Citat:
Ursprungligen postat av
IVidere
Härligt, då är handelskriget på gång på allvar. Kina kommer inte våga svara till slut tror jag. USA har massivt handelsunderskott med Kina. Vad har Kina att erbjuda USA som de inte har ?
Du menar förutom ett stort berg av pengar?
Hela debatten har blivit helt knäpp, vilket den ofta blir när det är hårdsminkade idioter inblandade i den, alldeles särskilt kanske när de hårdsminkade idioterna råkar vara presidenter i viktiga länder.
Världen av idag kan karaktäriseras av att USA får väldigt mycket fina saker av resten av världen. USA "betalar" för dessa saker med pengar som resten av världen har "lånat" till dem. USA får alltså en gigantisk gratismacka på hela världens bekostnad men i den orangea världen är det ändå på något obegripligt sätt USA som blir knullat. Det är verkligen en udda tid vi lever i.