Citat:
Ursprungligen postat av
katperlom
Vad är detta för sallad av ord?
”Det sagda ordet i media / intervjuer är inte alltid det sanna.” Vad bra då kan du ju applicera det på att C sagt i intervjuer att Sverige är ett bra land att växa upp i och att skolorna här är bättre också. Ni kan ju inte bara applicera det på sånt som M säger.
Folk orkar inte bemöta ottoplommon mfl längre för att dom daltar med M och vägrar erkänna att han är den enda som är ansvarig för att ha satt sig själv i skiten. Ottoplommon tycker också att svenska domstolar ska ge en missbrukare vårdnaden om två barn och det får i alla fall mig att förstå att det inte går att diskutera mer
Om han dög att vårda barnen när han hade ett pågående helgmissbruk så är det väl bättre förutsättning nu när han slutat tom.
Varför är det alltid självklart att mamman ska ha den hermetiska vårdnaden vid skilsmässa?
Har vi inte kommit längre i jämlikhet?
Det bästa vore att föräldrarna kunde komma överens om vad som är bäst för barnen och inte vad som är bäst för dem själv.
Men det sistnämnda är tyvärr det vanligaste. Att förälder tänker helt egoistiskt på vad som är mest fördelaktigt för dem själv.
Män älskar sina barn lika mycket som deras mamma. Tyvärr tjänar oftast mannen mer än kvinnan och är den som har huvudansvaret för familjens försörjning.
Och som tack för det ska mamman ha den hermetiska vårdnaden vid skilsmässan alltid.
Som Abbas skilsmässosång;
"
The winner takes it all- The loser has to fall
It's simple and it's plain- Why should I complain? "
Nej, varför skulle Måns klaga?