2025-04-17, 13:13
  #121
Medlem
FarbrorFredriks avatar
Få datorn att skriva knulla över hela skärmen (C64)
Spela Gianna sisters (C64)
BBS (PC)
bland annat
Citera
2025-04-17, 13:18
  #122
Medlem
Limma skinkbits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fittsaft69
Med tanke på att internet kom ut 1983 så har många i tråden fel.

Det spelar väl ingen roll i sammanhanget om Internet (eller Arpanet) existerade, det viktiga är om man hade det hemma till sin egen PC eller ej.

Ett par olika klasskompisar hade PC hemma i början av 90-talet för att föräldrarna använde dem i jobbet. Att surfa ut på internet med dessa var helt uteslutet. Vi visste inte att det fanns (WWW lär inte ha funnits) och några modem hade de säkert inte heller.

Tyckte inte det verkade särskilt kul med PC utifrån erfarenheten hemma hos klasskompisarna. Dålig grafik och enkla pipljud var vad man fick ur de där burkarna.
Citera
2025-04-17, 13:25
  #123
Medlem
Man spelade några spel med stora mellanrum, flera månader och därför var det fortfarande lite kul tredje gången man körde igenom spelet. En syster min spenderade en hel tid på att rita i paint. Hel del bokförung skedde också
Citera
2025-04-17, 13:34
  #124
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Limma skinkbit
Det spelar väl ingen roll i sammanhanget om Internet (eller Arpanet) existerade, det viktiga är om man hade det hemma till sin egen PC eller ej.

Ett par olika klasskompisar hade PC hemma i början av 90-talet för att föräldrarna använde dem i jobbet. Att surfa ut på internet med dessa var helt uteslutet. Vi visste inte att det fanns (WWW lär inte ha funnits) och några modem hade de säkert inte heller.

Tyckte inte det verkade särskilt kul med PC utifrån erfarenheten hemma hos klasskompisarna. Dålig grafik och enkla pipljud var vad man fick ur de där burkarna.

Haha ja och när internet först kom så skedde det klassiska att datorn av någon anledning blivit förstörd av virus med en pappa som har både skam och förvåning i blicken samtidigt som en av de lokala dator reparatörerna sitter och ominstallerar hela apparaten

https://www.youtube.com/watch?v=AYi-pMJ1vHs
__________________
Senast redigerad av Fittsaft69 2025-04-17 kl. 13:40.
Citera
2025-04-17, 13:38
  #125
Medlem
Fan vet, första datorn jag såg var nån grej kompisen köpte, skärmen satt fast i datorn å bara i svartvitt... Han visade lite spel mm, vi andra fattade inte vad den var bra för. tror det var början på 80 talet.
Citera
2025-04-17, 13:39
  #126
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fittsaft69
Med tanke på att internet kom ut 1983 så har många i tråden fel.
Men Man slogs med nävarna att få spela Keen på skoldatorn. Sen när man väl fick dator till hemmet var det ju helt otroligt.
Vill minnas att någon lärare sa att planerna för PC var att ha några stycken utplacerade några i EU, några i USA osv. Se hur de gick med det Nu har precis varenda kotte en PC i fickan.
Internet fanns kanske, men inte ens företagen hade uppkoppling förrens i början av 90-talet, vad jag minns i alla fall. Ingen visste knappt heller vad det var vid den tiden. Så egentligen är det ganska ointressant för den här diskussionen hur länge internet funnits.
Citera
2025-04-17, 13:41
  #127
Medlem
Familjedator kom ju sen för många genom företaget,
Napster var ju höjdare då fastän det var modem å tog en evighet att ladda ner, jag har ca 500 låtar från den tiden. nån gång i början av 80 talet.
Citera
2025-04-17, 13:42
  #128
Medlem
Ordbehandling, kalkyl, cad, programvaruutveckling mm. Många här verkar tro att de hittade på persondatorn för att spela spel på.
Citera
2025-04-17, 13:48
  #129
Medlem
Big Bosss avatar
Mycket spelande, användande av olika mjukvaror man lekte i som 3d movie maker, Microsoft Encarta när det inte fanns Wikipedia lr så.
Citera
2025-04-17, 13:53
  #130
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Snobird
Jag menar internet, även med uppringt modem. De flesta fick inte bredband förrän mot slutet av 90-talet eller senare...

Jag skaffade internet 98. Härliga 56k modemet där bilderna hackade sig fram..
Citera
2025-04-17, 14:14
  #131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gosif
Jag skaffade internet 98. Härliga 56k modemet där bilderna hackade sig fram..
Vi fick internet i skolan typ 95 samtidigt som Windows 95 introducerades och 97 fick vi vår första dator hemma med en "makalöst kraftig" 133 MHz processor och telefonmodem 🤣 Det var tider det men det var ungefär då de flesta skaffade hemdator.

Det fåtal personer som man kände innan dess och som riktigt ung hade bara dator hemma för att pappsen behövde en i jobbet typ och då passade de på att utnyttja det och installerade lite spel osv, om vi inte pratar om C64 eller Amiga utan PC eller Mac nu.
Citera
2025-04-17, 14:16
  #132
Medlem
mjayzs avatar
Före internet var datorn en maskin man lärde sig på riktigt. Man visste vad varje rad i config.sys och autoexec.bat gjorde. Man använde HIMEM.SYS, EMM386 och DEVICEHIGH för att trolla fram lite extra konventionellt minne så något spel skulle starta. SET BLASTER användes för att få ljudet att fungera, och ibland körde man olika batchfiler beroende på vilket spel eller program man skulle använda.

Filhantering sköttes i Norton Commander eller Volkov Commander, ofta tillsammans med PKZIP/PKUNZIP eller ARJ. Många byggde egna menyer i batch, QMenu eller DOS Navigator för att göra datorn lite mer användarvänlig.

Programmering var vanligt – QBasic, Turbo Pascal, C, eller till och med assembler för de som ville gräva djupt. Man satt och felsökte varför något inte visades på skärmen, bara för att inse att det tog för lång tid för datorn att rita ut första raden...

Det fanns alltid verktygsprogram installerade: XTree Gold, SCANDISK, MSD, DEFRAG, MEM, CHKDSK. Och grafiken hanterades ibland via VESA-drivrutiner, särskilt om man försökte köra något i högre upplösning.

För ljud fanns FastTracker II, ScreamTracker, MODplug – man lyssnade på 4-kanaliga mod-filer som lät förvånansvärt bra, även utan internet. Låtar spreds via diskett, CD eller BBS.

Det gick också mycket tid åt till att optimera – ställa in smartdrv, cache, IRQ/DMA för ljudkort, hitta rätt grafikdrivrutin, och kanske till och med flasha BIOS vid behov. En hel vetenskap.

Och förutom spel (som ofta krävde 10 disketter och manuell setup) fanns det massor av nyttoprogram: ordbehandlare, databaser, kalkylblad, grafikprogram som Deluxe Paint, PC Paintbrush, till och med enklare CAD- och fractalgeneratorer.

Att man inte hade internet gjorde bara att man grävde ännu djupare i allt som fanns lokalt. Datorn var ett universum i sig själv, och man lärde sig förstå det från grunden.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in