2025-04-18, 14:25
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KlasLund
Jo. Det är bara det att du stirrar dig blind på ett fiktivt skräckscenario med sex ungar – som om det är standard. I verkligheten får en vanlig tvåbarnsfamilj i Sverige 3 010 kr i barnbidrag. Det är värt 25 % av vad det var 1974, när systemet reformerades. Alltså: barnbidraget har tappat 75 % i köpkraft.

Det är ingen slump. Demonteringen av välfärden i Sverige började just för cirka 50 år sen, med 1980-talets nyliberala vindar. Det var då vi började prata om underskottsmål, effektivisering och valfrihet – och långsamt gjorde trygghet till något misstänkliggjort.

Så medan våra nordiska grannländer har höjt barnbidraget i kristider –
🔹 Tyskland: ~2 350 SEK per barn och månad
🔹 Danmark: 1 800–2 800 SEK beroende på ålder
🔹 Finland, Norge, Island – alla höjer
– så säger Sveriges regering: “Handla billigare.”

Och folk här på Flashback applåderar.

Samtidigt, som ett tyst erkännande av verkligheten, höjer Högsta domstolen beloppsgränsen för stöld till 1 500 kronor – med Vice riksåklagarens samtycke. Det är inte bara ovanligt att åklagarsidan håller med. Det är talande.

För i ett land där barnbidragets värde rasat med 75 %, är det tydligen logiskt att du måste sno för mer än en vinterjacka innan det räknas.

Så medan regeringen säger: “handla billigare”, viskar rättsväsendet:

“Vi vet. Ni måste sno mer för att det ska vara värt en fällande dom.”

Men du fick in din känga. Bra jobbat.

Nej, en tvåbarnsfamilj får 2 650 kronor per månad ( för båda barnen tillsammans) i Sverige
Enbarnsfamilj får 1250 kronor för sitt barn.

Sen ska regiseringen börja betala 500 kr per barn och termin för barns fritidsintressen. Jag tror bara det kommer att utnyttjas av de som redan har råd att betala flera tusen per termin för en aktivitet. Övriga fattiga kommer ändå inte ha råd.
__________________
Senast redigerad av Tissetiss 2025-04-18 kl. 14:32.
Citera
2025-04-18, 15:09
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Ja, men inkomstbortfallet kompenseras genom ökade butiksstölder, vabbfusk och annan kriminalitet, så i slutändan blir det ett nollsummespel.

Till hösten, när regeringens sänkningar av a-kassan, barn- och bostadsbidraget får full effekt, är jag övertygad om att vi kommer se rena butiksplundringar och kriminalitet på en nivå som aldrig tidigare skådats i det här landet. Get ready!

Det är bara se hur BLM uppför sig i USA med sina plundringar och samma typ av människor kommer göra samma saker i Sverige när vi inte betalar dom tillräckligt bra!
Citera
2025-04-18, 15:21
  #63
Medlem
KlasLunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Jag hoppas och tror att du har fel där. Nu har vi haft högermajoritet i riksdagen de senaste 20 åren, så sossarna har varit väldigt bakbundna i sina möjligheter att bedriva socialdemokratisk politik. Det måste man ha förståelse för. Men de höjde ändå a-kassan och pensionerna under förra mandatperioden.

Det finns redan ett uttalat löfte om höjt barnbidrag och att återställa de riktade skattelättnaderna för höginkomsttagare och miljardärer när sossarna gör comeback. Jag är även helt övertygad om att de kommer gå till val på att återställa a-kassan och välfärdssystemet. Något annat vore väldigt förvånande. Allt kommer bli tydligt efter deras kongress i maj.

Jag fattar din poäng, och det är klart att man kan hoppas. Men jag tror tyvärr att det du beskriver som “politik” egentligen är rätt irrelevant i sammanhanget.

