Uppläggen för dessa typer av penningtvättbrott brukar kopieras och länken mellan fastighetsmarknad/investment är intressant då det rimligen handlar om fåtalet transaktioner men till höga belopp. Det höga Guldpriset är även intressant att spekulera i mot bakgrund av uppgifter i Brobergfallet ur Solkustens artikel:
”Åklagaren listar i sitt åtal sex specifika fall av penningtvätt kopplade till borgmästarens styvson. Han uppges ha använt en firma registrerad i Gibraltar för att köpa en villa i området La Quinta, i Benahavís, för 129.000 euro. Fastigheten ska sedan ha överlåtits till en affärspartner för att dölja ägandet. Åklagaren uppskattar att transaktionen möjliggjorde tvätt av tre miljoner euro.
Samma sak gäller byggandet av flera bostäder i området El Herrojo, ett annat lyxområde i Benahavís. I samma område köptes vidare en obebyggd tomt med kapital från en Bermuda-registrerad fond. Efter att en villa byggts på tomten sattes den ut till försäljning för 3,1 miljoner euro.
Den utpekade ligaledaren ska även ha använt guld och diamanter för att tvätta pengar. Han ska bland annat ha genomfört en transaktion på 20 kilo guld från Afrika, vilken enligt åklagaren syftade till att konvertera narkotikaintäkter till kontanter eller utländska banktillgångar.
Tillsammans med sin far och andra affärspartners ska borgmästarens styvson ha skapat bolaget Altario Investment för att genomföra fastighetsaffärer med oklara finansieringskällor.
Ytterligare en affär har förgreningar i Panama. Firman Lesley Company INC ska ha använts för att belåna en fastighet i Marbella, vilket möjliggjorde penningtvätt för 230.000 euro.”
https://www.sydkusten.es/sk/384/a/42...arens-styvson/
För att återknyta till tråden finns kanske vissa likheter med IC och MC affärsupplägg. Gifta eller ogifta, som vilken transaktion som helst.