Citat:
Ursprungligen postat av
Tortelli
Det är Ivan cicak som är trådens huvudämne. Vet någon hur det är med Ivan och nekar han eller har han gått med på någon deal? Är han häktad eller skuttar han runt i väntan på rättegången! Jag har inte följt tråden den senaste tiden så därför frågar jag. Ivan är trots allt en man som jag har hört mycket om dom senaste 20åren.
Söker man på
Malaga Hoy på Broberg och Ivan så dyker den här meningen upp,
fritt översatt:
Citat:
Ursprungligen postat av MalagaHoy.es
Även om åklagarmyndigheten medger att den inte har kunnat fastställa hur mycket polismannen lyckades få tag på, och inte heller vilken information som utbytts, eftersom – uppger den – de alltid höll personliga möten "för att undvika att lämna spår", specificerar den i förklaringen att Gallego 2019 lämnade information om Ivan Cicak, anklagad för att ha bildat – tillsammans med fem andra – en organisation som upprätthöll kontakter som syftade till försäljning och köp av hasch och sökte sätt att transportera drogen.
Länken till artikeln 14 feb 2024:
https://www.malagahoy.es/marbella/hi...875713465.html
Högerklicka och välj översätt till svenska. Ser att det inte funkar på mobilen men däremot på datorn.
En omfattande artikel som tar upp en del av dessa åtal.
Ivan Cicak är kanske bland de åtalade nu, hittar ingen lista på dessa, men Ivan kan åka på ett separat åtal ändå framöver.
Om det vill sig illa, alltså.
Det är inte alltid en "deal" håller, i synnerhet inte när det gäller så pass grova brott.
Åklagarna påstår sig ha ett gediget bevismaterial.
Intressant att bland annat att polisen kunde hämta ut platsinformation från GPS-loggarna i många av de åtalades telefoner som också bevisar att de varit på platserna vid tidpunkten för vissa av brotten.
Oerhört klumpigt och visar tydligt att de flesta av dessa har varit hopplösa amatörkriminella.
Rafael Gallego Guerrero är namnet på den polisman som Broberg ska ha kunnat mutat.
Beträffande korruptionen i Spanien så är spanjorerna mycket härdade i detta, och de flesta verkar faktiskt rycka på axlarna åt det.
Korruption är en slags naturlag i Spanien som bara finns där, ungefär ?
Om det inte är på alltför stora belopp. Och tex 50 000 Euro anses vara ett för stort belopp.
I mindre sammanhang så är 10 000 Euro definitivt över gränsen.
Polisen lär kunna beslagta om man har 5000 Euro eller mer i cash som man inte kan redogöra för var man har fått dem från.
Svenska medier skriver att
borgmästarinnan Ángeles Muñoz, skulle ha fått mycket kritik för dessa svindlerier.
Men det finns faktiskt inte så mycket kritik mot henne
när man gräver bland spanska artiklar.
Hon är tydligen älskad i societetsvärlden, och förekommer i skvallerpressen rätt ofta.
Hon är tveklöst en av Marbellas mest populära borgmästare någonsin.
Och blivit än mera poppis med att ha medverkat till att stora Centralsjukhuset i Marbella och det i
Malaga blivit utbyggt till toppmodern standard.
Plus att hon medverkat till ombyggnaderna av järnvägsstationerna
plus den stora flygplatsen i Malaga.
Muñoz beskrivs som en riktig spansk matrona, dvs bullmamma, med bägge fötterna på jorden.
Och med maken Lars när han levde som en riktig kändisfamilj där.
Arlanda känns som en mycket blek kopia mot
Malagas flygplats (= Aeropuerto de Málaga-Costa del Sol ) som är mycket pampig och för den skull inte är överdådig, och att man känner sig välkommen där.