Det vi har i Sverige är inte längre olika politiska färger med skilda vägval – vi har ett system som rullar på oavsett vem som håller i ratten. Samma konkurrensutsättning, samma styrning via mål- och resultatstyrning, samma outsourcing av offentlig kärnverksamhet till aktiebolag. Det är inte ett misstag, det är inbyggt.

Sossarna må ha höjt a-kassan tillfälligt, men de har också i decennier administrerat det nyliberala paradigmet. De byggde inte motståndet – de förvaltade konsensusen. Det är därför man till exempel kunde sälja ut statliga bolag, införa LOV, införa vinstlogik i skolan och vården – och ändå påstå sig vara “för välfärden”.

Så jo – det kanske kommer ett löfte om att “återställa”. Men jag tror inte vi kommer se några verkliga systemskiften förrän någon faktiskt vågar erkänna att problemet inte är politiken – utan systemet i sig. Och det kräver mer än ett nytt valmanifest. Det kräver mod att peka på fel som både S och M, och deras respektive samarbetspartier, har varit med och byggt upp under 40 års tid.

Vill man vara lite elak kan man säga:
Det spelar ingen roll vilken färg brandsläckaren har, om det är själva byggnormen som gjort huset eldfängt.
Citera
2025-04-18, 15:30
  #64
Medlem
KlasLunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tissetiss
Nej, en tvåbarnsfamilj får 2 650 kronor per månad ( för båda barnen tillsammans) i Sverige
Enbarnsfamilj får 1250 kronor för sitt barn.

Sen ska regiseringen börja betala 500 kr per barn och termin för barns fritidsintressen. Jag tror bara det kommer att utnyttjas av de som redan har råd att betala flera tusen per termin för en aktivitet. Övriga fattiga kommer ändå inte ha råd.

Tack för rättelsen – 2 650 kr för två barn är det ju, inte 3 010. Jag måste ha blandat ihop det med gränsen för stöld, som ju numera är 1 500 kr. Förlåt, men det är svårt att hålla isär alla siffror när samhället håller på att spelas som en dåligt skriven sitcom.

Men du har helt rätt: Sverige har alltså ett barnbidrag som i realiteten täcker… vadå? En halv vinteroverall? Och som svar på det: ett nytt stödpaket på 500 kr per termin till fritidsaktiviteter. Det kommer självklart inte göra skillnad för barn till låginkomsttagare, men det är perfekt för att hjälpa välbeställda att få lite avdrag på ridningen. Tjoho.

Samtidigt sitter vi här och tror vi är “snällast i klassen”, medan våra grannländer kör om oss i innerfil:

🔹 Tyskland: ca 2 350 kr per barn och månad
🔹 Danmark: 1 800–2 800 kr beroende på barnets ålder
🔹 Finland, Norge, Island – alla har höjt barnbidraget i kristider

Och här? Här säger regeringen “handla billigare” – medan Högsta domstolen i princip blinkar med hela ansiktet och höjer stöldgränsen. Det är som att hela systemet står på scen med ett plakat där det står: “Det går åt helvete – men vi försöker åtminstone hålla det någorlunda rättvist.”

Men visst. Låt oss prata om hur folk “fuskar” med vabb, istället för att nämna att bidragen är så urgröpta att folk i vård- och städsektorn knappt har råd att skicka ungarna till fotboll.
Citera
2025-04-18, 15:32
  #65
Medlem
Timoteuss avatar
Är kluven.
Å ena sidan har familjer det så väldigt mycket bättre nu, än när bidraget infördes. På den tiden var många bostäder undermåliga och många familjer hade det väldigt knapert och preventivmedel var inte i allmänt bruk. Meningen var att barn skulle få rimliga livsvillkor tills de blev så stora att de kunde ta sig fram själva.

Sedan dess har mycket hänt. Väldigt många barnfamiljer idag är proppmätta och har aldrig tänkt tanken att barn skulle innebära att de måste sänka levnadsstandarden något. För dem är en tusing i bidrag lite, som någon intervjuperson som citerades i tråden sade.

