initial skuld 2.2 m Eur. Utlånat i Februari 2009.
Ränta: Baserat på motsvarande Fastators företagsobligationer
utan säkerhet. Dessa ger igenomsnitt 6.5% plus STIBOR.
Stibor är idag drygt 4%. Realistisk årsränta därför 10.5%.
Egentligen ska räntan vara mer då de som köpt obligationer
frivilligt gjort så och dessutom kunna köpa och sälja dessa som
de vill.
Baserat på ovanstående
Lånperiod 14 år
Kapital 2.200.000 EUR
Ränta: 6.702.143 EUR
Total skuld
8.902.143 EUR
Det går även att titta på en annan mängd parametrar, tex: Då
investeringen gjordes när Fastator var i sin linda kan man även
analysera hur substansvärdet för Fastators innehav ökat under
perioden. Detta skulle i så fall ge en väsentligt högre skuld.
Ovanstående belopp innebär givetvis inga förseningsavgifter,
skadestånd eller liknande. Med ”Stureplanstänk” så är det
mycket lågt räknat. Hade pengarna lånats in från Stureplan så
hade såväl JK samt bolaget begärts i konkurs för länge sedan.
Jag skulle minst lägga på 30% till för motsvarande.
Så mellan 9 till 12 m EUR totalt.
2023-10-07 mottar Joachim hot från utpressaren (Hickhock45) för första gången. I det första
meddelandet han mottar skrivs bland annat:
”Baserat på beloppet du lånat samt tidsperioden så uppgår din skuld idag till
8 902 143 EUR. Detta baseras på att du lånat 2 700 000 men betalat tillbaka 500 0006 något senare. Räntan är satt till samma ränta som du via bolag gett investerare i företagsobligationer, dvs 6,5% plus STIBOR, dvs 10,5% ränta per år. Observera att detta inte inkluderar eventuella indrivningsavgifter, skadestånd eller likdanande. Du vet själv hur ränta på ränta påverkar en skuld som inte regleras under en lång tidsperiod”.
Meddelandet innehåller
exakt samma belopp och räntor, samt texten ”skadestånd eller liknande” som Jonas skickat till Harriette en vecka tidigare.
SLUT CITAT
Och det finns flera liknande exempel.
Citat:
Ursprungligen postat av
KonstapelKlang
Jobbigt med alla motgångar nu... Undra vad det kan bli för straff för detta här i Sverige nu ? Risk att han blir dömd genom att brevet fanns i en dator i hans hem samt det faktum att myndigheterna hatar honom. Sen ev straff i Spanien och Portugal... Tung bana!