Citat:
Ursprungligen postat av
Sherlock6601
Är väl redan spridit av media.
Och han nämner aldrig något namn.
Men det får stå för Anjo. Vad har jag med saken att göra?
Det är lätt att räkna ut vem det är som avses. Det behövs inget utpekande med namn.
Medierna kan också hållas ansvariga för förtal, men istället blir den ansvarige utgivaren, alltså en riktig sådan, ansvarig. Då utgår man från brott enligt tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen istället. Förtal är ett av brotten i dessa grundlagar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tomtenisse14
Spelar väl ingen roll nu eller?
Är ganska säker på att Anjo inte åker på något förtal på C & L, polisen ser ju att båda sidor har kastat skit på varandra.
De har inte kastat på långa vägar lika mycket skit tillbaka. Någon annans fel gör dessutom inte felet mer rätt. Tyckte Anjo det var jobbigt att få en slev tillbaka och ansåg det var ärekränkning, då får han gå till polisen och anmäla det, eller stämma i domstol. Samhället tolererar inte folkdomstolar på internet.
Förövrigt behöver inte polisen involveras överhuvudtaget. Vi har ju tagit det redan. Läs lagtexten i 5 kapitlet 5 paragrafen brottsbalken.