Å andra sidan tycker jag genuint synd om de barn som lever fattigt med föräldrar som är sjuka eller oorganiserade, för lågutbildade för att hitta jobb osv.
Citera
2025-04-18, 15:35
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slaskfarsan
För det första, vem skaffar 6 ungar...
För det andra, så är 11740/6=1957 kr per barn.
Det är skillnad på nominellt värde och horisontellt värde

Läs länktexten

De som tror på landet eller bidragslallare.

Har du lagt till mer tillägg för flera barn?
Citera
2025-04-18, 15:37
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Timoteus
Är kluven.
Å ena sidan har familjer det så väldigt mycket bättre nu, än när bidraget infördes. På den tiden var många bostäder undermåliga och många familjer hade det väldigt knapert och preventivmedel var inte i allmänt bruk. Meningen var att barn skulle få rimliga livsvillkor tills de blev så stora att de kunde ta sig fram själva.

Sedan dess har mycket hänt. Väldigt många barnfamiljer idag är proppmätta och har aldrig tänkt tanken att barn skulle innebära att de måste sänka levnadsstandarden något. För dem är en tusing i bidrag lite, som någon intervjuperson som citerades i tråden sade.

Å andra sidan tycker jag genuint synd om de barn som lever fattigt med föräldrar som är sjuka eller oorganiserade, för lågutbildade för att hitta jobb osv.
Skaffa inte barn om du inte kan ta hand om dem.
Ah Mohammed som knullar fram 9 barn och har inget jobb. Ah wops
Citera
2025-04-18, 15:41
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KlasLund
Du verkar tro att vi fortfarande öser in resurser i välfärden, som om det är därför saker börjat krackelera. Men det är ju precis tvärtom:
Vi har hållit på att montera ner välfärden i 40–50 år nu.
Bit för bit. Skattesänkningar. Privatiseringar. Nya styrmodeller. Effektiviseringskrav. Outsourcing. Konsultberoende. Valfrihetspaket. Allt detta har ätit på den grund som systemet vilade på.

Och när du säger att efterkrigstidens välfärdsmodell var “dopad” – visst, vi hade ett försprång. Men kom igen. Europa låg i ruiner. Sverige hade ett bra läge, ja – men det tog decennier för resten av Europa att ens närma sig samma levnadsstandard.
Kolla på Östeuropa. Östtyskland. Det är inte bara historia. Berlinmurens fall var 1989. Det är bara 35 år sedan.

Och vad gjorde Sverige under samma tid?
Vi började riva det vi hade byggt upp.
Vi gick från “alla ska med” till “var och en för sig själv”.

Så nej – det var inte svenska folket som slutade bidra.
Det var politiken som förändrade spelreglerna.
Det är därför det inte håller längre.

När folk fortfarande kämpar men får mindre tillbaka – då ska man inte skylla på moral. Då ska man fråga vart pengarna tog vägen.

Det finns flera sätt att se på saker och ting. Ditt är inte fel, men det är en kraftig vinkling.

För 50 år sedan fanns det drygt 2 miljoner personbilar i Sverige idag mer än dubbelt så många. Detta trots att befolkningen bara ökat med 20%.
https://www.automotorsport.se/app/up...zNjUiO30.jpgDe flesta hade helt enkelt inte bil för 50 år sedan!

Andelen av den disponibla inkomsten som spenderas på mat har störtdykt! Nu lägger svensken endast 13% av pengara på mat. För 50 år sedan var det nog det dubbla.
https://via.tt.se/pressmeddelande/34...235444&lang=sv
(Och det trots att vi i stor utsträckning inte längre lagar maten själv, utan köper mest halvfabrikat och färdiglagat).

Elektroniken har förstås blivit tokbillig jämfört med för 50 år sedan.

Resandet har ökat lavinartat med allt fler och avlägsnare resmål.

Och så säger folk att dom blivit fattigare. Att välfärden monterats ner. Att otryggheten ökar.
Ändå lever en större andel av just välfärdssystemen än i någon tidigare generation. Det narrativet går inte ihop!

