Citat:
Ursprungligen postat av
Stopp.Belagg
Hmm, om du är helt investerad i bitcoin sedan några år, så kan du vid behov köpa vad du vill, i stort sett, med ett undantag: Du kan inte köpa mer bitcoin. Är du då fattig?
Om du är helt investerad i ett tillgångsslag och saknar all annan form av löpande inkomster eller tillgångar så är du inte nödvändigtvis fattig, men befinner dig i en ekonomiskt prekär situation.
Men, och det är intressant i ljuset av diskussionen om MSTR: om MrTyger verkligen var rik så hade han förstås kunnat belåna sina tillgångar oavsett om det är hus, sina Bitcoin, sina aktier eller vad som helst (till mycket låg ränta på grund av säkerheter en rik person har) och köpa mer Bitcoin.
Att han inte kan stoppa in pengar i en dipp tyder på att han är fattig. Jag skulle vilja påstå att de flesta som är 40+ i en akademisk storstadsmiljö skulle kunna trycka in en miljon när som helst i vad som helst.