Citat:
Ursprungligen postat av
bananjuice
Ja Europa kommer att behöva förändras mycket, jag är dock inte lika pessimistisk som du vad gäller slutstationen. Men det kommer att vara jävligt svårnavigerat och mycket möjligt är att man kommer vara ännu gladare över tillgångar som man både har fullständig kontroll över och som är globala.
Problemet är att Europa är svårt att förändra. Vi består av 20 småpåvar som alla har olika viljor.
Det är mycket lättare att styra länder som Kina, Indien, USA, Saudi Arabien med mera.
EU handlar mest om att standardisera vägskyltar. Mycket mer än sådant klarar vi inte av. Bara titta på hur fritt Ryssen får härja i Ukraina samtidigt som USA (av alla jävlar) skriver avtal om deras naturtillgångar.
För att knyta ihop det till krypto, så har USA redan startat arbetet med att göra USA till "Crypto Capital of the world", och allt vad dom nu säger. Ingen kryptoinnovation kommer ske i EU, för det kommer ta 10 år till innan EU fattar vad kryptorevolutionen handlade om. Det blir således ytterligare en industri som frodas i andra världsdelar än i våran.