Visst. Det svänger. Kineserna släppte ut Corona och skapade en massa problem. Putin startade krig i vårt närområde, som tvingar oss att lägga mer på försvaret.
Men inte är det väl så att de som gör sin plikt svälter? Inte har dom det väl sämre än sina föräldrar eller förfäder?
(PS! Du hittar säkert någon som känner sig "utsatt" och som just nyss fått det sämre. Men jag pratar om medel-Svensson och medel-Ali.)

Min poäng är: Alla förväntar sig mer, men är beredda att göra mindre. Folk har fått högre förväntningar, inte en sämre standard.
Citera
2025-04-18, 15:43
  #69
Medlem
KlasLunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timoteus
Är kluven.
Å ena sidan har familjer det så väldigt mycket bättre nu, än när bidraget infördes. På den tiden var många bostäder undermåliga och många familjer hade det väldigt knapert och preventivmedel var inte i allmänt bruk. Meningen var att barn skulle få rimliga livsvillkor tills de blev så stora att de kunde ta sig fram själva.

Sedan dess har mycket hänt. Väldigt många barnfamiljer idag är proppmätta och har aldrig tänkt tanken att barn skulle innebära att de måste sänka levnadsstandarden något. För dem är en tusing i bidrag lite, som någon intervjuperson som citerades i tråden sade.

Å andra sidan tycker jag genuint synd om de barn som lever fattigt med föräldrar som är sjuka eller oorganiserade, för lågutbildade för att hitta jobb osv.

Kluvenheten är begriplig – men bygger på en illusion. Nej, folk har inte “så mycket bättre” idag. De har dyrare liv, mer skulder och mindre trygghet.

Och framför allt: det är inte de “proppmätta” du ska titta på – det är de som aldrig ens fick en chans. De som växt upp i hyresrätter tre generationer bakåt, där det inte finns något arv, inga buffertar, ingen väg in i medelklassen. Bara trasiga skolor, köer till BUP och stressade föräldrar som jobbar ihjäl sig – om de ens har jobb.

Sanningen är: välfärden är nedmonterad. Det började redan på 80-talet med “effektiviseringar” och “valfrihet”. Kodord för att sälja ut tryggheten till marknaden.

Och det här paradigmskiftet har gått så långsamt att folk inte ens märkte när botten gick ur.

Folk låtsas fortfarande som att Sverige är ett föregångsland, som om vi inte blivit akterseglade av våra nordiska grannar. Men medan Tyskland betalar ut 2 350 kr i barnbidrag, och Danmark 2 800 kr – så säger Sveriges regering bokstavligen: “Handla billigare.”

Och vi applåderar. Som tacksamma tjänstehjon.

Det tog 50 år att bygga upp det här. Det tog nästan lika lång tid att rasera det. Det är klart det inte märks över en natt – men nu står vi där. Mitt i kraschen. Och folk tror fortfarande att det bara är en “tillfällig svacka”.

Det är inte en svacka.

Det är en systemkollaps.
Citera
2025-04-18, 15:47
  #70
Medlem
Tratten52s avatar
Det är enkelt att plocka in pengar till ett högre barnbidrag. Inför förmögenhetsskatt och arvsskatt igen. Det behöver inte vara så mycket typ 5-10%. Det dör folk hela tiden som lämnar stora fastigheter och hur mycket pengar som helst efter sig som arvingarna inte behöver betala en spänn skatt för. När det gäller förmögenhetsskatt så är det ren jävla skandal att det är 0%, måste vara enda landet i världen. Det har gjort Sverige till ett skatteparadis för miljardärer.
__________________
Senast redigerad av Tratten52 2025-04-18 kl. 15:51.
Citera
2025-04-18, 15:49
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Heddabritt
I våra nordiska grannländer har barnbidraget höjts för att stötta folk i kristider. Vår pissregering uppmanar folk att :handla billigare"

Uppmanar dess medborgare att handla billigare och att medborgarna ska vända på varje krona. Varför inte göra som man lär?

Varför ger pissregeringen bort 100-tals miljarder till andra länder och organisationer helt gratis och sedan vill att dess folk ska lida?
Pengar finns onekligen men inte för dess folk eller förbättringar för landet.

Landet och dess folk hamnar på botten samtidigt som pissregering hittar på nya avgifter för att rövaknulla folket.
Citera
2025-04-18, 16:01
  #72
Medlem
KlasLunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HenAnnan
Det finns flera sätt att se på saker och ting. Ditt är inte fel, men det är en kraftig vinkling.

För 50 år sedan fanns det drygt 2 miljoner personbilar i Sverige idag mer än dubbelt så många. Detta trots att befolkningen bara ökat med 20%.
https://www.automotorsport.se/app/up...zNjUiO30.jpgDe flesta hade helt enkelt inte bil för 50 år sedan!

Andelen av den disponibla inkomsten som spenderas på mat har störtdykt! Nu lägger svensken endast 13% av pengara på mat. För 50 år sedan var det nog det dubbla.
https://via.tt.se/pressmeddelande/34...235444&lang=sv
(Och det trots att vi i stor utsträckning inte längre lagar maten själv, utan köper mest halvfabrikat och färdiglagat).

Elektroniken har förstås blivit tokbillig jämfört med för 50 år sedan.

Resandet har ökat lavinartat med allt fler och avlägsnare resmål.

Och så säger folk att dom blivit fattigare. Att välfärden monterats ner. Att otryggheten ökar.
Ändå lever en större andel av just välfärdssystemen än i någon tidigare generation. Det narrativet går inte ihop!

Visst. Det svänger. Kineserna släppte ut Corona och skapade en massa problem. Putin startade krig i vårt närområde, som tvingar oss att lägga mer på försvaret.
Men inte är det väl så att de som gör sin plikt svälter? Inte har dom det väl sämre än sina föräldrar eller förfäder?
(PS! Du hittar säkert någon som känner sig "utsatt" och som just nyss fått det sämre. Men jag pratar om medel-Svensson och medel-Ali.)

Min poäng är: Alla förväntar sig mer, men är beredda att göra mindre. Folk har fått högre förväntningar, inte en sämre standard.

Jo. Det finns alltid “flera sätt att se på saker och ting”. Men bara ett av dem råkar vara verkligheten.

Och verkligheten är inte att svenskar blivit fattigare för att vi numera köper snabbmakaroner med kort istället för kontanter. Verkligheten är att boendekostnaderna har skjutit i höjden, trygghetssystemen är urgröpta, och att det i praktiken krävs ett ärvt kapital eller två akademiska examina för att stå på egna ben utan att rasa genom golvet.

Visst – vi har fler bilar, vi äter mindre procentuellt av inkomsten, och ja, elektronik är billigare. Fantastiskt. Men du får gärna försöka betala hyran i HDMI-kablar och matkvitton från 1997. Lycka till.

Det är det här som är problemet: du blandar ihop konsumtion med välfärd. Konsumtionssamhället har ersatt trygghetssamhället. Folk har lån istället för marginaler. Kreditkort istället för buffert. Och när man förlorar jobbet är det numera viktigare att ha Swish än att ha A-kassa, för att få hjälp av polarna när elräkningen trillar in.

Och ja, det är sant att Medelsvensson kanske fortfarande klarar sig. Men det här handlar inte om honom. Det handlar om dem som aldrig var där till att börja med. Dem som lever generation efter generation utan kapital, utan trygghet, utan en väg in. De som barnbidraget faktiskt var till för.

Så när du säger att “folk förväntar sig mer men gör mindre”… Då har du just levererat den perfekta sammanfattningen av ett samhälle där vi fortfarande tror att moral och karaktär kan väga upp systemfel.

Det är inte en förväntningskris vi har.

Det är en kollaps i samhällskontraktet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in